Riverside Duathlon 2012

Age Group Results

July 22, 2012


Results By No Limits Timing, LLC (email: hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Age Group Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Age Group Women: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Clydesdale Men: 0-99
Athena Women: 0-99
Physically Challenged Men: 0-99
Physically Challenged Women:

Age Group

Top

Female Open Winners

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 13 Lindsay Herron 371 31 1 15:20.8 0:36.2 1 31:43.3 0:37.8 2 16:29.0 1:04:47.3  
2 25 Errin Dean 370 36 3 17:30.5 0:39.5 2 31:53.9 0:34.5 3 18:46.5 1:09:25.0  
3 35 Kimberly Pietropola 490 31 2 16:39.0 1:08.6 3 38:21.8 0:49.2 1 15:52.7 1:12:51.5  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 37 Maria Lupe Hernandez 468 41 1 17:41.8 0:52.7 1 35:30.4 0:39.0 1 18:55.7 1:13:39.8  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 71 Karen Halbert 464 51 1 21:06.8 2:23.1 1 42:26.1 1:40.8 1 22:52.5 1:30:29.5  
 
Top

Female 15 to 19

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 96 Marivel Salazar 500 19     22:18.6 1 1:18:54.7 0:40.6 1 27:01.7 2:08:55.8  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 58 Natalie Larrison 366 24 1 20:37.3 1:01.9 1 41:05.5 1:10.9 1 20:11.7 1:24:07.5  
2 79 Clara Gumm 463 24 2 22:03.3 1:49.3 2 42:34.2 1:05.6 2 25:43.5 1:33:16.0  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 43 Elizabeth Patterson 488 26 1 16:46.3 1:11.4 1 38:21.0 0:50.3 1 19:12.5 1:16:21.5  
2 57 Amanda Garner 455 26 2 18:50.0 1:05.4 2 39:50.3 1:04.9 2 22:52.7 1:23:43.5  
3 82 Jade Davis 388 26 5 22:03.8 1:35.8 5 47:06.8 1:32.2 4 23:20.0 1:35:38.8  
4 86 Leslie Duffield 451 27 4 21:57.5 1:57.7 4 46:17.3 1:55.3 6 24:38.2 1:36:46.3  
5 87 Devon Rooney 498 27 6 22:44.0 1:46.9 3 45:04.2 1:06.7 7 26:28.5 1:37:10.5  
6 89 Kelly Wheatley 793 26 3 20:54.8 1:39.0 6 51:41.2 1:44.9 3 23:07.7 1:39:07.8  
7 90 Brynn Scarborough 777 28 7 23:54.5       52:04.6 5 23:58.2 1:39:57.5  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 60 Michelle Gray 459 34 2 20:40.3 1:16.6 1 39:24.3 1:17.1 1 22:06.2 1:24:44.8  
2 63 Pamela Davis 449 32 3 20:43.3 0:48.1 2 42:20.8 0:56.9 3 22:52.7 1:27:42.0  
3 67 Amanda Warren 790 31 1 20:12.3 1:04.7 3 42:51.4 2:21.7 2 22:39.0 1:29:09.3  
4 92 Cathy Childs 441 30 4 21:33.5 1:31.6 4 53:07.4 0:51.3 4 23:56.5 1:41:00.5  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 69 Jana Owens 486 39 1 18:35.8 2:03.9 1 42:45.5 1:37.4 2 24:42.5 1:29:45.3  
2 83 Shannon Haupt 382 38 2 19:44.8 1:20.3 4 51:16.3 1:00.1 1 22:38.2 1:36:00.0  
3 91 Elizabeth Glasbrenner 394 39 3 24:49.5 1:20.8 3 43:52.8 1:37.2 3 28:57.2 1:40:37.8  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 42 Kelly Newberg 483 41 2 17:57.3 1:05.3 1 37:44.8 0:43.4 1 18:49.0 1:16:20.0  
2 51 Janet McGhee 477 44 1 17:47.5 1:16.4 2 40:56.2 1:22.2 2 19:33.2 1:20:55.8  
3 76 Shannon Thomas 390 41 3 20:45.0 2:53.9 4 45:59.4 2:39.3 3 20:47.0 1:33:04.8  
4 88 Tonya Wood 795 44 4 24:30.0 1:51.2 3 42:48.7 1:43.3 4 27:33.0 1:38:26.5  
5 95 Leslie Brendel 387 44 5 26:04.5 0:44.5 5 57:24.0 0:46.8 5 32:38.5 1:57:38.5  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 44 Emily Hartman 389 45 1 19:02.5 0:49.4 1 34:57.5 1:00.9 2 20:43.7 1:16:34.3  
2 55 Kelly Hill 383 47 2 20:03.8 1:09.3 2 40:20.4 0:54.2 1 20:28.5 1:22:56.3  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 75 Kitten Snyder 398 51 1 22:08.0 1:59.7 1 41:40.2 2:45.7 1 22:55.5 1:31:29.3  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 73 Lisa Ford 454 58 1 21:16.3 0:44.5 1 44:04.9 0:49.1 1 24:10.5 1:31:05.5  
 
Top

Female 60 and over

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 80 Anne Powell 492 70 2 23:40.8 0:37.7 1 43:04.8 0:47.8 2 26:28.2 1:34:39.5  
2 84 Vicki Ingram 471 66 1 23:00.0 1:21.2 2 47:24.2 0:59.7 1 23:38.5 1:36:23.8  
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Alex Goff 457 21 3 12:46.0 0:24.9 1 25:04.7 0:26.3 3 13:04.0 51:46.0  
2 2 Josh Holt 470 32 1 12:17.0 0:28.1 2 27:47.4 0:28.3 2 12:53.5 53:54.5  
3 3 Mark Ferguson 452 40 2 12:17.7 1:07.5 3 29:59.7 0:58.2 1 12:51.0 57:14.3  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Steve Campisi 439 47 1 14:14.3 0:45.4 1 29:06.5 0:44.0 1 14:18.2 59:08.5  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 15 Joseph Nichols 484 50 1 16:30.0 0:50.3 1 31:23.3 0:45.7 1 16:21.2 1:05:50.8  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 7 Tim Richard 497 24 1 12:11.0 1:21.0 2 33:24.9 1:01.4 1 13:19.0 1:01:17.5  
2 14 Zachary Smith 781 24 2 14:48.3 0:31.1 3 33:44.8 0:30.7 2 16:02.0 1:05:37.0  
3 31 Jeremy Medlock 478 24 3 17:10.5 0:58.6 1 32:39.1 0:47.6 3 20:07.2 1:11:43.3  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 4 Wesley Wolfambarger 367 27 2 14:40.5 0:47.2 1 26:54.5 0:36.7 2 15:53.7 58:52.8  
2 6 Reed Fisher 393 29 1 12:55.8 0:48.9 3 31:47.3 1:00.9 1 14:25.7 1:00:58.8  
3 19 Adam Xaysuda 797 27 4 15:50.3 0:38.2 6 33:18.1 0:42.7 4 17:14.7 1:07:44.3  
4 20 Kyle Stroud 782 26 8 17:33.5 0:44.8 2 31:42.3 0:41.3 5 17:37.7 1:08:19.8  
5 22 Matthew Kahle 385 28 5 16:14.0 0:49.7 4 31:56.2 0:40.4 6 19:01.7 1:08:42.3  
6 27 Cody Singletary 778 25 3 15:41.8 0:34.5 9 36:18.3 0:58.6 3 16:16.0 1:09:49.3  
7 29 Rick Winfield 794 27 6 16:33.8 0:49.1 7 33:21.7 0:35.5 7 19:33.0 1:10:53.3  
8 32 Jake Rooney 499 25 7 17:08.5 1:18.4 5 33:06.3 1:00.5 8 19:53.5 1:12:27.5  
9 49 Chris Wade 391 26 9 17:46.0 1:02.4 8 34:14.4 0:50.0 10 25:49.7 1:19:42.8  
10 59 Bradley Crow 447 26 10 18:49.5 0:38.4 10 44:05.1 0:37.1 9 20:26.2 1:24:36.5  
11 85 Ryan Childs 442 29 11 21:43.8 1:16.6 11 45:35.1 1:26.9 11 26:37.0 1:36:39.5  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 8 Simon Sanghera 776 32 1 15:10.3 1:00.1 1 29:15.4 0:55.3 1 15:44.7 1:02:06.0  
2 21 Beau Gumm 462 31 4 17:20.8 0:50.1 2 31:17.5 0:42.7 4 18:12.5 1:08:23.8  
3 30 Ken Guinto 461 31 3 16:45.8 0:54.6 3 34:18.6 0:46.4 3 18:08.5 1:10:54.0  
4 40 Adam Smith 779 33 2 16:01.5 1:44.6 4 38:41.8 1:56.7 2 17:43.2 1:16:08.0  
5 62 Matthew Goldsmith 458 31 7 20:59.3 1:04.0 6 41:55.0 0:53.6 5 21:43.0 1:26:35.0  
6 64 Sunner Donis 450 32 5 19:40.3 1:25.6 5 39:33.7 1:44.5 7 26:00.0 1:28:24.3  
7 68 Denny Warren 791 32 6 20:12.0 1:05.0 7 43:58.6 1:14.3 6 22:40.0 1:29:10.0  
8 94 Juliet Smith 780 32 8 26:23.8 2:35.9 8 56:30.5 1:47.7 8 28:22.2 1:55:40.3  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 11 Gregory Davis 448 36 1 14:38.0 0:40.7 2 31:56.6 0:36.2 1 16:11.0 1:04:02.8  
2 17 Brent Staley 369 35 3 15:51.0 0:39.4 1 31:30.1 0:34.8 4 17:53.5 1:06:29.0  
3 24 Chris Ho 469 37 2 15:43.5 1:27.1 5 34:36.0 0:59.7 2 16:24.2 1:09:10.8  
4 26 Chris Reed 496 35 4 16:35.5 0:45.9 4 34:34.6 0:35.8 3 17:09.7 1:09:41.8  
5 28 Thomas Pownall 494 36 5 16:49.3 1:14.8 3 33:45.7 0:52.1 5 17:57.0 1:10:39.0  
6 41 John Wooldridge 796 39 8 17:46.5 1:14.9 8 36:14.1 1:09.8 7 19:52.0 1:16:17.5  
7 48 Kevin Gilboe 456 37 6 17:04.8 0:37.2 11 41:57.9 0:31.0 6 18:36.2 1:18:47.3  
8 50 Brad Bohannan 420 35 7 17:45.1 0:57.6 6 34:39.2 1:01.8 11 23:53.7 1:20:17.5 2:00
9 53 Matthew Ward 789 35 9 19:01.0 1:02.3 7 34:51.8 1:44.5 12 24:28.5 1:21:08.3  
10 61 Jasen Kelly 472 37 11 20:02.3 1:44.4 10 39:03.4 1:10.3 10 22:50.7 1:24:51.3  
11 70 Mike Coleman 380 37 10 19:18.8 6:36.4 9 37:35.3 4:12.3 8 22:18.0 1:30:01.0  
12 74 Rusty Prickett 384 39 12 21:00.5 1:40.4     45:54.0 9 22:32.2 1:31:07.3  
13 93 Kostas Arnaoutakis 386 39     22:42.6 12 50:05.0 1:39.0 13 28:10.7 1:42:37.5  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 10 Brian Neukirch 482 44 2 15:51.8 1:45.0 1 27:20.0 0:54.7 2 17:06.8 1:02:58.5  
2 12 Andy Nelson 377 42 1 15:09.0 0:34.6 3 32:25.8 0:31.2 1 15:50.5 1:04:31.3  
3 18 Tiago Lewis 381 40 3 16:25.0 1:05.6 2 30:59.6 1:06.0 3 17:30.5 1:07:07.0  
4 46 Anthony Pietropola 489 40 4 17:51.8 1:13.8 4 37:39.1 0:48.1 4 19:47.7 1:17:20.8  
5 72 Robert Clayton 443 43 5 21:13.5 1:37.4 5 41:53.1 1:52.3 5 24:17.5 1:30:54.0  
6 81 Scott Harris 466 40 6 22:48.0 1:17.5 6 43:05.9 1:18.6 6 26:09.5 1:34:39.8  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 9 Jeff Haynes 467 46 1 13:22.3 0:24.3 3 33:15.4 0:21.4 1 15:18.5 1:02:42.0  
2 16 Tommy Thompson 785 45 3 16:00.8 0:48.9 1 31:07.5 0:39.4 2 17:43.0 1:06:19.8  
3 23 Monty Whatley 792 45 4 17:29.8 0:47.7 2 31:14.6 0:47.0 3 18:49.2 1:09:08.5  
4 33 Jeff Maher 475 45 2 15:59.0 1:17.7 5 34:25.0 1:00.1 5 19:55.5 1:12:37.5  
5 38 Kevin Kelly 474 47 5 17:55.8 0:34.5 4 33:18.9 0:40.9 7 20:39.2 1:15:09.5 2:00
6 45 Daniel Berry 400 46 7 19:12.0 0:58.6 7 35:59.2 0:40.8 6 20:12.0 1:17:02.8  
7 47 Danny Robinson 376 47 6 18:19.3 1:15.0 8 37:25.4 1:26.9 4 19:11.7 1:17:38.5  
8 54 Michael Chaffin 392 48 9 21:16.5 1:29.8 6 35:43.5 1:13.7 8 22:35.7 1:22:19.5  
9 77 Michael Harmon 465 46 8 20:16.8 1:49.6 9 44:29.2 1:26.8 9 25:03.0 1:33:05.5  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 36 Jon Norcross 485 52 2 17:26.5 0:54.2 1 34:46.3 0:54.3 2 19:17.7 1:13:19.3  
2 39 Steve Baxter 399 52 1 16:37.5 0:47.0 2 39:25.5 0:20.6 1 18:24.2 1:15:35.0  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 66 David Conrad 445 55 1 21:06.5 2:24.2 1 41:28.1 2:37.5 1 21:20.2 1:28:56.8  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 34 Bill Crow 446 60 1 17:19.7 0:30.9 1 35:24.7 0:39.3 1 18:46.0 1:12:40.8  
2 56 David Larry Byrd 430 61 2 18:31.3 1:08.3 2 42:10.1 0:58.1 2 20:42.5 1:23:30.5  
 
Top

Male 65 and over

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 52 Sam Taggart 783 66 1 17:54.8 0:51.7 2 39:37.5 1:16.5 1 21:18.7 1:20:59.5  
2 65 Sam Clinton 444 65 2 20:03.5 1:48.3 3 42:14.6 2:13.2 2 22:29.0 1:28:48.8  
3 78 Wilburn Powell 493 69 3 25:35.8 0:49.5 1 38:50.6 0:56.7 3 27:03.2 1:33:16.0  
 

Clydesdale

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Scott Pittillo 397 34 2 16:27.0 1:03.3 1 33:58.0 0:53.0 1 17:18.0 1:09:39.5  
2 2 Matthew Talley 784 36 3 17:43.5 0:56.1 3 36:29.2 0:52.5 3 19:50.7 1:15:52.3  
3 3 John Kelly 473 46 1 15:48.8 1:33.8 10 44:32.7 1:42.1 2 18:31.5 1:22:09.0  
4 4 Michael Tucker 788 40 6 20:29.8 1:39.9 6 39:26.5 1:06.7 4 20:21.7 1:23:04.8  
5 5 Michael Candler 440 49 5 20:13.5 1:18.1 4 39:11.9 1:14.1 5 21:37.0 1:23:34.8  
6 6 Chris Montanaro 479 44 8 21:31.0 1:28.4 5 39:21.8 1:02.4 7 24:37.7 1:28:01.5  
7 7 Anthony Fillippino 453 39 7 21:09.8 1:49.0 7 41:54.0 1:30.6 6 24:20.2 1:30:43.8  
8 8 Nathan Traylor 787 34 9 22:42.3 1:13.1 9 44:29.2 1:12.3 8 25:03.0 1:34:40.0  
9 9 Ollie Morgan 481 43 12 24:33.5 1:50.5 2 36:21.0 2:12.1 11 30:06.7 1:35:04.0  
10 10 Ray Pratt 495 42 10 23:06.0 1:16.5 8 44:26.2 1:27.2 9 27:07.7 1:37:23.8  
11 11 Brad Patterson 487 32 11 23:32.5 1:48.5 11 49:45.4 1:53.2 10 28:20.5 1:45:20.3  
12 12 James Pipes 491 44 13 27:17.0 0:59.8 12 56:07.8 1:00.8 12 35:08.7 2:00:34.3  
 

Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Pennie Martin 476 41 1 22:16.3 1:36.4 1 39:28.3 1:31.3 1 24:21.2 1:29:13.8  
 

Physically Challenged

Top

Male 0-99

  Overall   ------- Run 1 ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Finish ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Jeff Glasbrenner 396 39 1 16:25.5 0:35.1 1 30:45.2 1:22.2 1 17:08.2 1:06:16.5