Tri The Village Sprint Triathlon

Age Group Results

June 09, 2012


Results By Race Management Systems, Inc.


Age Group Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Age Group Women: Top Finishers 14-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99
Clydesdale Men: Top Finishers 0-39 40-99
Athena Women: Top Finishers

Age Group

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 24 Carolyn Irwin 342 46 3 10:52.0 2:10/M 1:04.8 1 41:03.1 19.7mph 1:13.9 3 29:42.8 8:29/M 1:23:56.8
2 27 Lindsay Herron 335 30 2 10:14.5 2:03/M 1:21.3 2 44:17.6 18.3mph 0:31.4 2 29:04.8 8:18/M 1:25:29.8
3 28 Rosemary Richter 382 29 1 9:48.5 1:58/M 0:53.3 3 46:11.9 17.5mph 0:49.1 1 28:20.8 8:06/M 1:26:03.8
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 Rebecca Irons 341 41 1 11:59.8 2:24/M 1:10.8 1 43:20.4 18.7mph 1:07.1 1 29:52.8 8:32/M 1:27:31.0
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 56 Lisa Reilly 380 52 1 12:26.5 2:29/M 1:23.3 1 48:31.4 16.7mph 1:38.7 1 30:35.5 8:44/M 1:34:35.5
 
Top

Female 14 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 43 Amanda Matthews 359 17 1 8:49.8 1:46/M 1:55.3 1 45:45.1 17.7mph 0:43.4 1 32:44.2 9:21/M 1:29:57.9
2 66 Whitney Gilliam 328 19 2 8:57.0 1:47/M 2:20.5 2 53:13.6 15.2mph 1:01.4 2 31:11.3 8:55/M 1:36:44.0
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 30 Alicia Allen 302 23 2 8:59.3 1:48/M 1:15.3 1 46:50.4 17.3mph 0:55.9 1 28:44.0 8:13/M 1:26:45.0
2 78 Britta Stamps 402 22 1 8:25.8 1:41/M 2:03.5 2 54:11.6 14.9mph 0:59.9 2 35:55.0 10:16/M 1:41:36.0
3 99 Clara Gumm 331 24 3 10:31.5 2:06/M 2:33.3 3 56:59.4 14.2mph 1:34.4 3 44:19.1 12:40/M 1:55:57.8
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 87 Sarah Higgins 336 27 1 11:23.8 2:17/M 1:34.3 1 52:51.9 15.3mph 1:05.7 1 38:52.5 11:06/M 1:45:48.3
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 57 Kenda Garrett 323 32     14:43.1 1 48:56.1 16.6mph 0:38.9 1 31:06.5 8:53/M 1:35:24.8
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 32 Amy Jenkins 434 36 1 8:54.3 1:47/M 1:11.0 1 42:35.1 19.0mph 1:07.1 1 33:25.8 9:33/M 1:27:13.5
2 101 Kristen Sterba 404 37 2 12:31.5 2:30/M 2:39.7 2 1:00:45.1 13.3mph 2:04.9 2 39:31.1 11:17/M 1:57:32.5
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 85 Rebecca Gartner 324 41 1 9:27.3 1:53/M 2:02.0 1 52:40.9 15.4mph 1:50.7 1 37:37.5 10:45/M 1:43:38.5
2 88 Ashley Philbrick 424 44 2 12:43.5 2:33/M 1:54.5 2 53:09.6 15.2mph 1:24.4 2 37:03.3 10:35/M 1:46:15.5
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 47 Michele Adams 301 45 2 12:39.8 2:32/M 2:21.0 1 45:17.4 17.9mph 0:55.4 1 31:00.3 8:51/M 1:32:14.0
2 55 Kelly Thompson 408 48 3 13:49.8 2:46/M 1:35.8 2 46:01.4 17.6mph 1:06.9 2 31:59.8 9:08/M 1:34:33.8
3 69 Cortney Allison 303 47 1 11:42.8 2:20/M 1:41.5 3 50:11.6 16.1mph 1:42.4 3 31:42.0 9:03/M 1:37:00.5
4 94 Robin Williams 417 46 4 14:09.5 2:50/M 1:49.8 4 57:14.6 14.2mph 0:40.1 4 38:56.3 11:07/M 1:52:50.5
5 100 Angela Nguyen 367 45 5 16:03.3 3:13/M 1:47.3 5 58:51.6 13.8mph 1:36.1 5 38:51.9 11:06/M 1:57:10.3
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 80 Liz Francis 428 52 1 12:52.0 2:34/M 1:58.3 1 48:15.9 16.8mph 1:23.2 1 37:30.5 10:43/M 1:42:00.0
2 81 Cindy McDowell 362 52 3 14:43.8 2:57/M 1:48.8 3 51:53.9 15.6mph 2:29.6 2 31:13.3 8:55/M 1:42:09.5
3 90 Dale Flory 320 51 2 13:00.3 2:36/M 2:12.3 2 51:33.1 15.7mph 0:47.4 3 38:49.8 11:05/M 1:46:23.0
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 75 Charlene Reinsch 381 58 2 15:14.0 3:03/M 2:08.8 2 49:44.9 16.3mph 0:56.1 1 32:13.8 9:12/M 1:40:17.8
2 76 Ruth Narveson 366 57 1 14:01.5 2:48/M 1:36.3 1 46:52.4 17.3mph 1:14.4 2 36:37.8 10:28/M 1:40:22.6
3 104 Donna Duerr 317 57 3 16:52.8 3:22/M 4:01.4 3 1:03:46.0 12.7mph 1:02.1 3 42:06.8 12:02/M 2:07:49.3
 
Top

Female 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 103 Anne Powell 375 70 1 12:55.0 2:35/M 2:11.0 1 1:03:52.1 12.7mph 1:15.1 1 45:32.3 13:01/M 2:05:45.8
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Alex Goff 429 21 2 7:57.0 1:35/M 0:35.0 1 32:24.9 25.0mph 0:35.4 1 21:11.3 6:03/M 1:02:43.8
2 2 Clayton Wilkins 416 17 1 6:36.5 1:19/M 0:30.0 2 39:06.6 20.7mph 0:29.9 3 25:16.0 7:13/M 1:11:59.3
3 3 Patrick Garvin 325 27 3 8:21.0 1:40/M 0:46.0 3 39:36.6 20.5mph 0:49.4 2 24:00.8 6:51/M 1:13:34.0
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Jimmy Thompson 421 48 1 9:04.5 1:49/M 0:52.7 1 37:43.7 21.5mph 0:54.6 1 25:49.0 7:23/M 1:14:24.8
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Keith Francis 427 52 1 9:57.8 1:59/M 0:52.3 1 37:11.1 21.8mph 0:48.9 1 26:00.5 7:26/M 1:14:50.8
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 62 Josh Madison 356 24 2 14:37.5 2:55/M 1:52.3 2 49:31.6 16.4mph 0:43.9 1 29:26.8 8:25/M 1:36:12.3
2 72 Jacob Ellerbee 318 20 1 11:08.8 2:14/M 2:16.7 1 48:21.4 16.8mph 0:53.1 2 34:58.0 9:59/M 1:37:38.3
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Chris Cheek 311 29 3 8:56.0 1:47/M 1:00.2 2 38:54.4 20.8mph 0:48.1 1 27:08.8 7:45/M 1:16:47.8
2 11 Jon Williford 426 26 1 6:21.8 1:16/M 1:03.0 1 40:46.6 19.9mph 0:43.1 2 28:46.3 8:13/M 1:17:41.0
3 25 Joey Lamb 430 27 10 13:29.5 2:42/M 2:16.2 4 40:06.6 20.2mph 0:36.9 3 27:57.8 7:59/M 1:24:27.3
4 26 Noah Hansen 333 27 2 8:43.5 1:45/M 2:10.5 3 42:32.4 19.0mph 0:55.4 4 31:04.5 8:53/M 1:25:26.5
5 37 Mathis Halley 332 26 9 13:04.3 2:37/M 2:25.5 6 44:30.4 18.2mph 0:51.4 5 27:48.0 7:57/M 1:28:39.8
6 46 Nathan Castle 309 29 4 9:55.5 1:59/M 1:16.8 7 50:02.4 16.2mph 0:48.7 6 29:26.5 8:25/M 1:31:30.0
7 51 Keith Hoelzeman 338 29 11 14:33.8 2:55/M 2:26.5 8 45:21.1 17.9mph 1:22.9 7 29:17.3 8:22/M 1:33:01.8
8 61 Eddie Mitchell 431 29 8 11:20.0 2:16/M 2:23.2 5 46:01.4 17.6mph 1:15.4 8 34:56.5 9:59/M 1:35:56.8
9 64 Ben France 321 29 5 10:23.5 2:05/M 2:43.8 9 49:19.6 16.4mph 1:07.1 9 33:06.5 9:27/M 1:36:40.8
10 86 Jeremy Woodall 419 29 7 11:11.0 2:14/M 1:19.2 11 54:22.4 14.9mph 1:23.1 10 36:44.5 10:30/M 1:45:00.5
11 97 Ben Bright 307 28 6 10:43.8 2:09/M 2:43.8 10 51:29.6 15.7mph 1:02.6 11 49:38.1 14:11/M 1:55:38.0
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Simon Sanghera 384 32 3 9:07.0 1:49/M 1:41.8 2 38:34.6 21.0mph 1:27.9 1 27:35.3 7:53/M 1:18:26.8
2 18 Chris White 414 33 1 6:39.5 1:20/M 0:51.8 1 41:23.1 19.6mph 0:48.1 2 31:25.0 8:59/M 1:21:07.8
3 20 Richard Maguire 357 32 7 10:56.0 2:11/M 1:02.0 3 40:36.1 20.0mph 1:02.6 3 28:30.8 8:09/M 1:22:07.8
4 38 Beau Gumm 330 31 6 10:54.8 2:11/M 1:40.0 4 43:15.6 18.7mph 1:25.6 4 31:23.8 8:58/M 1:28:40.0
5 49 Scott Pool 374 33 5 10:26.0 2:05/M 3:08.0 5 43:16.4 18.7mph 2:25.9 5 33:40.8 9:37/M 1:32:57.3
6 60 William Embry 319 31 8 13:02.0 2:36/M 1:49.0 8 47:33.9 17.0mph 0:37.9 6 32:52.5 9:23/M 1:35:55.5
7 68 Scott Walters 412 34 4 10:02.0 2:00/M 1:51.0 6 47:49.4 16.9mph 0:45.9 7 36:23.8 10:24/M 1:36:52.3
8 71 Ryan Dahlstrom 316 31 2 8:46.5 1:45/M 1:43.9 7 50:42.0 16.0mph 1:37.9 8 34:28.5 9:51/M 1:37:19.0
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Joseph Wenckus 413 36 1 7:18.3 1:28/M 1:44.3 1 41:42.6 19.4mph 1:24.9 1 26:09.5 7:28/M 1:18:19.8
2 39 Jacob White 415 37 5 11:35.0 2:19/M 1:20.5 3 43:59.4 18.4mph 1:05.9 2 31:01.3 8:52/M 1:29:02.3
3 41 Thomas Pownall 377 36 3 10:33.8 2:07/M 2:10.0 6 45:35.4 17.8mph 1:31.6 3 29:48.3 8:31/M 1:29:39.3
4 42 Seth Kleinbeck 350 39 8 13:55.1 2:47/M 1:33.2 2 37:23.4 21.7mph 1:11.2 4 35:51.8 10:15/M 1:29:54.8
5 45 Bryan Jones 346 39 4 11:19.3 2:16/M 1:44.3 4 44:37.4 18.2mph 1:15.1 5 32:29.5 9:17/M 1:31:25.8
6 65 William Criswell 315 38 7 13:14.8 2:39/M 1:22.2 5 43:23.2 18.7mph 1:17.4 6 37:24.8 10:41/M 1:36:42.5
7 70 Paul Ruckstuhl 383 37 2 8:06.8 1:37/M 1:38.0 7 51:12.4 15.8mph 0:49.9 7 35:29.8 10:08/M 1:37:17.0
8 91 Chris McCarthy 433 35 6 12:54.3 2:35/M 2:23.3 8 48:47.1 16.6mph 2:18.4 8 41:43.5 11:55/M 1:48:06.8
9 95 Jason Garner 322 35 9 21:51.8 4:22/M 1:50.3 9 45:42.9 17.7mph 1:30.3 9 42:37.1 12:11/M 1:53:32.5
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Randy McCalip 361 44 1 8:27.5 1:41/M 0:52.3 1 40:23.1 20.1mph 0:46.2 1 25:50.8 7:23/M 1:16:20.0
2 16 Jason Barker 304 43 3 9:45.0 1:57/M 1:03.7 4 42:51.6 18.9mph 1:05.6 2 26:07.8 7:28/M 1:20:54.0
3 19 Larry Nguyen 368 42 7 10:45.5 2:09/M 1:40.5 2 38:37.4 21.0mph 1:38.1 3 29:09.0 8:20/M 1:21:50.8
4 22 Aj Johnson 435 44 4 10:03.0 2:01/M 1:51.0 3 39:50.6 20.3mph 0:45.9 4 30:39.0 8:45/M 1:23:09.8
5 23 Jeremy Gregory 329 43 12 12:46.8 2:33/M 1:28.8 5 40:03.4 20.2mph 0:53.7 5 28:21.6 8:06/M 1:23:34.4
6 35 Michael Johnson 344 44 8 11:14.3 2:15/M 1:37.3 6 41:32.6 19.5mph 1:00.1 6 32:39.3 9:20/M 1:28:03.8
7 44 Craig Lair 352 43 2 9:41.0 1:56/M 1:24.0 7 44:00.9 18.4mph 0:45.4 7 34:39.8 9:54/M 1:30:31.3
8 59 David Crabtree 314 41 6 10:30.8 2:06/M 1:55.3 9 44:52.1 18.1mph 1:25.7 8 37:10.2 10:37/M 1:35:54.3
9 73 Christopher Irons 340 40 9 11:32.3 2:18/M 1:17.2 8 44:20.1 18.3mph 1:05.4 9 39:24.3 11:15/M 1:37:39.5
10 74 Kenneth Gati 326 43 5 10:09.0 2:02/M 1:55.8 10 46:41.6 17.4mph 1:17.1 10 38:15.5 10:56/M 1:38:19.3
11 92 Daron Praetzel 378 41 13 14:38.8 2:56/M 2:49.0 12 53:22.6 15.2mph 1:25.4 11 38:17.6 10:56/M 1:50:33.5
12 93 Jj Childers 312 42 10 12:13.8 2:27/M 3:49.2 13 56:10.9 14.4mph 1:57.1 12 36:59.6 10:34/M 1:51:10.8
13 96 Robert Clayton 313 43 11 12:30.0 2:30/M 2:37.2 11 54:29.7 14.9mph 2:04.1 13 43:29.4 12:25/M 1:55:10.6
14 107 Kevin Keech 347 41 14 18:57.3 3:47/M 2:41.5 14 1:17:16.7 10.5mph 1:05.8 14 58:01.8 16:35/M 2:38:03.3
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 James Owens 371 45 1 8:02.5 1:36/M 0:40.2 1 39:57.1 20.3mph 0:48.6 1 27:33.8 7:52/M 1:17:02.5
2 10 Seth Irwin 343 46 7 10:06.5 2:01/M 1:26.0 4 39:12.1 20.7mph 1:00.4 2 25:50.8 7:23/M 1:17:36.0
3 14 Christopher Stanger 403 46 5 9:39.8 1:56/M 1:18.0 2 39:02.5 20.8mph 1:40.8 3 28:05.0 8:01/M 1:19:46.2
4 15 Frank Thibeault 425 47 2 9:02.3 1:48/M 1:16.0 3 40:17.4 20.1mph 1:01.4 4 28:36.5 8:10/M 1:20:13.8
5 21 Tommy Thompson 409 45 8 10:18.5 2:04/M 1:15.7 5 40:33.1 20.0mph 0:58.4 5 29:17.0 8:22/M 1:22:23.0
6 34 Brady Paddock 372 46 4 9:32.5 1:54/M 1:20.8 7 45:22.9 17.9mph 0:56.1 6 30:32.3 8:43/M 1:27:44.8
7 36 Kevin Kelly 348 47 3 9:23.0 1:53/M 1:00.7 6 44:33.1 18.2mph 1:04.1 7 32:10.3 9:11/M 1:28:11.5
8 50 Rob Klein 349 49 6 10:00.3 2:00/M 3:00.0 8 46:33.1 17.4mph 1:29.4 8 31:57.3 9:08/M 1:33:00.3
9 98 Jay Bernard 306 47 9 12:18.3 2:28/M 1:17.3 9 55:42.4 14.5mph 1:10.4 9 45:21.1 12:57/M 1:55:49.5
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Barry Bryant 308 52 1 9:35.3 1:55/M       39:41.4 1 27:57.5 7:59/M 1:17:14.3
2 29 Scott Thibodeaux 407 51 2 9:41.5 1:56/M 1:32.4 1 41:19.2 19.6mph 0:56.9 2 32:35.3 9:19/M 1:26:05.5
3 40 Monty Murry 365 51 3 9:48.8 1:58/M 2:01.5 2 45:50.9 17.7mph 1:36.4 3 30:18.0 8:39/M 1:29:35.8
4 48 Brian Willis 418 54 8 13:00.8 2:36/M 1:21.5 3 43:30.9 18.6mph 0:52.9 4 33:39.8 9:37/M 1:32:26.0
5 52 Jon Norcross 370 52 6 12:34.3 2:31/M 1:34.0 5 47:34.1 17.0mph 1:09.6 5 30:29.8 8:43/M 1:33:22.0
6 54 Mike Sells 432 50 7 12:57.8 2:35/M 1:44.5 4 45:35.4 17.8mph 1:29.6 6 32:38.8 9:19/M 1:34:26.3
7 82 Terry McDowell 363 53 4 11:42.5 2:20/M 2:45.2 8 52:34.6 15.4mph 2:49.3 7 32:20.1 9:14/M 1:42:12.0
8 83 Michael Lopez 354 51 9 16:06.0 3:13/M 2:01.3 6 45:20.1 17.9mph 1:39.9 8 38:06.8 10:53/M 1:43:14.3
9 84 Clint Beard 305 51 5 11:43.5 2:21/M 1:29.0 7 50:42.4 16.0mph 0:52.4 9 38:27.0 10:59/M 1:43:14.5
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Coak Matthews 360 57 1 7:23.3 1:29/M 1:31.5 1 40:13.9 20.1mph 1:13.7 1 30:38.8 8:45/M 1:21:01.3
2 31 Pat Koss 351 57 5 11:12.8 2:14/M 1:44.5 2 41:33.6 19.5mph 1:28.4 2 31:05.0 8:53/M 1:27:04.5
3 53 David Gilliam 327 55 3 10:17.8 2:03/M 2:04.0 5 49:01.9 16.5mph 1:08.6 3 31:11.5 8:55/M 1:33:44.0
4 58 Gregory Shira 386 56 4 10:28.0 2:06/M 1:54.3 3 45:34.4 17.8mph 1:06.9 4 36:46.0 10:30/M 1:35:49.8
5 77 Timothy Hegarty 334 57 2 10:05.5 2:01/M 1:53.8 4 48:50.1 16.6mph 2:05.9 5 38:07.8 10:53/M 1:41:03.3
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 63 Michael Miller 364 60 3 10:27.8 2:05/M 2:09.3 1 44:31.4 18.2mph 1:21.9 1 38:05.5 10:53/M 1:36:36.0
2 67 Bob Marston 358 62 1 9:13.8 1:51/M 1:43.2 2 47:56.1 16.9mph 1:01.6 2 36:54.3 10:33/M 1:36:49.3
3 89 Alan Trippel 410 64 2 10:23.5 2:05/M 3:07.3 3 50:29.4 16.0mph 0:56.9 3 41:25.8 11:50/M 1:46:23.0
4 102 Ken Freeman 436 64 4 18:15.3 3:39/M 4:50.0 4 53:41.6 15.1mph 2:13.6 4 39:44.9 11:21/M 1:58:45.6
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 79 Sam Taggart 405 66 1 13:19.0 2:40/M 2:52.0 1 48:55.6 16.6mph 1:21.1 1 35:27.0 10:08/M 1:41:55.0
DQ DQ Wilburn Powell 376 69 2 15:43.3 3:09/M 2:22.3       DQ 50:25.6 14:24/M 1:08:31.3
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 105 Robert Pickett 373 75 1 17:19.0 3:28/M 4:54.3 2 1:04:36.2 12.5mph 2:17.1 1 42:03.6 12:01/M 2:11:10.3
2 106 Don Cave 310 73 2 17:19.8 3:28/M 3:01.5 1 55:30.1 14.6mph 2:12.9 2 1:02:45.8 17:56/M 2:20:50.3
 

Clydesdale

Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Chris Reed 379 35 2 9:26.8 1:53/M 1:54.8 1 45:44.9 17.7mph 1:03.9 1 31:43.5 9:04/M 1:29:54.0
2 2 Chris Wade 411 26 1 9:00.8 1:48/M 1:30.0 3 47:37.9 17.0mph 1:30.4 2 32:59.3 9:25/M 1:32:38.5
3 3 Paul James Hickery 337 31 3 10:17.8 2:03/M 1:35.4 2 46:32.5 17.4mph 1:18.6 3 33:07.0 9:28/M 1:32:51.5
 
Top

Male 39 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Matthew Talley 406 36 2 12:38.3 2:32/M 1:16.9 2 47:13.0 17.2mph 1:18.1 1 33:20.5 9:31/M 1:35:47.0
2 5 Landon Trusty 438 31 4 13:51.3 2:46/M 2:24.5 3 47:21.6 17.1mph 1:08.9 2 33:34.5 9:35/M 1:38:21.0
3 6 Brent Haughaboo 423 37 1 11:25.0 2:17/M 0:58.7 1 47:35.1 17.0mph 1:05.4 3 42:24.8 12:07/M 1:43:29.3
4 7 Scott Johnson 345 37 3 13:49.0 2:46/M 2:38.5 4 53:24.1 15.2mph 1:25.1 4 47:42.6 13:38/M 1:58:59.5
 
Top

Male 40 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Brick Smith 401 45 2 17:52.5 3:34/M 5:45.3 2 1:04:37.5 12.5mph 1:51.8 1 42:59.8 12:17/M 2:13:07.1
DNF DNF Jeffrey Schlosberg 385 44 1 16:18.3 3:16/M 3:10.3 1 1:05:16.4 12.4mph        
 

Athena

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mary Lamaak 353 49 1 13:45.8 2:45/M 1:50.5 1 1:00:48.6 13.3mph 1:34.4 1 54:06.4 15:27/M 2:12:05.8