Blackland Tri 2011

Age Group Results

September 05, 2011


Results by No Limits Timing LLC (email hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC

Men: 0- 0 1-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 0 1-14 15-17 18-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Open

Female Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 13 Jane Anne Ziegler 74 32 1 5:15.8         1 1:07:01.0 1:12:16.8  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 53 Merrie Wimmer 26 46 1 6:18.7 1:56.7 1 45:37.7 1:18.4 1 24:33.2 1:19:44.9  
 
Top

Female 1 to 14

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 278 Susan Dembny 42 14 1 4:45.7 2:22.9 1 1:01:05.0 2:03.6 2 37:35.7 1:47:53.1  
2 295 Megan Bareis 93 12 2 5:39.9 3:38.4 2 1:05:16.5 1:49.3 1 35:00.8 1:51:25.1  
 
Top

Female 18 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 56 Susan Reese 177 24 1 5:49.9 2:22.0 1 49:32.6 1:11.5 1 21:54.6 1:20:50.9  
2 262 Nina Matheney 323 19 3 7:03.7 3:06.4 2 1:00:24.0 1:23.5 2 33:35.5 1:45:33.3  
3 323 Elizabeth Kitchens 81 22 2 6:16.1 3:29.9 3 1:13:31.4 2:36.0 3 36:10.8 2:02:04.3  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 101 Sarah Sherman 190 29 4 6:16.2 2:13.6 1 50:55.6 1:09.5 3 26:24.8 1:26:59.8  
2 110 Becky Downey 166 25 7 6:41.7 2:31.6 2 52:12.5 1:35.3 2 25:02.9 1:28:04.1  
3 126 Casey Poe 34 29 2 5:39.9 2:40.1 5 55:27.0 1:15.6 1 24:43.5 1:29:46.4  
4 141 Heidi Lueb 80 27 1 5:33.4 2:29.6 4 54:37.1 1:38.8 4 27:28.5 1:31:47.6  
5 159 Michelle Roch 189 29 3 6:05.4 2:45.5 3 54:01.4 1:51.2 5 29:15.7 1:33:59.4  
6 218 Whitney Patterson 193 25 6 6:37.7 3:29.2 6 59:35.0 1:38.4 6 30:33.6 1:41:54.1  
7 282 Shannon Jones 253 26 11 7:21.4 3:42.3 11 1:04:40.6 1:48.5 7 32:16.4 1:49:49.4  
8 284 Danielle Neumeyer 302 29 10 7:05.4 3:27.2 8 1:02:32.0 1:26.5 9 35:43.7 1:50:14.9  
9 301 Leah Kunard 352 28 12 7:25.9 3:47.1 10 1:04:38.5 1:49.4 8 35:17.9 1:52:59.2  
10 304 Laura Jones 11 27 5 6:31.4 3:55.8 9 1:03:19.5 1:10.1 11 39:11.5 1:54:08.6  
11 311 Jessica Vining 154 27 8 6:54.4 4:47.1 7 1:02:13.3 2:13.4 12 39:30.2 1:55:38.6  
DQ DQ Bethany Hassell 13 27 9 7:03.7 5:16.4 DQ 30:48.0 1:22.0 10 38:00.1 1:22:30.3  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 41 Catherine Trent 7 33 1 4:27.2 1:54.1 1 46:40.6 1:12.5 2 24:08.0 1:18:22.6  
2 92 Holly Mitchell 165 33 7 6:16.9 2:19.4 3 49:45.0 1:24.1 5 25:58.2 1:25:43.9  
3 103 Erin Smith 422 34 12 7:13.2 2:10.3 5 51:41.1 1:27.0 4 24:47.3 1:27:19.1  
4 107 Katie Gillis 14 32 2 5:06.7 2:04.3 2 49:24.1 1:34.8 11 29:46.0 1:27:56.1  
5 119 Audra Sadler 108 34 8 6:49.9 3:33.9 6 53:24.2 0:51.8 3 24:08.3 1:28:48.3  
6 122 Amy Nash 129 32 6 6:08.2 2:19.2 4 50:48.3 1:25.1 8 28:43.2 1:29:24.1  
7 139 Jessica Grogean 214 30 10 6:57.7 3:17.0 9 55:23.8 1:49.3 1 23:57.2 1:31:25.1  
8 158 Jennifer Griffin 258 33 13 7:13.7 3:17.2 8 53:54.5 2:05.2 6 27:21.2 1:33:51.9  
9 183 Carrie Carson 283 33 20 8:14.2 2:34.1 7 53:45.1 1:07.6 14 30:33.7 1:36:14.9  
10 207 Julie Dobmeier 393 33 5 5:49.0         24 1:34:33.0 1:40:22.0  
11 213 Eliza Davis 215 31 24 9:59.7 2:57.6 10 56:59.6 1:23.7 12 29:48.1 1:41:08.9  
12 231 Andrea Chavez 408 30 14 7:42.2 3:26.8 17 1:01:59.6 1:17.4 7 28:41.7 1:43:07.9  
13 234 Catherine O'Neill 390 34 21 8:18.2 4:06.6 11 57:25.1 2:41.2 15 30:53.0 1:43:24.1  
14 236 Jesicca Cardenas 228 32 11 7:05.2 2:42.7 13 59:35.0 1:23.1 18 33:00.0 1:43:46.1  
15 240 Diana Zuniga 188 30 9 6:52.7 2:18.9 14 1:00:36.5 1:27.0 17 32:44.8 1:44:00.1  
16 254 Lisa Potraza 329 33 15 7:55.2 3:07.2 12 58:42.5 1:41.9 20 33:22.5 1:44:49.4  
17 272 Sunni Hayes 261 31 23 9:56.9 2:28.7 15 1:01:24.6 1:30.9 16 31:37.5 1:46:58.9  
18 285 Meredith Rotz 55 32 4 5:48.9 3:36.9 22 1:10:26.5 1:05.5 10 29:19.0 1:50:17.0  
19 288 Emily Guevara 395 33 22 9:23.4 3:23.8 20 1:07:40.4 1:20.8 9 29:02.8 1:50:51.4  
20 290 Anna Marie Dorotik 411 33 19 8:11.7 4:03.0 19 1:06:14.4 2:24.7 13 30:22.7 1:51:16.7  
21 303 Kelly Canavan 374 32 17 8:09.6 2:53.7 21 1:07:53.5 1:34.1 19 33:09.3 1:53:40.3  
22 313 Morgan Spollin 384 31 16 8:02.2 4:30.5 16 1:01:51.6 2:56.5 22 39:27.4 1:56:48.4  
23 314 Michelle Whitford 305 34 18 8:10.4 4:33.8 18 1:05:55.5 3:35.1 21 34:54.4 1:57:09.4  
24 327 Kari Harberts 44 31 3 5:36.2 5:05.1 23 1:13:16.0 3:53.8 23 40:34.3 2:08:25.6  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 24 Cari Ossenfort 24 35 1 4:52.4 1:46.7 1 43:23.2 1:10.4 2 24:20.9 1:15:33.8  
2 39 Signe Smith 124 37 4 5:35.9 2:13.1 2 45:09.2 0:57.0 1 23:35.7 1:17:31.1  
3 76 Rachel Pearlman 300 39 19 7:23.9 1:42.0 3 47:02.6 1:11.4 4 25:29.8 1:22:49.8  
4 85 Debi Lofstrand 82 39 13 6:49.4 2:01.9 5 49:33.2 1:12.8 3 24:37.7 1:24:15.3  
5 98 Camille Marie Smouse 84 38 7 6:01.9 2:42.3 4 49:07.8 1:07.2 10 27:31.8 1:26:31.1  
6 124 Tifani Pototschnik 210 36 8 6:10.7 4:00.9 7 51:22.5 2:17.9 5 25:49.4 1:29:41.6  
7 155 Pippin Galloway 299 38 16 6:57.9 2:18.5 6 51:10.1 1:54.2 18 31:06.9 1:33:27.9  
8 186 Megan Schank 245 37 9 6:21.2 3:05.7 13 57:25.5 1:12.8 12 28:40.4 1:36:45.8  
9 191 Natalie Thompson 239 38 11 6:27.6 3:01.3 11 56:28.5 1:36.5 13 29:27.5 1:37:01.6  
10 197 Heather Bailey 405 38 14 6:51.7 2:32.8 8 55:13.6 1:15.7 20 31:58.7 1:37:52.7  
11 198 Kara Gann 375 36 25 9:06.4 3:50.9 9 55:29.5 1:50.4 11 27:49.0 1:38:06.3  
12 208 Lauren Bendiksen 78 37 2 5:03.9 3:04.0 22 1:03:59.0 2:08.1 6 26:13.0 1:40:28.1  
13 230 Kim Ready 303 38 24 8:16.9 3:07.3 18 1:01:11.4 3:05.7 7 27:22.1 1:43:03.6  
14 235 Joanne Sulewski 221 38 22 7:52.4 3:47.9 15 58:54.0 1:59.9 16 31:04.7 1:43:39.1  
15 241 Dana Roseman 413 38 17 7:07.9 3:31.3 17 1:01:09.9 1:19.1 15 30:56.2 1:44:04.6  
16 247 Dawn Altice 136 37 5 5:46.4 3:03.7 16 59:37.0 2:23.7 21 33:35.4 1:44:26.3  
17 268 Brandy Hunt 317 37 21 7:37.9 2:26.5 10 55:42.9 1:33.2 25 38:49.2 1:46:09.9  
18 270 Beth Dvoracek 364 38 15 6:52.9 4:31.5 25 1:06:19.1 1:34.2 8 27:29.7 1:46:47.7  
19 273 Melanie Corcoran 282 38 18 7:18.4 3:10.0 12 57:18.4 3:14.9 23 36:01.2 1:47:03.1  
20 274 Kristy Bennis 477 37 12 6:28.2 5:04.1 21 1:03:53.1 4:07.1 9 27:30.5 1:47:03.2  
21 283 Jana Neiman 250 38 10 6:22.9 4:03.2 24 1:06:07.4 2:34.6 17 31:05.9 1:50:14.3  
22 289 Andrea Adamczak 10 36 6 5:51.7 3:39.4 19 1:02:27.8 1:52.3 24 37:00.5 1:50:51.8  
23 294 Amy Turner 94 37 3 5:35.9 3:50.8 27 1:09:47.9 1:59.9 14 30:10.5 1:51:25.1  
24 298 Kelli Green 356 35 23 8:08.7 3:58.7 26 1:06:27.9 1:51.0 19 31:52.3 1:52:18.9  
25 299 Kate Coffey 354 36 20 7:36.7 2:59.7 14 58:17.7 1:57.1 27 41:38.0 1:52:29.4  
26 306 Shannon Wesley 424 36 26 9:50.2 3:49.6 20 1:02:34.1 2:50.4 22 35:22.5 1:54:26.9  
27 322 Meredith Smith 334 36 28 11:02.7 3:17.5 23 1:05:35.4 2:37.8 26 39:11.7 2:01:45.2  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 57 Nikki Dibella 144 43 14 7:19.4 2:00.6 2 46:22.0 1:22.7 1 23:46.6 1:20:51.6  
2 99 Shannon Richards 117 41 2 5:43.4 2:02.0 3 49:13.4 1:20.0 7 28:12.5 1:26:31.6  
3 145 Louann Butts 223 42 6 6:46.7 3:10.8 6 55:51.8 1:08.2 2 25:14.4 1:32:12.1  
4 156 Anu Rao 478 43 10 6:58.9 2:35.2 7 56:06.2 2:04.2 3 25:55.1 1:33:39.9  
5 167 Kim Allen 122 40 1 5:31.4 2:28.2 12 57:14.6 1:30.3 5 27:55.6 1:34:40.4  
6 175 Renee Ickes 125 43 3 5:57.7 2:25.2 10 56:54.2 1:49.1 8 28:12.7 1:35:19.1  
7 181 Lisa Fox 216 43 12 7:12.2 2:26.3 5 54:12.0 1:39.0 13 30:42.2 1:36:11.8  
8 190 Kimberley Drobny 349 41 15 7:25.9 3:24.1 4 53:33.8 2:39.8 11 29:56.3 1:37:00.1  
9 206 Roslyn Coates 260 42 11 7:06.4 2:50.3 9 56:47.8 3:07.6 12 30:16.0 1:40:08.4  
10 217 Ronda Cluff 196 41 8 6:50.2 4:00.7 13 59:00.2 2:18.7 10 29:40.1 1:41:50.1  
11 221 Stacie Bressler 265 40 9 6:51.2 2:40.5 16 1:01:38.2 1:38.6 9 29:22.5 1:42:11.1  
12 250 Jennifer Stephens 220 42 7 6:47.9 2:37.4 11 57:14.3 1:26.1 17 36:28.2 1:44:34.1  
13 251 Candace Pennock 310 44 21 8:10.7 2:47.2 14 59:52.0 2:04.7 15 31:39.6 1:44:34.3  
14 261 Joan Kaplan 391 41 16 7:29.2 5:42.8 8 56:31.4 4:42.2 14 30:59.1 1:45:24.9  
15 271 Laura Key 363 40 5 6:24.7 5:00.4 18 1:04:17.3 3:43.1 4 27:30.3 1:46:55.9  
16 275 Adriana Atchley 365 40 23 8:19.7 2:57.7 20 1:06:13.9 1:38.5 6 27:58.9 1:47:08.9  
17 292 Shelly Hoehner 333 43 18 7:38.9 3:46.9 15 1:00:33.0 2:36.4 18 36:47.2 1:51:22.7  
18 308 Michelle Cordle 403 41 17 7:35.4 4:53.4 17 1:03:18.1 3:32.8 16 35:34.9 1:54:54.7  
19 317 Alina Chester 397 40 20 7:52.7 4:48.0 19 1:04:40.7 2:09.8 19 39:41.6 1:59:12.9  
20 319 Shannon Wells 57 40 4 5:58.9 4:03.3 22 1:07:49.1 1:09.0 20 41:32.3 2:00:32.8  
21 321 Karen Newman 247 43 19 7:52.4 3:05.1 21 1:06:29.3 1:21.7 21 42:36.0 2:01:24.7  
22 326 Laura Perez 409 44 24 8:46.9 4:04.6 23 1:08:19.8 1:26.5 22 44:10.4 2:06:48.4  
23 329 Elizabeth Borkus 331 44 22 8:18.4 4:13.8 24 1:09:49.1 2:50.4 23 44:50.0 2:10:01.9  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 84 Jacquelyn Henson 116 47 1 5:24.2 2:18.2 2 49:15.7 1:14.3 1 25:57.0 1:24:09.6  
2 86 Lisa Effren 91 49 2 5:36.9 2:39.9 1 49:00.0 1:13.5 2 25:58.8 1:24:29.3  
3 95 Dawn Smith 138 47 4 6:27.9 2:03.5 3 50:11.4 1:16.3 3 26:17.7 1:26:17.1  
4 146 Cynthia Silverthorn 275 46 13 8:22.4 3:11.4 4 50:59.0 1:46.1 4 27:59.5 1:32:18.6  
5 161 Kristl Pearl 279 45 9 7:29.9 2:59.0 5 52:11.0 1:45.4 6 29:41.1 1:34:06.6  
6 188 Suzanne Darling 327 45 11 7:47.7 2:29.3 6 54:33.1 1:37.9 7 30:23.9 1:36:52.1  
7 196 Denise Pellerin 199 49 6 6:54.7 3:57.5 7 55:31.7 2:19.4 5 29:02.4 1:37:45.8  
8 209 Yolanda Lopez 270 46 10 7:30.4 2:55.1 8 56:18.1 1:55.2 8 31:51.9 1:40:30.9  
9 226 Margie Marshall 53 46 3 6:18.9 4:16.0 11 58:43.1 1:15.0 10 32:16.8 1:42:50.1  
10 246 Charlene Lynch 149 47 7 7:15.9 3:06.7 9 56:19.2 1:20.8 14 36:20.5 1:44:23.3  
11 263 Maryann White 186 49 8 7:25.7 3:18.1 10 58:06.0 2:21.4 12 34:30.1 1:45:41.6  
12 291 Lynn Jones 326 45 5 6:49.4 3:51.8 12 1:02:38.4 2:06.4 13 35:50.7 1:51:16.9  
13 293 Tammy Ezell 371 47 12 7:49.4 3:45.8 13 1:03:07.1 2:37.8 11 34:03.1 1:51:23.4  
14 302 Kimber Rovito 347 47 14 8:38.4 2:54.8 14 1:07:52.9 1:33.1 9 32:03.2 1:53:02.6  
15 332 Donna Pace 35 48 15 8:57.7 4:33.0 15 1:11:04.9 3:08.2 15 46:36.3 2:14:20.2  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 91 Katherine Compton 29 52 2 6:46.4 2:24.6 1 45:17.6 1:15.5 2 29:52.1 1:25:36.4 2:00
2 179 Terri Griffin 164 50 3 7:21.9 2:34.7 3 53:24.4 1:22.8 3 31:24.8 1:36:08.9  
3 184 Debra Bailey 284 52 5 8:20.9 4:20.8 4 53:33.4 2:12.4 1 28:17.4 1:36:45.1  
4 227 Nancy Riggs 382 53 4 7:25.4 3:17.5 5 55:34.9 1:42.4 5 34:50.0 1:42:50.4  
5 238 Susan Nace 268 53 1 6:45.2 3:09.2 2 52:23.3 1:16.2 6 40:17.0 1:43:51.1  
6 249 Terry Thornton 297 54 6 8:40.0 2:59.4 6 57:54.0 2:23.2 4 32:32.4 1:44:29.1  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 287 Jeanne Fine 207 55 1 6:47.4 3:22.4 1 1:05:18.0 1:20.5 1 33:58.8 1:50:47.4  
2 330 Catherine Grygar 238 55 2 8:06.2 4:00.4 2 1:14:37.0 1:36.2 2 42:32.2 2:10:52.2  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 277 Galvin Swift 252 60 1 7:39.2 4:03.9 1 1:03:02.3 2:44.1 2 29:47.5 1:47:17.1  
DQ DQ Cindy Bays 398 60 2 11:01.7 5:09.9 DQ 28:15.7 2:25.4 1 28:15.9 1:15:08.9  
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Austin Saylor 39 37 1 4:31.4 1:22.9 1 37:56.0 0:51.1 1 18:26.3 1:03:07.9  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 4 Adam Wilk 6 40 1 4:14.2 1:24.5 1 36:59.9 0:46.0 1 21:04.8 1:04:29.6  
 
Top

Male 1 to 14

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 127 Austin Bareis 50 14 1 4:42.5 2:22.7 1 54:08.0 0:55.5 3 27:42.8 1:29:51.6  
2 176 Riley Johnson 287 14 2 6:23.4 2:53.6 2 1:00:47.3 0:50.1 1 24:46.0 1:35:40.6  
3 258 Caden Ellis 358 14 5 8:36.4 3:37.8 3 1:05:21.1 1:34.4 2 26:01.2 1:45:11.2  
4 307 Randall Schank 246 13 3 6:37.4 2:54.8 4 1:10:04.9 1:07.1 4 34:07.0 1:54:51.4  
5 333 Gray Ramsey 242 13 4 7:37.7 5:33.2 5 1:14:07.5 3:05.0 5 45:04.6 2:15:28.2  
 
Top

Male 15 to 17

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 26 Samuel Law 236 16 2 6:46.9 1:59.7 1 43:48.7 1:09.9 1 22:15.9 1:16:01.3  
2 96 Mitchel Effren 22 16 1 5:02.9 2:38.8 2 51:48.8 0:46.5 2 26:03.1 1:26:20.4  
3 220 Jarom Wolcott Jr 322 15 3 8:01.3 3:04.5 3 58:34.7 1:12.2 3 31:12.7 1:42:05.7  
 
Top

Male 18 to 24

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 3 Cameron Afkhami 479 23 2 4:30.8 1:27.5 1 37:53.5 0:52.4 1 19:04.7 1:03:49.1  
2 43 Ben Crutchfield 17 19 3 4:33.4 1:33.7 2 43:09.0 0:52.0 8 28:32.1 1:18:40.3  
3 51 Brandon Galownia 2 23 1 4:03.2 1:42.2 4 49:38.0 1:06.3 3 23:02.7 1:19:32.6  
4 59 Joshua Matheney 213 22 5 5:54.2 2:39.0 3 46:44.4 1:00.3 5 24:46.3 1:21:04.3  
5 83 Travis Lamothe 110 23 4 5:19.9 2:48.9 6 51:47.4 1:28.4 2 22:38.5 1:24:03.4  
6 97 Aaron Austin 256 24 6 6:13.9 2:54.6 5 51:46.1 1:20.0 4 24:12.3 1:26:27.1  
7 160 Andrew Wilson 324 23 11 8:14.7 3:13.9 8 54:43.5 0:47.0 6 27:02.5 1:34:01.8  
8 182 Justin Harkins 257 24 9 7:03.9 3:09.7 10 56:12.3 1:18.9 7 28:27.2 1:36:12.4  
9 194 Grant Oneal 321 24 8 6:54.7 2:59.3 7 53:59.9 1:04.5 9 32:22.7 1:37:21.3 2:00
10 214 Scott Samuelson 222 22 7 6:44.7 3:03.9 9 55:13.6 1:23.9 11 35:04.2 1:41:30.3  
11 296 Nicholas Ziegler 340 23 10 7:29.7 4:02.7 11 1:05:42.1 1:24.4 10 32:55.4 1:51:34.4  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 2 Richie Conry 21 27 1 4:24.2 1:22.0 1 37:42.0 0:42.5 1 19:20.6 1:03:31.4  
2 30 Marcus Ogle 5 29 3 4:39.9 1:45.6 4 45:01.6 1:11.5 5 24:10.8 1:16:49.6  
3 33 Micah Maxon 20 29 5 5:01.7 1:54.7 3 44:25.5 1:01.7 7 24:43.9 1:17:07.6  
4 46 Tyler Gump 28 27 6 5:58.4 2:39.1 2 44:16.6 1:33.5 6 24:42.1 1:19:09.8  
5 54 Jeff Marsicano 67 25 2 4:25.7 2:16.2 6 48:49.5 0:51.9 3 23:28.9 1:19:52.3  
6 94 Joseph Matheney 206 25 4 5:00.7 2:25.6 5 48:04.3 1:11.8 12 29:10.3 1:25:52.8 2:00
7 108 William Dear 274 26 9 6:19.4 3:01.2 9 54:48.2 1:23.4 2 22:26.2 1:27:58.6  
8 113 Cameron Williams 133 28 8 6:14.4 2:40.2 8 54:12.6 1:02.7 4 24:05.1 1:28:15.1  
9 162 Brian Shultz 338 27 12 8:24.7 3:47.1 7 51:38.8 2:31.4 11 27:47.2 1:34:09.4  
10 163 Jason Walker 271 28 7 6:07.9 3:36.5 10 55:33.5 2:21.6 9 26:34.2 1:34:13.8  
11 189 Tommy Orellana 383 29 14 9:47.9 2:23.5 11 57:40.7 1:03.2 8 26:02.2 1:36:57.6  
12 223 Michael McCormick 380 29 13 9:19.4 3:25.5 12 1:01:52.7 1:00.1 10 26:39.2 1:42:17.1  
13 260 Kenneth Kitchens 292 25 10 7:21.9 3:12.0 13 1:03:23.4 1:14.4 13 30:06.2 1:45:18.1  
14 310 Anthony Wagner 337 25 11 7:44.9 2:34.3 14 1:06:32.1 1:19.2 14 37:18.5 1:55:29.2  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 8 Jason Mellet 31 34 1 4:48.9 1:39.8 2 41:38.3 0:48.2 3 21:45.4 1:10:40.9  
2 14 Lorenzo Ruiz 72 32 9 5:40.9 2:01.1 3 42:31.1 1:00.1 1 21:16.0 1:12:29.4  
3 15 Tim Jones 77 31 2 5:19.9 1:33.1 4 42:52.8 0:48.1 4 22:51.4 1:13:25.6  
4 16 David Findura 183 34 10 5:41.7 2:14.8 1 40:28.6 0:55.8 6 24:12.4 1:13:33.5  
5 36 Trey Yost 61 34 5 5:26.4 1:33.8 7 43:55.4 0:58.8 8 25:21.1 1:17:15.6  
6 38 David Stroud 126 32 13 6:09.7 2:29.5 5 42:56.7 1:22.0 7 24:25.1 1:17:23.1  
7 68 Jeremy Smith 423 34 14 6:14.2 2:02.3 8 46:26.1 1:22.2 10 25:58.9 1:22:03.8  
8 69 Sean Ziegler 339 34 15 6:16.7 2:25.8 12 50:46.3 1:00.7 2 21:37.2 1:22:06.8  
9 70 Brian Lee 359 32 18 7:06.2 3:09.8 6 43:40.6 2:20.2 9 25:56.1 1:22:13.1  
10 79 Brian Cheatham 401 30 20 7:28.4 2:30.6 10 48:24.1 1:24.2 5 23:48.1 1:23:35.6  
11 90 Sadot Zuniga 92 33 6 5:31.7 2:16.1 11 50:13.1 1:12.4 11 26:06.7 1:25:20.1  
12 133 Matthew Alva 313 32 23 7:56.9 3:07.1 9 48:23.8 2:02.5 14 29:17.8 1:30:48.4  
13 136 Lance Bailey 176 30 11 5:54.9 2:08.9 13 52:18.7 1:27.7 15 29:18.4 1:31:08.8  
14 171 Nathan White 233 32 12 6:03.7 2:49.8 14 52:50.1 1:19.8 20 32:01.8 1:35:05.4  
15 173 Matthew Johnson 59 32 7 5:36.2 2:29.8 16 53:17.6 1:27.3 21 32:26.1 1:35:17.1  
16 178 Hutchins Chris 229 31 16 6:34.7 2:23.9 18 55:26.5 1:06.7 17 30:14.2 1:35:46.1  
17 193 Michael Thibodeaux 48 33 3 5:23.3 2:29.8 20 56:15.7 1:29.4 19 31:39.1 1:37:17.3 2:00
18 205 Doug Hamilton 273 33 19 7:18.2 3:33.4 23 58:13.3 1:31.6 13 29:07.0 1:39:43.6  
19 212 Adam Tripp 182 32 25 8:42.9 4:41.7 17 54:25.8 1:44.9 18 31:08.4 1:40:43.9  
20 239 Jayson Escalera 419 33 27 17:04.7 3:39.4 19 55:28.5 1:01.3 12 26:40.6 1:43:54.6  
21 248 Marshall Parker 244 31 17 6:59.7 4:15.9 15 53:06.2 2:04.1 26 38:01.0 1:44:27.1  
22 259 Jimmy Vinson 175 31 21 7:42.2 2:35.7 22 58:01.7 2:18.3 23 34:37.5 1:45:15.6  
23 266 Jp Reese 406 33 26 8:57.9 3:31.4 21 57:00.3 2:07.0 22 34:13.9 1:45:50.7  
24 276 Brian Hayes 12 32 8 5:38.1 3:11.7 24 1:01:20.3 0:59.5 25 36:01.8 1:47:11.6  
25 279 William Geiler 64 34 4 5:23.9 3:18.0 26 1:09:15.6 0:57.4 16 30:07.7 1:49:02.8  
26 305 Chris Jackman 418 33 22 7:56.2 3:37.2 25 1:02:11.8 1:19.6 27 39:17.6 1:54:22.4  
27 324 Keith Wilks 243 33 24 8:27.4 3:30.4 27 1:15:43.5 1:45.4 24 35:15.5 2:04:42.4  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 7 William Reeves 15 39 2 4:35.2 1:28.2 3 42:09.3 0:56.3 2 20:11.4 1:09:20.6  
2 9 Jason Ross 46 37 4 5:08.7 1:55.6 1 39:07.8 0:56.6 7 23:39.2 1:10:48.1  
3 10 Chris Amaya 113 36 6 5:15.7 1:25.7 2 41:40.0 0:47.5 3 22:42.4 1:11:51.3  
4 12 Jeff Dupre 68 35 17 6:10.2 2:06.9 4 43:10.5 1:00.1 1 19:45.5 1:12:13.3  
5 31 Jamison Meredith 143 36 10 5:44.4 2:05.3 5 44:37.3 1:07.2 4 23:21.2 1:16:55.6  
6 37 Gerardo Ramirez 115 39 14 6:01.9 1:46.8 6 44:46.6 1:08.2 6 23:33.4 1:17:17.1  
7 42 Gilbert Sutherland 83 36 5 5:09.4 2:07.4 11 46:00.7 1:16.4 8 23:56.7 1:18:30.8  
8 44 Barrett Jiranek 8 37 1 4:24.4 2:33.9 8 45:26.0 1:17.9 12 25:08.7 1:18:51.1  
9 58 John Carmichael 134 35 8 5:29.4 2:02.3 9 45:29.8 1:27.0 18 26:28.0 1:20:56.6  
10 61 Joshua McLeod 71 37 29 7:47.4 1:46.7 10 46:00.2 1:20.9 10 24:38.1 1:21:33.6  
11 64 Brad Andrus 298 35 9 5:41.9 2:04.6 13 49:19.2 1:18.6 5 23:21.3 1:21:45.9  
12 78 Donald Campbell 237 38 23 6:53.9 2:03.4 7 45:19.3 1:14.8 21 27:36.9 1:23:08.6  
13 82 Daniel Griffin 62 36 3 5:01.7 3:13.7 12 48:15.2 1:33.7 15 25:58.4 1:24:02.9  
14 89 Jeff Cheatham 400 37 27 7:31.7 2:27.0 15 49:37.7 1:31.5 9 24:05.6 1:25:13.6  
15 115 Travis Noble 311 39 26 7:04.9 3:04.0 16 49:39.2 1:59.6 20 26:32.5 1:28:20.3  
16 117 Joseph Schill 167 38 13 5:58.2 2:47.8 14 49:26.1 2:03.4 24 28:11.5 1:28:27.1  
17 120 Richard Townsend 100 36 12 5:55.5 2:52.8 22 53:49.2 1:26.4 11 24:53.0 1:28:57.1  
18 134 Steven Pritt 173 39 15 6:05.4 2:39.7 24 54:32.0 1:52.9 14 25:52.7 1:31:02.9  
19 142 Patrick Foreman 416 39 22 6:49.5 3:20.3 23 53:51.4 2:09.1 13 25:39.5 1:31:49.9  
20 143 Gary Graham 128 39 16 6:09.4 2:37.0 25 54:39.4 0:59.2 22 27:42.4 1:32:07.6  
21 148 Benny Daniel 404 36 11 5:54.7 2:28.7 18 51:39.0 1:10.3 30 31:25.5 1:32:38.4  
22 149 David Ashton 162 38 7 5:27.9 2:23.6 21 52:53.6 1:48.4 28 30:07.7 1:32:41.3  
23 152 Steve Petrasic 205 38 21 6:49.0 3:05.5 17 51:09.1 1:52.1 26 29:47.2 1:32:43.1  
24 154 Jason Young 378 38 28 7:39.2 3:03.9 27 54:50.0 1:39.0 17 26:08.4 1:33:20.6  
25 169 Tim Samuels 146 38 19 6:37.4 2:34.8 28 56:31.3 1:16.5 23 27:54.3 1:34:54.6  
26 170 Glenn Ellis 267 38 18 6:16.7 3:34.4 29 56:37.1 1:56.6 19 26:29.9 1:34:54.9  
27 177 Joseph Lewis 385 39 31 8:05.7 2:12.5 19 51:47.9 1:49.0 31 31:48.9 1:35:44.1  
28 199 Jonathan Rotz 160 36 20 6:46.7 5:08.3 30 57:45.9 2:43.0 16 26:06.9 1:38:30.9  
29 200 Gerard Juarez 388 39 34 9:46.2 5:14.9 20 52:02.9 2:39.9 25 28:54.4 1:38:38.3  
30 201 Brandt Adams 137 35 25 6:57.9 4:17.5 26 54:49.4 1:29.4 29 31:23.9 1:38:58.3  
31 215 Geoff Nielson 309 36 32 8:15.9 3:47.5 31 58:18.2 1:05.0 27 30:07.6 1:41:34.3  
32 252 Brian White 342 37 30 7:57.0 2:51.9 32 59:58.8 1:51.3 32 31:59.6 1:44:38.6  
33 265 Eric Alexander 301 35 24 6:56.9 3:41.1 33 1:00:22.8 2:24.0 33 32:19.2 1:45:44.1  
34 309 Jd Cochran 272 35 33 8:54.2 3:32.6 34 1:05:28.3 2:19.2 34 35:06.2 1:55:20.6  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 6 Scott Olden 18 41 7 5:15.7 1:16.7 1 40:52.2 0:53.2 2 20:30.6 1:08:48.6  
2 11 Chanc Woods 69 40 15 5:39.4 1:40.4 5 43:37.0 0:58.6 1 20:14.0 1:12:09.6  
3 19 Jimmy Barker 51 44 4 4:24.4 2:16.1 4 43:26.3 1:22.4 4 22:59.0 1:14:28.4  
4 21 Louis Dibella 4 40 2 4:09.4 1:43.9 6 44:32.5 0:57.3 6 23:35.5 1:14:58.8  
5 22 Mike Lestingi 37 43 5 4:32.9 1:47.6 8 45:38.8 1:12.5 3 22:18.6 1:15:30.6  
6 25 Eduardo Guerra 49 43 16 5:54.4 1:39.6 2 42:18.0 1:03.6 13 24:44.9 1:15:40.8  
7 29 Jeff Springfield 58 41 10 5:24.7 2:35.5 3 43:21.6 1:06.6 10 24:15.7 1:16:44.4  
8 45 Ryan McKinney 1 40 3 4:20.4 1:46.2 9 46:23.7 1:21.4 14 25:01.4 1:18:53.3  
9 49 Christopher Newton 95 42 6 5:06.4 1:42.3 15 47:51.4 1:14.5 5 23:24.3 1:19:19.1  
10 52 Christian Tauber 85 44 13 5:34.9 2:36.9 7 45:29.0 1:30.2 12 24:28.6 1:19:39.8  
11 63 Andrew Consolver 121 40 29 6:56.2 2:07.8 11 47:04.6 1:05.3 11 24:24.0 1:21:38.1  
12 66 Scott Reynolds 168 43 9 5:21.9 2:24.6 17 48:46.1 1:16.6 8 24:01.6 1:21:51.1  
13 67 Paul Pisciotta 76 44 11 5:30.9 1:56.7 13 47:31.4 1:16.3 15 25:42.1 1:21:57.6  
14 74 Nick Shovlin 163 43 24 6:28.7 2:17.7 16 48:26.4 1:19.3 9 24:02.0 1:22:34.3  
15 75 Mark Allen 111 44 12 5:31.9 2:20.7 19 49:20.7 1:41.7 7 23:45.6 1:22:40.7  
16 87 Shawn Kelly 288 40 30 7:08.2 2:24.7 12 47:20.5 1:25.9 16 26:13.2 1:24:32.6  
17 104 Nestor Salvado 211 40 25 6:32.4 2:37.1 22 50:04.0 1:15.9 19 26:59.7 1:27:29.4  
18 105 Timothy Porter 332 42 36 7:53.7 2:26.7 18 48:52.9 1:41.4 18 26:41.1 1:27:36.1  
19 109 Scott McKee 172 42 33 7:28.9 2:57.8 14 47:37.4 1:45.3 22 28:11.2 1:28:00.9  
20 112 William Upton 307 41 31 7:21.9 1:54.0 10 47:02.2 1:43.2 32 30:12.3 1:28:13.8  
21 121 Matthew Heil 9 42 1 4:00.3 2:36.4 20 49:34.9 1:35.6 37 31:35.7 1:29:23.1  
22 131 Stephen Thompson 240 40 40 8:08.4 3:22.6 21 49:36.4 2:27.7 17 26:35.1 1:30:10.4  
23 132 Allen Wade 194 44 27 6:36.4 2:34.1 26 51:56.3 1:19.5 23 28:13.3 1:30:39.8  
24 144 William Cathey 45 40 14 5:38.9 3:01.5 28 53:17.5 1:34.6 26 28:36.2 1:32:08.8  
25 153 Clint Hayes 30 43 22 6:19.4 2:51.4 24 51:05.6 1:11.5 35 31:22.5 1:32:50.6  
26 157 Brett Platt 372 40 35 7:34.7 2:50.2 29 53:23.3 1:07.0 28 28:56.4 1:33:51.8  
27 164 Chad Sterling 328 44 34 7:33.9 3:26.4 30 53:58.8 1:46.7 21 27:30.9 1:34:16.9  
28 166 Victor Roddy 264 41 46 9:03.7 4:31.0 23 50:05.4 3:23.8 20 27:24.8 1:34:28.9  
29 185 Brian Drobny 350 42 47 9:38.2 3:27.9 25 51:43.3 2:05.9 30 29:50.2 1:36:45.6  
30 195 Mike Holec 202 42 19 6:10.4 2:56.2 31 55:21.7 1:44.4 36 31:30.2 1:37:43.1  
31 203 Greg Carter 179 42 18 6:09.4 3:00.2 32 55:24.9 2:17.7 41 32:39.9 1:39:32.4  
32 204 David Boland 360 44 32 7:28.2 3:14.0 33 56:08.7 1:35.9 34 31:12.4 1:39:39.4  
33 211 Jim McLindon 161 42 26 6:33.7 3:29.0 39 59:14.4 2:05.0 29 29:20.3 1:40:42.6  
34 216 Patrick King 410 43 20 6:12.2 4:09.0 34 57:16.0 2:09.0 39 31:50.1 1:41:36.4  
35 219 Steve Laughlin 219 42 28 6:47.7 3:16.5 43 1:02:07.0 0:58.8 27 28:45.9 1:41:56.1  
36 225 Timothy Rupp 56 42 23 6:19.9 3:34.7 36 58:45.9 1:59.3 40 32:04.8 1:42:44.9  
37 229 James Coston 346 41 41 8:09.2 4:41.2 41 1:00:18.7 1:27.5 25 28:19.3 1:42:56.1  
38 233 Elliot Rosario 335 40 42 8:20.0 3:11.7 35 58:22.0 1:47.8 38 31:40.1 1:43:21.6  
39 242 Sergio Ballesteros 379 40 37 8:00.2 2:59.3 42 1:01:24.6 1:12.8 33 30:30.8 1:44:07.9  
40 243 Carlos Gonzalez 151 42 48 9:39.9 3:54.5 38 59:08.9 1:14.6 31 30:11.2 1:44:09.3  
41 253 Dan McKeon 366 44 43 8:28.2 2:59.2 44 1:03:41.1 1:11.8 24 28:18.2 1:44:38.7  
42 257 Kevin Cook 425 44 21 6:13.2 2:48.6 37 58:53.3 1:58.6 42 35:13.7 1:45:07.6  
43 297 Tim Atchison 421 41 49 11:16.7 4:00.7 27 52:13.0 2:48.8 45 41:32.3 1:51:51.7  
44 315 David Trigiani 381 42 44 8:46.2 3:32.3 45 1:06:15.1 2:18.2 43 36:22.7 1:57:14.7  
45 318 Rocky Coffey 355 41 39 8:04.9 3:53.9 40 59:52.0 3:54.7 47 44:34.9 2:00:20.7  
46 328 Dave Woolwine 70 40 38 8:02.9 4:13.9 47 1:17:06.8 1:15.6 44 39:16.6 2:09:55.9  
47 331 Calvin Whitford 304 44 45 8:53.9 4:01.4 46 1:15:17.5 1:34.9 46 41:54.0 2:11:41.9  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 5 Scott Heber 3 45 1 3:58.9 1:26.5 1 40:14.9 0:59.2 1 19:30.6 1:06:10.4  
2 17 Peter Barnard 41 47 3 4:58.7 1:37.9 5 43:21.2 1:02.4 5 22:40.2 1:13:40.6  
3 18 Brian Troup 158 47 23 6:39.9 1:52.7 6 44:11.5 1:24.4 2 19:53.6 1:14:02.4  
4 20 Steven Regalado 25 49 13 6:08.4 2:04.6 3 41:11.0 1:13.5 9 23:52.4 1:14:30.1  
5 27 Russ Stukel 79 48 5 5:19.7 2:04.7 9 46:28.9 0:52.1 4 21:20.7 1:16:06.4  
6 32 Steve Whitworth 127 49 20 6:29.2 2:33.3 2 41:01.6 1:57.3 14 24:59.8 1:17:01.3  
7 35 Kevin Gonzales 198 46 18 6:19.2 1:58.2 11 46:59.2 1:07.8 3 20:50.1 1:17:14.6  
8 40 John Caldwell 16 47 9 5:52.2 2:15.5 4 43:01.1 1:33.8 13 24:53.6 1:17:36.3  
9 47 Gareth Stevens 107 47 7 5:44.2 1:49.0 16 47:32.6 1:14.4 6 22:52.4 1:19:12.9  
10 55 Edward Marx 140 47 30 7:18.4 2:37.1 8 44:54.1 1:52.8 7 23:09.8 1:19:52.4  
11 65 Henry Varenhorst 86 46 22 6:37.7 1:52.1 19 48:16.5 1:10.8 8 23:51.0 1:21:48.4  
12 71 Tom Hobbs 263 48 26 7:00.4 1:58.6 7 44:41.8 1:27.5 20 27:06.3 1:22:14.9  
13 72 David Ramsey 52 46 16 6:16.9 2:23.5 13 47:06.7 1:39.4 11 24:49.2 1:22:15.9  
14 73 Mark Nobel 131 45 12 6:03.9 1:48.9 14 47:11.3 1:35.4 15 25:44.2 1:22:23.8  
15 80 Kevin McClendon 40 48 4 5:03.7 1:46.6 20 48:18.8 1:27.5 22 27:15.6 1:23:52.4  
16 88 Robert Dunlap 118 47 10 5:57.4 1:52.3 12 47:05.1 1:13.3 24 28:41.0 1:24:49.4  
17 111 Brent Benson 225 46 33 7:37.9 2:42.2 26 51:35.0 1:24.9 12 24:50.5 1:28:10.6  
18 114 Nick Urbani 169 45 19 6:24.2 3:08.3 21 50:28.6 1:26.2 18 26:52.6 1:28:20.1  
19 116 Jeff Cramer 308 48 34 7:42.4 2:11.2 22 50:46.1 1:08.9 17 26:33.3 1:28:22.1  
20 125 Gregory Mock 234 49 32 7:31.9 3:14.0 15 47:28.1 2:54.0 23 28:35.1 1:29:43.4  
21 129 Timothy Adcock 181 49 17 6:18.7 2:48.4 28 53:09.0 1:44.5 16 25:58.3 1:29:59.1  
22 130 Steve Baron 139 47 27 7:02.6 2:56.0 17 47:37.6 1:30.4 27 30:55.7 1:30:02.3  
23 137 Michael Falkson 373 46 29 7:17.2 3:30.4 25 51:20.2 1:58.0 19 27:05.4 1:31:11.3  
24 138 Stephen Lescher 106 47 6 5:20.4 2:40.6 23 50:51.3 2:09.6 26 30:22.7 1:31:24.8  
25 147 Craig Jennings 285 49 21 6:31.7 4:18.5 27 52:23.0 1:55.6 21 27:10.4 1:32:19.4  
26 150 Larry Chow 200 45 15 6:15.2 3:19.1 24 51:03.1 1:53.1 25 30:11.2 1:32:41.8  
27 168 Chuck Pearl 278 47 39 8:01.9 3:36.7 10 46:32.2 2:22.0 32 34:19.6 1:34:52.6  
28 180 Ruel Lindenau 147 45 37 7:52.7 3:40.6 18 47:56.3 2:03.2 33 34:36.9 1:36:09.9  
29 210 Lorne Johnson 19 48 2 4:34.9 4:20.2 30 55:22.5 1:18.0 36 35:05.1 1:40:40.8  
30 224 Nagesh Padiyar 396 46 42 11:38.2 4:30.0 40 58:56.4 3:09.8 10 24:19.6 1:42:34.2  
31 228 Dominic Veraldi 259 45 24 6:44.4 4:48.6 33 55:57.9 1:10.1 31 34:11.6 1:42:52.8  
32 232 John Yundt-Pacheco 269 47 36 7:49.4 4:18.9 31 55:24.0 1:59.1 30 33:46.3 1:43:17.8  
33 237 Danilo Vargas 289 46 31 7:19.4 3:59.2 37 58:29.5 2:38.1 28 31:21.0 1:43:47.3  
34 245 Bruce White 185 49 8 5:51.4 3:55.9 35 57:45.2 2:05.7 34 34:38.2 1:44:16.6  
35 255 Howard Kahn 180 49 14 6:12.4 3:31.5 34 57:06.8 0:58.5 39 37:06.0 1:44:55.4  
36 256 Tim Blanchard 255 47 41 8:42.9 3:16.5 29 55:03.8 1:21.9 38 36:42.3 1:45:07.6  
37 264 Greg Ray 262 47 11 6:00.9 3:37.3 32 55:31.9 2:25.7 40 38:05.9 1:45:41.9  
38 269 Alan Kaplan 392 47 25 6:55.9 6:21.6 36 57:59.3 3:16.4 29 31:45.5 1:46:18.9  
39 281 Darren Dayley 367 46 40 8:14.4 4:35.8 38 58:48.5 2:09.7 37 35:59.5 1:49:48.1  
40 312 Kenneth Hetzel 231 48 28 7:10.7 5:22.9 42 1:06:44.0 1:46.7 35 34:38.3 1:55:42.8  
41 316 Randall Jones 227 49 38 7:57.7 4:28.5 39 58:54.9 2:58.4 42 44:04.3 1:58:23.9  
42 325 Joseph Griffin 376 48 43 14:26.2 4:57.4 41 1:03:52.7 2:50.1 41 39:17.3 2:05:23.9  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 23 Terry Gaunt 60 54 3 5:01.1 1:48.9 2 43:08.6 1:19.7 2 24:13.6 1:15:32.1  
2 28 Marc Zimmerman 33 51 1 4:36.9 1:31.8 5 46:12.9 0:50.3 1 22:55.7 1:16:07.8  
3 34 Walter Megura 184 50 7 5:50.7 3:08.4 1 41:29.0 1:34.3 5 25:07.8 1:17:10.4  
4 48 Vernon McDonald 63 50 5 5:44.4 1:50.4 4 45:26.4 0:54.7 7 25:18.0 1:19:14.1  
5 60 Brian Gierhart 38 50 2 4:58.4 2:22.7 3 45:14.0 1:11.2 10 27:22.4 1:21:08.8  
6 62 Jeff Hiemenz 89 50 11 6:22.2 2:15.6 6 46:47.5 1:03.0 6 25:09.1 1:21:37.6  
7 77 Noel Widdowson 130 50 9 6:04.7 2:14.7 8 48:28.4 1:33.4 4 24:36.3 1:22:57.6  
8 93 Michael Schindler 101 50 4 5:39.4 2:04.6 7 46:48.4 1:42.5 14 29:32.3 1:25:47.4  
9 102 William Grunnah 203 50 14 7:10.2 2:42.6 9 48:35.0 1:50.3 9 26:56.7 1:27:14.9  
10 106 Michael Stamp 249 51 17 7:33.2 2:26.7 16 51:46.7 1:43.6 3 24:23.8 1:27:54.1  
11 118 Gip Erskine 187 51 13 6:34.9 3:21.0 12 50:49.4 1:54.4 8 26:02.7 1:28:42.6  
12 123 Richard Maddox 150 50 10 6:05.9 2:34.3 15 51:35.4 1:19.9 11 27:53.4 1:29:29.1  
13 128 Christopher Dembny 135 51 6 5:44.4 2:19.2 13 51:02.1 1:22.6 13 29:28.3 1:29:56.8  
14 135 Michael Black 195 51 18 7:40.2 2:49.5 11 50:43.9 1:19.2 12 28:35.1 1:31:08.1  
15 140 Jay Robinson 112 51 12 6:34.2 2:59.6 10 50:01.1 1:41.5 15 30:08.8 1:31:25.3  
16 187 Don Champlin 218 54 16 7:25.4 3:07.0 14 51:24.4 2:04.5 19 32:47.6 1:36:49.1  
17 202 Doug Samuelson 232 51 15 7:14.4 3:24.4 17 54:55.2 2:04.7 18 31:25.4 1:39:04.4  
18 244 Dan Wilson 325 50 21 10:50.7 4:18.8 18 56:01.2 1:36.2 17 31:24.1 1:44:11.2  
19 280 Andrew Shafer 387 50 20 10:18.9 4:34.2 19 1:01:29.7 2:03.5 16 30:39.9 1:49:06.4  
20 320 J.p. Prassas 377 52 19 10:01.4 5:25.8 20 1:04:02.4 2:22.9 20 39:07.7 2:01:00.4  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 50 Bobby Bonds 96 57 2 6:02.4 1:47.6 1 46:40.5 1:06.9 1 23:46.0 1:19:23.6  
2 165 Arthur Shultz 426 58 4 6:54.4 3:40.3 2 48:33.6 2:28.6 5 32:50.7 1:34:27.8  
3 172 Donald Bailey 336 55 5 7:53.9 4:09.6 4 52:35.0 3:10.1 2 27:27.2 1:35:16.1  
4 192 Michael Oneal 320 57 3 6:49.9 2:56.0 5 54:19.0 1:05.9 3 32:02.4 1:37:13.3 2:00
5 222 Jim Richardson 291 56 6 7:56.4 3:04.3 3 52:21.6 1:52.3 8 36:56.7 1:42:11.6  
6 267 Jeff Gunn 105 56 1 5:31.4 3:37.3 8 1:02:19.6 2:12.0 4 32:21.6 1:46:02.1  
7 286 John Huber 295 56 7 8:46.2 3:05.3 7 58:20.6 4:03.5 7 36:21.4 1:50:37.2  
8 300 Dan Vining 353 57 8 10:25.2 6:22.7 6 57:45.4 4:16.6 6 34:02.1 1:52:52.2  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 81 Mike Fields 296 61 2 7:17.7 2:29.7 3 50:34.2 0:47.4 1 22:51.9 1:24:01.1  
2 100 Terry Ziegler 341 61 4 7:21.6 2:53.5 2 49:12.3 1:27.9 2 25:37.0 1:26:32.3  
3 151 Mark Millard 141 61 1 5:32.9 2:53.1 4 53:41.1 2:25.8 3 28:09.8 1:32:42.9  
4 174 Lane Paschal 102 61 3 7:20.9 2:37.9 1 47:07.5 2:20.7 4 35:51.3 1:35:18.6  
 

Clydesdale

Top

Male 99 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Andy Meadows 120 29 4 5:54.7 2:32.6 1 45:35.2 1:22.0 2 27:44.3 1:23:08.9  
2 2 Jason Waters 170 36 14 7:04.2 2:14.6 2 46:56.8 1:58.0 1 25:26.4 1:23:40.1  
3 3 Ken Friel 294 40 19 7:20.4 2:03.7 3 47:49.5 1:39.5 3 29:01.2 1:27:54.6  
4 4 Robert Fitzgerald 192 43 16 7:09.9 3:01.3 6 51:33.9 1:46.5 4 29:38.9 1:33:10.6  
5 5 Rob Piearcy 281 40 17 7:12.7 2:43.9 8 52:42.3 0:58.2 6 30:17.9 1:33:55.1  
6 6 Richard Racker 73 37 2 5:29.7 2:59.6 5 51:20.3 2:04.4 10 32:14.6 1:34:08.7  
7 7 Stephen Fitzgerald 88 31 1 5:24.9 2:42.1 7 52:26.5 1:56.6 9 31:48.0 1:34:18.4  
8 8 Michael Malone 171 38 6 6:21.3 2:48.8 9 53:30.2 2:18.7 12 33:08.8 1:38:08.1  
9 9 Steve Lapekas 197 41 10 6:48.0 2:46.8 15 56:14.9 1:27.4 8 31:32.0 1:38:49.1  
10 10 Servando Palomeque 315 39 20 7:22.2 3:40.5 13 55:35.9 1:16.7 7 31:00.1 1:38:55.6 2:00
11 11 Josh Thurston 417 32 18 7:12.9 3:29.8 11 54:00.4 1:51.7 13 33:32.4 1:40:07.4  
12 12 Chris Davis 230 41 13 7:00.4 2:38.4 19 59:28.0 1:24.3 5 30:09.3 1:40:40.6  
13 13 Andrew Jacobus 293 37 12 6:52.4 4:24.6 12 55:18.5 1:21.9 11 32:50.2 1:40:47.8 2:00
14 14 Jarom Wolcott 290 39 21 8:14.2 3:44.4 4 51:04.5 2:30.2 14 35:26.7 1:41:00.2  
15 15 Sam Morton 65 37 3 5:44.2 3:05.4 16 56:52.3 1:59.0 16 36:59.1 1:44:40.1  
16 16 Michael Deasy 157 45 15 7:09.2 3:23.5 18 58:15.9 1:45.0 15 36:26.5 1:47:00.3  
17 17 Jd Darling 226 42 7 6:23.7 2:41.8 10 53:37.4 2:04.7 23 43:26.3 1:48:14.1  
18 18 Michael Banas 318 51 11 6:50.7 5:03.6 17 57:32.6 1:17.4 18 37:37.2 1:48:21.6  
19 19 Brady Field 109 40 8 6:26.9 4:04.8 14 56:11.9 2:52.9 21 39:08.9 1:48:45.6  
20 20 Adrian Olivares 314 40 9 6:42.2 4:56.2 21 1:02:05.2 1:34.5 17 37:32.3 1:52:50.6  
21 21 Adge Barnes 389 35 23 10:20.9 3:12.4 20 1:00:45.5 1:15.6 20 38:44.7 1:54:19.4  
22 22 Michael Gardner 142 43 5 6:10.7 4:17.9 23 1:05:07.0 2:33.5 22 40:12.4 1:58:21.6  
23 23 Rob Park 412 52 22 8:56.7 5:31.3 22 1:03:46.2 2:45.7 19 38:24.1 1:59:24.2  
 

Athena

Top

Female 99 and under

  Overall   ------- Swim ------- T1 ------- Bike ------- T2 ------- Run ------- Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Time Rnk Time Time Rnk Time Time Penalty
1 1 Victoria Bennison 212 38 1 6:09.2 2:41.6 1 48:05.7 1:14.4 1 29:06.5 1:27:17.6  
2 2 Natalia Gutierrez 248 34 5 7:01.7 2:45.6 2 56:00.8 1:10.6 2 33:19.0 1:40:17.9  
3 3 Parrish Bruner 208 40 4 6:50.9 2:52.7 3 58:01.7 1:16.9 3 33:37.4 1:42:39.8  
4 4 Mary Banas 319 52 3 6:50.2 4:32.3 5 1:01:46.2 1:17.2 4 33:45.9 1:48:11.8  
5 5 Alexandria Williams 357 28 8 10:14.7 3:17.7 4 1:01:04.6 2:05.1 8 43:57.9 2:00:40.2  
6 6 Julie Friel 399 41 9 10:41.9 3:58.6 6 1:02:11.0 2:22.2 6 42:08.4 2:01:22.4  
7 7 Sharon Morgan 103 43 2 6:44.4 6:02.6 8 1:09:19.1 3:47.8 5 41:17.0 2:07:11.1  
8 8 Rena Frackt 66 28 6 7:10.2 3:27.2 9 1:11:42.0 1:51.4 7 43:12.7 2:07:23.7  
9 9 Kimberlie Brashear 361 44 7 10:07.2 4:05.1 7 1:08:22.3 3:33.4 9 51:43.0 2:17:51.2