Shark Fest Sprint Triathlon 2012

Age Group Results

July 08, 2012


Results By No Limits Timing, LLC (email: hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Age Groups Men: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Age Groups Women: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69
Clydesdale Men: 0-99
Athena Women: 0-99
Physically Challenged Men: 0-99
Physically Challenged Women:

Age Groups

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 Melissa Belk 205 38 2 8:17.8 1:39/M 1:39.6 1 39:49.3 22.6mph 0:37.0 1 18:51.4 6:16/M 1:09:15.2  
2 12 Maggie Pickhardt 279 20 1 6:47.5 1:21/M 1:33.2 2 40:54.3 22.0mph 0:40.1 2 20:42.9 6:53/M 1:10:38.2  
3 26 Lindsay Herron 278 31 3 8:46.3 1:45/M 1:43.8 3 42:12.6 21.3mph 0:57.9 3 21:27.9 7:08/M 1:15:08.7  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 37 Mavie Hogue 224 47 1 8:38.0 1:44/M 1:33.7 1 42:39.9 21.1mph 0:47.3 1 23:25.9 7:47/M 1:17:05.0  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 120 Mary Corral 214 50 1 13:16.3 2:39/M 2:02.9 1 50:04.6 18.0mph 1:17.7 1 24:57.6 8:17/M 1:31:39.2  
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 36 Lauren Tininenko 253 19 1 6:33.5 1:19/M 1:59.0 1 45:55.5 19.6mph 0:28.6 2 21:41.1 7:12/M 1:16:38.0  
2 69 Deirdre Sheets 250 17 3 8:18.8 1:40/M 1:39.8 3 51:42.8 17.4mph 0:49.8 1 19:18.6 6:25/M 1:21:50.0  
3 103 Chantam Duong 218 17 4 10:27.3 2:05/M 1:37.1 2 50:14.7 17.9mph 0:37.1 4 24:50.4 8:15/M 1:27:46.7  
4 123 Kayla Thompson 271 17 5 12:25.3 2:29/M 2:51.4 4 52:09.0 17.3mph 0:58.4 3 23:33.6 7:49/M 1:31:58.0  
5 153 Anna Wilkinson 256 18 2 6:41.0 1:20/M 2:08.0 5 56:14.5 16.0mph 0:31.1 5 32:37.6 10:50/M 1:38:12.5  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 66 Kisa Clark 212 22 6 10:53.0 2:11/M 1:52.2 1 44:48.8 20.1mph 0:45.1 2 23:27.6 7:47/M 1:21:47.0  
2 74 Alicia Allen 265 23 3 9:22.8 1:52/M 2:19.0 2 47:41.1 18.9mph 0:42.3 1 22:29.4 7:28/M 1:22:34.7  
3 130 Britta Stamps 251 22 1 8:08.3 1:38/M 3:29.0 4 54:19.7 16.6mph 0:41.0 5 26:50.9 8:55/M 1:33:29.0  
4 132 Courtney Moore 236 23 2 9:08.0 1:50/M 2:35.6 5 57:18.0 15.7mph 0:36.3 3 23:58.9 7:58/M 1:33:37.0  
5 137 Dorene Reno 267 22 4 10:14.3 2:03/M 2:41.2 3 53:58.4 16.7mph 1:00.6 4 26:45.1 8:53/M 1:34:39.7  
6 198 Taylor Richards 247 21 5 10:37.0 2:07/M 3:55.2 6 1:15:12.6 12.0mph 0:42.1 6 32:13.1 10:42/M 2:02:40.2  
7 206 Samantha Baker 282 23 7 19:02.5 3:48/M 5:44.8 7 1:15:51.1 11.9mph 1:06.3 7 34:56.3 11:36/M 2:16:41.2  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 44 Patricia Schaller 277 29 5 9:27.8 1:53/M 2:12.6 1 40:31.7 22.2mph 1:09.1 6 25:29.1 8:28/M 1:18:50.5  
2 48 Ruth Sawkins 249 29 3 9:10.3 1:50/M 1:28.7 2 45:39.4 19.7mph 0:28.3 1 22:28.4 7:28/M 1:19:15.2  
3 78 Rosemary Richter 248 29 4 9:25.5 1:53/M 1:41.9 3 47:58.3 18.8mph 0:42.2 2 23:00.4 7:38/M 1:22:48.5  
4 87 Hannah Wooldridge 257 26 2 8:43.0 1:45/M 2:18.7 4 48:07.5 18.7mph 1:21.2 4 24:17.6 8:04/M 1:24:48.2  
5 106 Kendra Boswell 208 28 13 13:11.0 2:38/M 1:36.6 6 49:23.3 18.2mph 0:34.8 3 23:19.4 7:45/M 1:28:05.2  
6 109 Tamara Phillips 242 26 7 10:42.3 2:08/M 2:16.4 5 49:14.8 18.3mph 0:58.9 7 26:29.6 8:48/M 1:29:42.2  
7 110 Jennifer Banks 203 27 1 8:27.8 1:41/M 2:00.7 7 51:10.1 17.6mph 0:35.6 9 27:38.1 9:11/M 1:29:52.5  
8 113 Makenzi Coleman 213 25 6 10:30.5 2:06/M 2:33.3 8 51:50.1 17.4mph 0:37.3 5 24:57.1 8:17/M 1:30:28.5  
9 146 Lauren White 255 25 10 12:02.0 2:24/M 1:31.7 9 53:35.8 16.8mph 0:38.1 10 28:17.6 9:24/M 1:36:05.5  
10 152 Jaclynn Wright 258 26 12 12:59.5 2:36/M 2:52.0 10 53:44.7 16.7mph 0:53.4 8 27:33.4 9:09/M 1:38:03.2  
11 158 Alex Clark 211 26 8 11:19.5 2:16/M 2:52.2 11 54:19.6 16.6mph 0:59.8 12 29:31.6 9:48/M 1:39:03.0  
12 164 Lauren Collins 274 29 14 13:15.0 2:39/M 2:33.6 12 55:43.0 16.2mph 0:59.8 11 28:33.6 9:29/M 1:41:05.2  
13 184 Ana Melody Lamphear 228 27 11 12:45.0 2:33/M 4:13.2 13 56:58.8 15.8mph 1:11.9 14 34:12.9 11:22/M 1:49:22.0  
14 185 Ashley Dickey 217 27 9 12:01.3 2:24/M 3:56.5 14 1:01:10.2 14.7mph 1:13.7 13 31:53.1 10:36/M 1:50:15.0  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 34 Kate Landis 229 32 2 9:03.5 1:49/M 1:57.9 1 41:56.4 21.5mph 0:37.8 3 22:55.9 7:37/M 1:16:31.7  
2 59 Kyla Templeton 252 31 1 8:49.8 1:46/M 1:48.0 3 47:27.8 19.0mph 0:56.1 2 21:56.9 7:17/M 1:20:58.7  
3 63 Angela Beshears 207 34 6 11:45.5 2:21/M 2:02.1 2 45:49.5 19.6mph 0:42.1 1 21:13.6 7:03/M 1:21:33.0  
4 125 Suzanne Knack 226 33 3 10:09.0 2:02/M 2:36.5 5 51:35.2 17.4mph 1:14.0 5 26:44.6 8:53/M 1:32:19.5  
5 129 Amy Nichols 239 30 5 11:20.5 2:16/M 2:57.5 6 53:23.6 16.9mph 1:04.1 4 24:09.4 8:01/M 1:32:55.2  
6 149 Angela Rhea 245 30 4 10:52.0 2:10/M 3:29.4 4 51:19.4 17.5mph 0:52.7 6 28:16.4 9:23/M 1:36:50.0 2:00
7 174 Leah Bates 204 33 9 13:52.3 2:46/M 3:25.1 7 55:20.5 16.3mph 1:42.5 7 29:57.4 9:57/M 1:44:18.0  
8 197 Sarah Hood 225 30 7 12:52.3 2:34/M 4:10.7 9 1:08:05.4 13.2mph 1:46.1 8 33:34.8 11:09/M 2:00:29.5  
9 201 Maria Beltran 206 33 8 13:02.3 2:36/M 5:18.8 8 1:04:29.7 14.0mph 2:05.4 9 40:31.6 13:28/M 2:05:28.0  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 64 Meggan Bell 273 35 3 10:02.3 2:00/M 2:16.5 3 46:13.4 19.5mph 1:10.3 2 22:00.1 7:19/M 1:21:42.7  
2 75 Monica Miller 275 35 4 10:29.0 2:06/M 1:49.9 2 44:49.8 20.1mph 0:35.2 4 24:52.9 8:16/M 1:22:37.0  
3 77 Whitney Marsh 268 36 5 10:50.5 2:10/M 2:14.5 4 46:31.6 19.3mph 1:12.6 1 21:54.9 7:17/M 1:22:44.2  
4 82 Errin Dean 266 36 6 10:54.3 2:11/M 2:14.0 1 44:05.2 20.4mph 0:54.1 5 25:34.4 8:30/M 1:23:42.2  
5 83 Rebecca Nimrod 240 37 2 9:13.5 1:51/M 1:57.1 5 46:47.8 19.2mph 0:55.9 3 24:48.4 8:14/M 1:23:43.0  
6 101 Amanda Coussoule 215 38 1 8:36.5 1:43/M 2:37.5 6 48:28.7 18.6mph 1:14.0 6 26:00.9 8:38/M 1:26:57.7  
7 162 Lindsay Piepho 243 35 11 15:04.3 3:01/M 2:22.0 7 52:46.3 17.1mph 0:48.3 7 29:03.4 9:39/M 1:40:04.5  
8 182 Tina Matsubara Coombs 231 39 9 14:00.5 2:48/M 4:43.6 9 56:02.5 16.1mph 2:31.1 9 31:31.3 10:28/M 1:48:49.2  
9 183 Jennifer Thompson 270 38 10 14:21.0 2:52/M 3:07.1 8 54:59.4 16.4mph 0:58.1 11 35:54.6 11:56/M 1:49:20.5  
10 191 Rhonda Gracy 272 35 8 12:19.0 2:28/M 4:17.7 11 1:02:12.0 14.5mph 1:11.3 10 34:13.3 11:22/M 1:54:13.5  
11 193 Alison Gower 221 36 7 11:45.0 2:21/M 3:02.8 10 1:00:11.7 15.0mph 1:26.2 12 39:13.6 13:02/M 1:55:39.5  
12 202 Julie Chambers 210 38 12 19:14.3 3:51/M 5:02.6 12 1:10:49.2 12.7mph 1:17.9 8 29:14.1 9:43/M 2:05:38.2  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 40 Amy Johnson 281 41 2 9:15.3 1:51/M 2:02.2 2 43:36.2 20.6mph 0:49.7 1 22:04.1 7:20/M 1:17:47.7  
2 46 Kindra Younce 259 41 3 10:19.0 2:04/M 1:59.1 1 43:16.4 20.8mph 0:53.2 2 22:41.4 7:32/M 1:19:09.2  
3 86 Heather Mollere 235 40 1 9:10.5 1:50/M 2:10.3 3 46:49.2 19.2mph 0:53.9 3 25:41.4 8:32/M 1:24:45.5  
4 151 Gabriella McCord 232 44 8 14:31.5 2:54/M 3:44.5 4 51:10.8 17.6mph 2:16.1 4 26:14.1 8:43/M 1:37:57.2  
5 161 Ashley Philbrick 241 44 4 12:37.5 2:31/M 2:34.3 5 53:15.2 16.9mph 2:05.4 6 29:15.9 9:43/M 1:39:48.5  
6 168 Lori Mriscin 238 40 5 13:20.0 2:40/M 2:05.9 6 54:38.4 16.5mph 1:08.1 8 31:53.4 10:36/M 1:43:06.0  
7 170 Stacie Rhoads 246 43 6 13:31.3 2:42/M 2:47.4 7 56:38.5 15.9mph 0:55.8 7 29:24.4 9:46/M 1:43:17.5  
8 199 Heather McDaniel 233 40 7 13:45.0 2:45/M 8:23.2 8 1:08:32.0 13.1mph 3:36.1 5 28:26.3 9:27/M 2:02:42.7  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 61 Cynthia Bradley 209 48 1 9:52.0 1:58/M 1:55.8 1 44:40.1 20.1mph 0:56.5 2 24:03.6 7:59/M 1:21:28.2  
2 68 Rebecca Baker 202 45 2 11:12.0 2:14/M 2:12.3 2 45:08.5 19.9mph 0:52.9 1 22:22.1 7:26/M 1:21:48.0  
3 111 Stephna Masters 230 46 3 11:20.8 2:16/M 3:21.3 3 47:32.7 18.9mph 1:17.7 4 26:26.6 8:47/M 1:29:59.2  
4 150 Catherine Reid 276 49 4 11:29.8 2:18/M 3:34.3 4 55:56.8 16.1mph 0:55.3 3 25:38.4 8:31/M 1:37:34.7  
5 178 Pauline Mohler 234 48 5 13:27.0 2:41/M 2:35.5 5 57:56.2 15.5mph 1:19.1 5 31:34.4 10:29/M 1:46:52.5  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 136 Sheri Decker 216 50 1 10:28.5 2:06/M 2:44.2 1 47:23.7 19.0mph 1:20.0 4 32:34.6 10:49/M 1:34:31.2  
2 157 Dale Flory 220 51 2 12:41.0 2:32/M 2:20.5 3 53:40.5 16.8mph 1:07.4 3 29:12.1 9:42/M 1:39:01.7  
3 160 Deanna Duplanti 219 53 4 13:19.8 2:40/M 2:58.0 2 53:06.6 16.9mph 1:13.8 2 29:09.1 9:41/M 1:39:47.5  
4 187 Susan Tucker 254 54 6 16:17.8 3:15/M 4:32.3 4 59:55.6 15.0mph 1:54.8 1 28:37.3 9:30/M 1:51:18.0  
5 200 Ginger Roberts 269 50 3 13:11.3 2:38/M 4:51.9 5 1:08:25.9 13.2mph 1:13.2 5 37:14.8 12:22/M 2:04:57.2  
6 204 Marcia Gran 222 53 5 14:06.0 2:49/M 5:12.8 6 1:11:36.8 12.6mph 1:50.5 6 39:08.1 13:00/M 2:11:54.5  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 139 Laverne Reinsch 244 58 2 16:04.0 3:13/M 2:58.1 1 49:27.6 18.2mph 1:10.9 1 25:14.1 8:23/M 1:34:55.0  
2 190 Haller Beth 280 58 1 13:35.3 2:43/M 3:22.8 2 1:04:40.8 13.9mph 1:25.6 2 30:09.3 10:01/M 1:53:14.0  
 
Top

Female 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 156 Donna Krutka 227 66 1 14:02.3 2:48/M 3:04.1 1 48:34.5 18.5mph 1:22.8 1 31:38.6 10:31/M 1:38:42.5  
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Maxwell Sawyer 53 23 1 6:47.3 1:21/M 1:23.2 2 35:59.1 25.0mph 0:31.4 1 17:03.9 5:40/M 1:01:45.0  
2 2 Alex Goff 17 21 2 8:06.0 1:37/M 1:15.6 1 35:02.0 25.7mph 0:30.8 2 17:10.4 5:42/M 1:02:05.0  
3 3 Chad Sanders 50 34 3 8:14.0 1:39/M 1:23.0 3 38:20.9 23.5mph 0:56.0 3 17:12.9 5:43/M 1:06:07.0  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Trevor Croley 170 40 1 6:38.8 1:20/M 1:22.5 1 38:32.1 23.4mph 0:29.0 1 19:59.4 6:38/M 1:07:02.0  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 Mark Pickhardt 173 51 1 8:09.0 1:38/M 1:37.9 1 38:18.3 23.5mph 0:42.2 1 20:09.1 6:42/M 1:08:56.7  
 
Top

Male 16 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 38 Andrew Halliburton 21 19 1 6:18.5 1:16/M 1:59.0 2 47:45.6 18.8mph 0:29.3 1 20:48.1 6:55/M 1:17:20.7  
2 67 Luke Dinger 12 19 2 9:57.5 1:59/M 2:04.0 1 46:55.9 19.2mph 0:58.8 2 21:50.9 7:15/M 1:21:47.2  
3 194 Tylar Townzen 62 16 3 11:45.8 2:21/M 3:42.3 3 1:03:39.6 14.1mph 1:15.0 3 35:55.9 11:56/M 1:56:18.7  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 10 Christopher Hyatt 29 24 1 6:23.2 1:17/M 1:21.0 3 41:22.8 21.8mph 0:49.4 2 19:35.9 6:30/M 1:09:32.5  
2 15 Michael Huffaker 28 21 3 8:45.0 1:45/M 1:14.7 2 40:42.2 22.1mph 0:28.2 3 20:12.9 6:43/M 1:11:23.2  
3 16 Taylor Yowell 76 21 5 9:05.5 1:49/M 1:30.2 4 41:42.0 21.6mph 0:44.2 1 19:09.4 6:22/M 1:12:11.5  
4 18 John Morton 39 22 6 9:14.3 1:51/M 1:42.4 1 39:01.3 23.1mph 0:33.2 6 22:11.5 7:22/M 1:12:42.9  
5 47 Cable Hogue 27 22 2 8:44.5 1:45/M 2:20.3 8 44:56.5 20.0mph 1:34.8 4 21:33.1 7:10/M 1:19:09.5  
6 49 Keith Lee 33 23 4 8:49.8 1:46/M 2:22.8 7 44:40.6 20.1mph 1:02.7 7 22:30.9 7:29/M 1:19:27.0  
7 50 Eddie Myers 41 23 7 9:48.8 1:58/M 1:57.3 5 44:17.4 20.3mph 1:01.9 8 22:31.1 7:29/M 1:19:36.7  
8 57 Nicky Halpern 22 22 10 11:04.5 2:13/M 1:58.2 6 44:18.0 20.3mph 1:22.4 5 22:06.9 7:21/M 1:20:50.2  
9 80 Miller Williams 71 24 8 10:21.8 2:04/M 1:59.7 9 45:49.7 19.6mph 0:53.3 9 23:49.6 7:55/M 1:22:54.2  
10 112 Jesse Dare 85 24 9 10:36.0 2:07/M 2:31.7 10 47:35.3 18.9mph 0:47.1 11 28:43.6 9:32/M 1:30:14.0  
11 144 Shelby Basham 72 24 12 12:29.0 2:30/M 3:00.0 11 49:04.6 18.3mph 1:16.5 13 29:40.6 9:51/M 1:35:31.0  
12 147 Jacob Ellerbee 13 20 11 11:40.3 2:20/M 3:09.0 12 51:58.2 17.3mph 0:45.6 10 28:32.9 9:29/M 1:36:06.2  
13 188 Josh Holstead 81 23 14 20:09.0 4:02/M 5:42.7 13 56:10.9 16.0mph 1:18.6 12 28:56.3 9:37/M 1:52:17.7  
14 195 Spencer Whaley 68 22 13 13:43.8 2:45/M 5:17.4 14 1:02:18.7 14.4mph 2:13.6 14 35:33.1 11:49/M 1:59:06.7  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 11 Joon Choi 7 25 5 9:31.3 1:54/M 1:28.1 1 39:04.5 23.0mph 0:36.8 1 18:52.1 6:16/M 1:09:33.0  
2 17 Chris Cheek 6 29 4 9:23.3 1:53/M 1:53.4 2 39:46.4 22.6mph 0:38.8 3 21:00.4 6:59/M 1:12:42.5  
3 32 Jordan White 69 26 6 10:05.3 2:01/M 1:35.9 3 43:07.9 20.9mph 0:36.3 2 20:49.1 6:55/M 1:16:14.7  
4 65 Michael Pierce 49 29 1 8:39.5 1:44/M 2:52.6 5 47:38.0 18.9mph 1:11.3 4 21:24.9 7:07/M 1:21:46.5  
5 73 Chris Wade 65 26 3 9:10.8 1:50/M 1:58.7 4 46:07.0 19.5mph 0:58.2 5 24:17.9 8:04/M 1:22:32.7  
6 102 John Dagley 9 29 2 8:42.8 1:44/M 2:37.1 7 49:32.5 18.2mph 0:55.3 8 25:52.4 8:36/M 1:27:40.2  
7 126 Daniel Kelsey 32 29 10 13:59.0 2:48/M 3:04.1 6 48:28.3 18.6mph 1:01.1 7 25:50.4 8:35/M 1:32:23.0  
8 138 Jarrod Bourlon 4 27 9 12:07.8 2:25/M 3:28.8 10 52:56.8 17.0mph 1:06.3 6 25:14.9 8:23/M 1:34:54.7  
9 148 Nick Montague 36 28 8 12:00.5 2:24/M 2:30.7 9 52:53.5 17.0mph 1:43.1 9 27:10.4 9:02/M 1:36:18.5  
10 166 Kevin Nix 43 26 7 11:28.3 2:18/M 3:37.4 11 54:09.5 16.6mph 1:14.3 11 31:21.6 10:25/M 1:41:51.2  
11 176 Robert Nelson 42 25 11 14:32.0 2:54/M 7:42.6 8 51:47.2 17.4mph 0:32.9 10 30:11.6 10:02/M 1:44:46.5  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 20 Jason Wright 84 30 1 7:58.8 1:36/M 1:35.4 3 41:14.5 21.8mph 0:43.0 4 21:48.1 7:15/M 1:13:20.0  
2 23 Jared Sorrells 58 32 14 10:59.5 2:12/M 2:01.5 2 40:37.4 22.2mph 0:48.7 1 19:28.4 6:28/M 1:13:55.7  
3 25 Simon Sanghera 52 32 5 9:33.8 1:55/M 2:15.3 1 39:56.0 22.5mph 1:14.1 3 21:12.1 7:03/M 1:14:11.5  
4 35 Brian Lehman 34 32 4 9:06.5 1:49/M 2:11.5 7 43:17.9 20.8mph 0:48.0 2 21:10.9 7:02/M 1:16:35.0  
5 42 Stephen Harrison 25 33 7 9:37.3 1:55/M 2:43.4 6 43:13.7 20.8mph 1:06.3 5 22:00.9 7:19/M 1:18:41.7  
6 43 Adam Socia 57 34 6 9:36.3 1:55/M 2:00.0 5 43:13.6 20.8mph 1:00.8 6 22:52.4 7:36/M 1:18:43.2  
7 56 Beau Gumm 80 31 10 10:13.3 2:03/M 2:51.3 4 42:14.7 21.3mph 0:50.1 15 24:28.1 8:08/M 1:20:37.7  
8 58 Lee Pennington 47 32 2 8:08.8 1:38/M 2:02.7 10 46:01.9 19.6mph 1:16.8 10 23:21.9 7:45/M 1:20:52.2  
9 71 Josh Hamblen 23 34 3 8:08.8 1:38/M 2:59.0 9 43:58.5 20.5mph 1:15.9 16 25:54.6 8:36/M 1:22:17.0  
10 89 Nick Kelly 31 33 12 10:54.3 2:11/M 2:26.6 13 48:01.1 18.7mph 0:49.9 9 23:20.6 7:45/M 1:25:32.7  
11 91 Richard Mireles 35 30 19 12:10.5 2:26/M 1:47.7 12 47:20.5 19.0mph 0:51.9 11 23:44.1 7:53/M 1:25:55.0  
12 92 Shaun Swearingen 60 31 9 10:01.8 2:00/M 2:25.9 15 48:48.4 18.4mph 0:53.3 12 23:45.4 7:53/M 1:25:55.0  
13 93 William Embry 14 31 15 11:02.3 2:12/M 1:38.2 18 49:41.9 18.1mph 0:44.0 7 23:11.9 7:42/M 1:26:18.5  
14 94 Mike Jones 30 31 11 10:41.8 2:08/M 2:32.4 8 43:52.0 20.5mph 1:43.8 19 27:30.9 9:08/M 1:26:21.0  
15 96 Brandon Gordley 18 30 13 10:57.8 2:11/M 2:57.4 14 48:03.5 18.7mph 0:38.7 13 23:59.4 7:58/M 1:26:37.0  
16 98 Brian Watts 66 30 8 9:50.3 1:58/M 1:57.4 17 49:35.6 18.2mph 1:02.2 14 24:17.6 8:04/M 1:26:43.2  
17 114 Matt Sipniewski 56 32 22 15:55.5 3:11/M 4:12.6 11 46:35.6 19.3mph 0:28.0 8 23:17.9 7:44/M 1:30:29.7  
18 131 Brent Anderson 1 33 16 11:19.0 2:16/M 2:09.0 20 50:43.1 17.7mph 0:55.8 21 28:22.1 9:25/M 1:33:29.2  
19 134 Allen Bates 2 33 18 11:49.8 2:22/M 3:24.5 19 50:14.8 17.9mph 2:05.8 17 26:46.9 8:54/M 1:34:22.0  
20 159 Jay Hill 26 31 17 11:44.3 2:21/M 2:23.3 21 55:27.7 16.2mph 1:29.9 20 28:17.6 9:24/M 1:39:23.0  
21 172 Adam Stauffer 59 33 20 12:28.0 2:30/M 12:48.0 16 49:07.8 18.3mph 2:24.8 18 26:58.4 8:58/M 1:43:47.2  
22 192 Adolfo Guirre 19 33 21 14:49.8 2:58/M 5:09.9 22 1:04:04.7 14.0mph 1:16.8 22 29:23.3 9:46/M 1:54:44.7  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Luke Porter 175 37 3 8:09.8 1:38/M 1:27.0 1 38:02.8 23.7mph 0:41.4 1 18:17.6 6:04/M 1:06:38.7  
2 14 Scott Bell 102 38 10 9:33.3 1:55/M 1:22.7 4 40:30.7 22.2mph 0:43.5 2 18:59.9 6:18/M 1:11:10.2  
3 22 Jacob Brickman 171 36 2 8:01.0 1:36/M 1:56.4 8 42:55.4 21.0mph 0:51.1 3 19:48.9 6:35/M 1:13:33.0  
4 28 Randy Ayers 101 36 6 8:28.0 1:42/M 1:48.0 9 43:35.9 20.7mph 0:40.6 4 20:47.6 6:54/M 1:15:20.2  
5 29 Joshua Rankin 149 35 16 10:38.3 2:08/M 2:32.0 2 39:25.2 22.8mph 1:23.2 5 21:24.6 7:07/M 1:15:23.5  
6 33 Alan Miller 169 37 22 11:50.8 2:22/M 1:51.9 3 40:04.8 22.5mph 0:35.4 6 21:55.6 7:17/M 1:16:18.7  
7 41 John Hendricks 124 39 4 8:15.8 1:39/M 2:03.7 5 41:21.1 21.8mph 0:42.8 18 25:40.9 8:32/M 1:18:04.5  
8 51 Tom Collins 107 38 11 9:49.0 1:58/M 2:20.4 6 41:30.2 21.7mph 1:13.0 16 24:56.4 8:17/M 1:19:49.2  
9 52 Jeremy Smith 154 39 14 10:26.8 2:05/M 2:24.7 10 44:02.5 20.4mph 0:56.9 7 22:05.9 7:20/M 1:19:57.0  
10 53 Iliia Konoplev 134 35 1 7:08.5 1:26/M 2:09.7 12 45:05.8 20.0mph 1:08.9 15 24:50.6 8:15/M 1:20:23.7  
11 70 Warren Flynn 113 36 9 9:24.0 1:53/M 2:54.8 13 46:13.6 19.5mph 0:49.2 10 22:36.9 7:30/M 1:21:58.7  
12 79 Chris Leshinski 137 39 7 9:14.5 1:51/M 1:55.8 11 45:02.7 20.0mph 1:06.3 17 25:33.1 8:29/M 1:22:52.7  
13 81 David Huebner 128 38 17 10:38.3 2:08/M 2:25.9 7 42:51.6 21.0mph 1:11.4 19 26:15.4 8:43/M 1:23:22.7  
14 90 Brent Rush 75 39 8 9:17.5 1:51/M 2:04.6 21 50:31.5 17.8mph 1:01.1 11 22:57.6 7:37/M 1:25:52.5  
15 97 Gordon Goldstein 117 38 20 11:45.3 2:21/M 3:51.9 15 47:26.1 19.0mph 1:03.9 9 22:30.4 7:29/M 1:26:37.7  
16 105 Bradley Hummel 129 39 18 10:41.3 2:08/M 2:54.0 17 48:02.9 18.7mph 1:34.0 14 24:45.1 8:13/M 1:27:57.5  
17 107 Michael Thames 157 38 13 10:19.3 2:04/M 2:33.9 20 49:52.2 18.0mph 1:35.6 12 24:00.9 7:58/M 1:28:22.0  
18 108 Conley Bone 104 38 23 11:58.5 2:24/M 2:36.0 18 48:18.8 18.6mph 1:27.1 13 24:01.6 7:59/M 1:28:22.2  
19 118 Brad Vestal 158 37 15 10:28.8 2:06/M 2:54.9 19 49:20.3 18.2mph 1:09.2 20 27:30.6 9:08/M 1:31:24.0  
20 119 William Criswell 110 38 24 12:45.8 2:33/M 2:40.7 14 46:18.9 19.4mph 1:12.5 22 28:26.1 9:27/M 1:31:24.2  
21 121 Brad Bohannan 103 35 19 11:02.3 2:12/M 2:56.4 16 47:41.7 18.9mph 1:12.8 24 28:54.6 9:36/M 1:31:48.0  
22 142 Ben Wylie 165 37 21 11:47.3 2:21/M 4:44.5 24 55:25.7 16.2mph 0:56.7 8 22:10.9 7:22/M 1:35:05.2  
23 143 Bradley Creamer 109 35 12 10:15.0 2:03/M 3:32.9 22 51:08.2 17.6mph 1:35.6 23 28:40.4 9:31/M 1:35:12.2  
24 171 Matt Wright 164 39 25 12:51.3 2:34/M 3:35.9 26 57:11.8 15.7mph 1:31.7 21 28:24.1 9:26/M 1:43:35.0  
25 179 Mason Johnson 74 35 5 8:25.8 1:41/M 5:19.7 25 56:30.3 15.9mph 2:44.4 26 34:18.1 11:24/M 1:47:18.5  
26 186 Joe Fulton 114 39 26 22:15.5 4:27/M 2:48.4 23 52:49.0 17.0mph 1:06.7 25 31:46.1 10:33/M 1:50:46.0  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 John Garlinghouse 116 41 2 7:45.8 1:33/M 1:47.2 2 38:24.0 23.4mph 0:49.1 1 20:03.4 6:40/M 1:08:49.7  
2 9 Christopher Mriscin 142 43 4 8:31.3 1:42/M 1:34.4 1 37:55.7 23.7mph 0:39.8 2 20:44.6 6:53/M 1:09:26.0  
3 21 Spencer Kinsey 133 41 3 8:10.8 1:38/M 2:14.0 5 41:03.2 21.9mph 1:17.2 3 20:44.9 6:53/M 1:13:30.2  
4 24 Scott Hamilton 121 41 14 11:23.3 2:17/M 1:44.9 3 39:18.3 22.9mph 0:49.9 4 20:51.8 6:56/M 1:14:08.4  
5 39 Allen Johnson 177 44 6 9:29.0 1:54/M 2:06.7 4 40:50.7 22.0mph 0:39.0 7 24:16.4 8:04/M 1:17:22.0  
6 54 William Williamson 162 42 1 7:45.0 1:33/M 2:25.3 7 43:35.4 20.7mph 0:59.9 10 25:43.6 8:33/M 1:20:29.5  
7 72 Scott Helmers 123 43 10 10:32.8 2:06/M 3:42.3 6 41:26.8 21.7mph 1:19.6 9 25:23.1 8:26/M 1:22:24.7  
8 76 Hoffine Ty 167 44 5 8:47.5 1:45/M 1:58.7 8 44:35.0 20.2mph 1:11.0 12 26:10.6 8:42/M 1:22:43.0  
9 85 Kevin Whaley 161 42 12 11:07.0 2:13/M 2:20.5 11 45:49.1 19.6mph 1:14.3 5 23:49.4 7:55/M 1:24:20.5  
10 88 Blake Garland 115 40 7 9:39.3 1:56/M 2:38.5 9 45:07.8 19.9mph 1:15.1 13 26:12.6 8:42/M 1:24:53.5  
11 100 David Rosen 166 44 9 9:53.4 1:59/M 2:46.2 12 46:14.0 19.5mph 1:10.1 14 26:46.6 8:54/M 1:26:50.5  
12 104 Cord Leonhardt 136 42 17 12:36.3 2:31/M 2:43.6 10 45:35.6 19.7mph 0:57.9 11 26:02.4 8:39/M 1:27:56.0  
13 122 Robert Walker 160 41 16 11:50.8 2:22/M 2:32.2 16 51:31.4 17.5mph 1:54.0 6 24:05.6 8:00/M 1:31:54.2  
14 135 Greg Parker 147 43 21 14:49.3 2:58/M 3:56.0 15 50:16.3 17.9mph 0:52.6 8 24:34.6 8:10/M 1:34:29.0  
15 140 Max Pedro 148 41 11 10:40.8 2:08/M 2:38.0 14 49:13.6 18.3mph 1:20.1 18 31:03.1 10:19/M 1:34:55.7  
16 154 Jeremy Gregory 120 43 18 12:58.0 2:36/M 2:13.6 17 51:51.1 17.4mph 1:25.6 16 29:51.1 9:55/M 1:38:19.7  
17 163 Shane Naugher 144 41 22 17:54.8 3:35/M 4:33.5 13 48:56.6 18.4mph 2:24.3 15 26:58.1 8:58/M 1:40:47.5  
18 173 Bryan Shoe 153 42 15 11:30.5 2:18/M 3:19.4 18 55:36.3 16.2mph 1:46.0 19 31:54.6 10:36/M 1:44:07.0  
19 177 Steven Outain 146 42 19 13:26.3 2:41/M 3:56.6 20 56:21.7 16.0mph 1:24.3 17 30:43.4 10:12/M 1:45:52.5  
20 180 Tj McDaniel 140 40 13 11:15.3 2:15/M 6:24.7 19 56:09.4 16.0mph 2:25.3 20 31:56.1 10:37/M 1:48:11.0  
21 196 Jeff Kimbrough 132 41 20 14:33.3 2:55/M 3:22.1 21 1:05:09.6 13.8mph 1:50.1 21 34:26.3 11:26/M 1:59:21.5  
22 203 Jeff Jones 131 41 8 9:43.0 1:57/M 8:52.7 22 1:12:14.3 12.5mph 2:47.2 22 35:57.1 11:57/M 2:09:34.5  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 13 Eric Belk 174 45 1 6:53.3 1:23/M 1:35.1 1 39:47.7 22.6mph 0:45.3 1 19:37.9 6:31/M 1:10:39.5 2:00
2 30 Dennis Rathke 150 45 4 10:01.5 2:00/M 2:09.5 2 40:00.8 22.5mph 1:03.1 2 22:24.1 7:27/M 1:15:39.2  
3 62 Scott Rampy 188 48 2 9:13.0 1:51/M 2:16.6 3 43:26.9 20.7mph 0:59.1 6 25:33.9 8:29/M 1:21:29.7  
4 115 Michael L. Johnson 130 49 7 11:22.3 2:16/M 4:00.9 4 47:32.4 18.9mph 2:07.1 5 25:31.4 8:29/M 1:30:34.2  
5 124 Osmola Darius 168 47 10 14:14.0 2:51/M 3:18.8 5 49:09.2 18.3mph 1:22.2 3 23:54.9 7:56/M 1:31:59.2  
6 133 Blair Masters 139 48 8 11:37.8 2:19/M 3:53.7 6 51:54.2 17.3mph 1:57.8 4 24:32.9 8:09/M 1:33:56.5  
7 145 Don Mills 141 49 6 11:11.0 2:14/M 3:48.9 7 52:32.8 17.1mph 1:03.4 7 27:17.4 9:04/M 1:35:53.7  
8 167 Brett Myers 172 45 5 11:00.8 2:12/M 3:53.7 8 55:12.7 16.3mph 2:09.7 9 29:45.6 9:53/M 1:42:02.7  
9 175 Chris Graves 119 45 9 11:59.8 2:24/M 2:49.4 9 57:14.0 15.7mph 0:33.5 10 32:09.4 10:41/M 1:44:46.2  
10 181 Randy Teague 156 48 11 16:55.5 3:23/M 4:11.8 10 58:47.0 15.3mph 1:01.7 8 27:36.8 9:10/M 1:48:33.0  
11 189 Geoff Gran 185 48 3 9:15.5 1:51/M 5:29.3 11 1:01:19.6 14.7mph 2:18.8 11 34:41.4 11:31/M 1:53:04.7  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 19 Mike Herbert 125 52 3 9:14.3 1:51/M 2:33.3 1 40:38.5 22.1mph 1:01.1 1 19:41.6 6:32/M 1:13:08.9  
2 27 John Hill 200 51 2 9:06.8 1:49/M 1:45.6 2 41:40.1 21.6mph 0:33.8 3 22:12.1 7:23/M 1:15:18.7  
3 55 Jeff Erickson 111 51 8 11:33.5 2:19/M 1:34.5 5 45:15.0 19.9mph 0:45.2 2 21:24.4 7:07/M 1:20:32.7  
4 60 Dan Martin 138 51 4 9:41.0 1:56/M 2:26.6 3 43:52.6 20.5mph 0:56.9 5 24:11.1 8:02/M 1:21:08.5  
5 84 Dan Stoecklein 189 54 1 7:50.3 1:34/M 2:34.4 6 45:24.0 19.8mph 1:14.7 9 26:56.6 8:57/M 1:24:00.2  
6 95 Don M Starr 155 50 6 10:52.5 2:10/M 2:09.3 7 47:16.3 19.0mph 0:59.0 7 25:19.6 8:25/M 1:26:37.0  
7 99 Brian Willis 163 54 10 13:33.3 2:43/M 2:12.3 4 44:36.4 20.2mph 1:23.7 6 25:00.1 8:18/M 1:26:46.0  
8 116 Patrick Carroll 105 51 5 10:30.3 2:06/M 3:16.2 8 49:18.6 18.3mph 1:24.6 8 26:10.6 8:42/M 1:30:40.4  
9 117 Norm Gonzales 118 50 9 12:22.8 2:28/M 2:25.6 9 51:00.2 17.6mph 0:56.8 4 23:56.9 7:57/M 1:30:42.5  
10 155 Ed Myers 143 52 7 10:56.3 2:11/M 3:09.7 10 54:37.5 16.5mph 0:55.2 10 29:01.1 9:38/M 1:38:40.0  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 165 Michael Marsh 186 55 1 10:34.8 2:07/M 3:15.3 1 51:41.1 17.4mph 1:22.9 2 34:27.6 11:27/M 1:41:22.0  
2 169 Carl Wagner 159 57 2 11:43.8 2:21/M 4:53.4 2 55:52.6 16.1mph 1:11.7 1 29:29.4 9:48/M 1:43:11.0  
3 205 Tom Robinson 151 57 3 17:30.3 3:30/M 4:01.4 3 1:10:02.6 12.9mph 1:56.0 3 40:12.3 13:21/M 2:13:42.7  
4 207 Vinnie Robinson 152 56 4 23:11.1 4:38/M 6:16.4 4 1:14:38.9 12.1mph 3:42.1 4 40:25.3 13:26/M 2:28:14.0  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 31 Larry Krutka 135 63 1 8:49.8 1:46/M 1:48.4 1 40:52.8 22.0mph 0:54.2 2 23:38.1 7:51/M 1:16:03.5  
2 45 Randy Featherston 112 61 2 10:24.3 2:05/M 1:52.8 2 42:52.9 21.0mph 1:09.9 1 22:30.9 7:29/M 1:18:51.0  
3 127 Haller Gordon 176 62 3 12:14.3 2:27/M 3:52.5 3 46:49.3 19.2mph 1:21.6 4 28:07.6 9:20/M 1:32:25.5  
4 128 Billy Carter 106 61 4 12:39.3 2:32/M 3:16.9 4 49:33.8 18.2mph 1:29.9 3 25:38.1 8:31/M 1:32:38.2  
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 141 Karlton Naylor 145 75 1 12:03.8 2:25/M 2:29.2 1 50:33.1 17.8mph 1:31.3 1 28:25.9 9:26/M 1:35:03.5  
 

Clydesdale

Top

Male 0 to 99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 John Owen 46 45 1 7:56.8 1:35/M 2:01.4 1 40:02.0 22.5mph 0:36.8 2 22:30.4 7:29/M 1:13:07.5  
2 2 Tim Oelke 45 40 3 8:18.5 1:40/M 2:12.4 2 40:56.7 22.0mph 0:43.7 6 24:36.9 8:10/M 1:16:48.5  
3 3 Jonathan Born 3 34 15 11:42.8 2:20/M 1:53.2 3 41:06.8 21.9mph 0:36.9 3 22:44.6 7:33/M 1:18:04.5  
4 4 Kenneth Gonzales 83 31 12 10:52.8 2:10/M 2:02.1 4 42:36.1 21.1mph 0:43.9 4 22:52.9 7:36/M 1:21:08.0 2:00
5 5 Cj Crider 8 35 9 10:11.0 2:02/M 1:32.3 5 43:02.1 20.9mph 0:50.3 8 25:55.6 8:37/M 1:21:31.5  
6 6 Joe Farnan 15 50 6 9:17.8 1:51/M 1:54.0 6 44:41.0 20.1mph 0:58.1 7 24:41.4 8:12/M 1:21:32.5  
7 7 Scott Pittillo 77 34 7 9:21.0 1:52/M 3:02.6 8 47:28.3 19.0mph 1:04.7 1 22:22.4 7:26/M 1:23:19.2  
8 8 Michael Disney 78 50 2 8:06.0 1:37/M 2:35.5 7 46:31.7 19.3mph 1:09.0 9 26:27.4 8:47/M 1:24:49.7  
9 9 Daniel Shields 55 31 5 8:50.0 1:46/M 2:33.3 11 49:09.7 18.3mph 1:06.6 5 24:33.6 8:09/M 1:26:13.5  
10 10 Abe Nutt 44 43 10 10:36.5 2:07/M 3:47.9 10 49:05.9 18.3mph 1:21.1 10 26:28.6 8:48/M 1:31:20.2  
11 11 John Dawson 11 42 4 8:19.8 1:40/M 3:17.9 9 47:55.6 18.8mph 1:36.6 15 34:24.8 11:26/M 1:35:34.9  
12 12 Drew Morris 38 47 14 11:38.0 2:20/M 4:12.4 16 57:45.4 15.6mph 1:42.3 12 30:22.4 10:05/M 1:45:40.7  
13 13 David Bruce 5 33 11 10:52.3 2:10/M 3:21.1 12 53:20.7 16.9mph 2:45.3 16 37:17.9 12:23/M 1:47:37.5  
14 14 Jonathan Welsh 67 31 17 13:53.0 2:47/M 4:10.1 20 1:04:48.8 13.9mph 0:50.9 11 27:50.6 9:15/M 1:51:33.5  
15 15 Joseph Levey 82 31 13 11:09.0 2:14/M 3:07.1 17 58:03.0 15.5mph 1:41.7 17 37:42.4 12:31/M 1:51:43.5  
16 16 Marcos Gutierrez 20 36 20 14:35.3 2:55/M 5:08.9 15 57:18.4 15.7mph 1:55.8 14 33:54.6 11:16/M 1:52:53.2  
17 17 Jason Ulichnie 63 38 8 10:09.3 2:02/M 4:49.8 14 55:39.1 16.2mph 3:15.5 18 40:00.4 13:17/M 1:53:54.2  
18 18 Ollie Morgan 79 43 16 12:54.5 2:35/M 4:37.4 13 54:32.8 16.5mph 2:16.2 19 40:19.4 13:24/M 1:54:40.5  
19 19 Ruben Perez 48 42 19 14:31.8 2:54/M 4:39.3 19 1:01:31.1 14.6mph 2:38.3 20 44:47.3 14:53/M 2:08:08.0  
20 20 Cody Dare 10 26 21 15:52.5 3:10/M 4:16.0 21 1:31:07.1 9.88mph 1:31.3 13 32:52.8 10:55/M 2:25:40.0  
INC INC Greg Billingsley 73 37 18 14:27.1 2:53/M 4:24.4 18 59:38.0 15.1mph 1:26.9        
 

Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Whitney Sutherland 263 34 1 9:07.5 1:49/M 2:31.4 1 52:35.3 17.1mph 2:06.9 3 32:45.1 10:53/M 1:39:06.5  
2 2 Erin Baker 260 33 3 11:57.3 2:23/M 2:41.1 2 54:07.2 16.6mph 1:48.4 5 35:28.9 11:47/M 1:46:03.0  
3 3 Ginney Wright 264 30 2 10:47.0 2:09/M 2:35.2 4 1:08:36.8 13.1mph 1:11.2 1 25:46.1 8:34/M 1:48:56.5  
4 4 Jennifer Gutierrez 262 35 5 15:43.0 3:09/M 4:57.4 3 57:06.2 15.8mph 3:45.9 2 31:04.8 10:19/M 1:52:37.5  
5 5 Jane Collier 261 31 4 13:21.0 2:40/M 4:03.7 5 1:18:19.0 11.5mph 2:18.5 4 34:32.6 11:28/M 2:12:35.0  
 

Physically Challenged

Top

Male 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Michael Crouch 201 43 1 10:51.5 2:10/M 5:53.5 1 54:21.0 16.6mph   1 44:43.8 14:51/M 1:55:50.0