Louisiana Triathlon 2011 Age Groups

Age Group Results

May 07, 2011


Results by No Limits Timing LLC (email hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC

Men: 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Women: 0- 0 1-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

4

Kate Cramer

36

27

1

11:54.9

1:29

0:41.8

1

48:39.5

22.9

0:23.9

1

20:26.5

6:35

1:22:06.9

 

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

18

Kathy Abela

19

46

1

13:43.9

1:43

1:49.4

1

55:38.8

20.1

0:39.9

1

23:25.8

7:33

1:35:17.9

 

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

43

Christy Andrews

18

50

1

19:46.2

2:28

1:39.7

1

58:38.0

19.0

0:57.3

1

24:09.6

7:47

1:45:10.9

 

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

31

Erin Madara

42

23

1

14:37.2

1:50

1:23.4

2

1:01:14.0

18.2

1:04.0

1

23:03.6

7:26

1:41:22.4

 

2

49

Emma Granger

41

23

2

17:14.7

2:09

2:24.4

1

1:00:52.8

18.3

1:18.4

2

24:40.6

7:57

1:46:30.9

 

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

27

Amber Allison

39

26

1

16:10.9

2:01

2:00.3

1

56:28.1

19.8

0:53.7

1

24:45.6

7:59

1:40:18.7

 

2

34

Brittany Marble

38

26

4

18:39.7

2:20

1:04.3

2

56:28.1

19.8

0:31.6

2

25:04.8

8:05

1:41:48.7

 

3

50

Amanda Cech

40

25

2

16:19.9

2:02

1:47.5

3

58:06.0

19.2

1:04.7

4

30:47.1

9:56

1:48:05.4

 

4

61

Virginia Grant

37

27

3

17:09.4

2:09

2:00.0

4

1:05:01.7

17.2

0:34.8

3

27:16.6

8:48

1:52:02.7

 

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

21

Chantelle Ferland

34

31

1

16:42.7

2:05

1:54.0

1

54:06.6

20.6

0:47.2

1

24:04.8

7:46

1:37:35.4

 

2

60

Kim De Mutsert

31

32

2

19:20.7

2:25

1:57.4

2

1:01:51.6

18.0

0:38.4

2

28:00.8

9:02

1:51:49.2

 

3

67

Sarah Teepell

32

32

3

19:45.9

2:28

1:51.0

3

1:04:30.9

17.3

0:27.1

3

28:06.3

9:04

1:54:41.4

 

4

75

Christie Harris

33

31

4

21:21.4

2:40

2:00.9

4

1:07:08.4

16.6

1:17.5

4

30:12.6

9:45

2:02:00.9

 

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

35

Kelly Poche

29

35

2

20:36.4

2:35

1:28.6

1

53:53.1

20.7

1:06.1

1

25:46.6

8:19

1:42:50.9

 

2

36

Brandi Boudreaux

30

35

1

17:52.7

2:14

1:24.7

2

56:26.6

19.8

1:10.7

2

26:01.1

8:24

1:42:55.9

 

3

80

Hillary Findley

28

36

3

21:41.7

2:43

2:32.1

3

1:05:47.7

17.0

1:53.7

3

37:26.6

12:05

2:09:21.9

 

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

48

Mia Erickson Stevens

22

43

2

16:45.9

2:06

1:29.1

1

56:01.5

19.9

0:57.7

3

31:04.3

10:01

1:46:18.7

 

2

57

Naomi Friedberg

23

43

3

19:14.4

2:24

1:42.8

4

1:02:41.4

17.8

0:59.8

1

26:34.1

8:34

1:51:12.7

 

3

64

Penelope Gallaway

26

42

5

20:53.9

2:37

1:48.4

2

1:01:52.0

18.0

1:09.8

2

27:48.1

8:58

1:53:32.4

 

4

77

Katy Brown

21

43

4

20:21.9

2:33

2:04.0

5

1:03:15.5

17.6

1:22.8

5

35:04.6

11:19

2:02:08.9

 

5

79

Dawn Ekinia

24

43

7

30:02.4

3:45

1:25.6

3

1:02:08.3

18.0

1:04.4

4

34:32.1

11:08

2:09:12.9

 

6

83

Rebecca Morrison

25

42

6

25:49.9

3:14

2:06.5

6

1:15:32.5

14.8

1:56.3

6

42:22.8

13:40

2:27:48.2

 

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

22

Susan Hayden

20

46

1

15:26.4

1:56

1:09.8

1

56:26.4

19.8

0:23.5

1

24:29.6

7:54

1:37:55.9

 

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

66

Ann Wills

16

52

2

22:24.2

2:48

1:52.8

1

1:01:13.0

18.2

1:09.2

1

27:30.8

8:52

1:54:10.2

 

2

68

Lynda Hiltz

17

51

1

19:15.2

2:24

2:51.5

2

1:04:40.2

17.3

1:08.5

2

27:36.3

8:54

1:55:31.9

 

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

1

Brian Primeaux

293

18

1

12:02.4

1:30

0:38.8

1

45:12.3

24.7

0:19.4

1

18:56.1

6:06

1:17:09.2

 

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

2

Paul Steudlein

245

45

1

12:41.4

1:35

1:15.5

1

46:01.0

24.3

0:34.0

1

19:11.8

6:11

1:19:43.9

 

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

16

Larry Martinez

236

52

1

16:41.7

2:05

1:49.2

1

51:37.4

21.6

1:06.4

1

23:44.3

7:39

1:34:59.2

 

 
Top

Male 1 to 19

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

40

Brendan Costner

295

16

1

20:51.4

2:36

1:23.7

1

54:40.6

20.4

0:42.9

1

26:19.3

8:29

1:43:58.2

 

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

3

Sam Leblanc

297

22

1

14:46.2

1:51

0:43.5

1

45:11.2

24.7

0:27.4

2

20:50.6

6:43

1:21:58.9

 

2

26

Ethan Darling

290

22

3

19:12.2

2:24

1:53.4

2

56:02.0

19.9

1:33.1

3

20:51.3

6:44

1:39:32.2

 

3

28

Marco Caponi

289

24

4

21:32.4

2:42

1:32.4

3

56:19.8

19.8

0:32.5

1

20:21.8

6:34

1:40:19.2

 

4

42

Phillip Smith

291

20

2

17:51.2

2:14

1:06.5

4

1:01:03.5

18.3

1:00.3

4

23:54.1

7:43

1:44:55.7

 

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

46

Jeffrey Phillips

287

29

1

17:36.9

2:12

1:18.6

1

56:34.7

19.7

0:35.2

1

29:48.3

9:37

1:45:53.9

 

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

17

James Falgout

281

32

1

16:24.9

2:03

1:48.0

1

52:21.2

21.3

0:36.3

3

24:01.1

7:45

1:35:11.7

 

2

23

Boyd Greene

285

30

2

16:59.4

2:07

1:20.9

5

58:23.3

19.1

1:08.2

1

21:28.8

6:55

1:39:20.9

 

3

32

Brian Douglas Campbell

279

33

3

17:25.2

2:11

2:03.0

3

55:53.0

20.0

1:22.2

4

24:43.3

7:58

1:41:26.9

 

4

54

Chris Nichols

284

31

4

18:12.2

2:17

3:23.5

7

1:04:47.1

17.2

0:56.2

2

22:55.8

7:24

1:50:14.9

 

5

55

Sean Connor

280

33

6

19:06.9

2:23

2:32.6

6

59:03.5

18.9

1:02.7

5

28:29.8

9:11

1:50:15.7

 

6

59

Brandon Phillips

286

30

5

18:13.8

2:17

3:15.0

2

55:49.8

20.0

1:02.8

7

33:23.8

10:46

1:51:45.4

2:00

7

63

Nick Rezvani

282

31

7

20:24.2

2:33

2:54.1

4

57:06.4

19.5

1:50.8

6

30:58.6

9:59

1:53:14.2

 

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

6

Brian Baum

273

37

3

14:37.4

1:50

1:27.1

1

44:17.6

25.2

0:50.4

2

21:44.8

7:01

1:22:57.4

 

2

7

David Baker

265

39

2

13:20.2

1:40

0:57.2

3

47:29.0

23.5

0:39.6

1

20:34.3

6:38

1:23:00.4

 

3

9

C. Norman Nolan

274

37

1

13:13.5

1:39

0:52.3

2

46:32.8

24.0

0:25.7

4

23:52.6

7:42

1:24:56.9

 

4

15

Scott Morgan

266

39

5

16:44.2

2:06

1:22.6

4

50:54.6

21.9

0:44.4

3

23:08.8

7:28

1:32:54.7

 

5

24

Ryan Foster

268

38

9

17:59.7

2:15

1:41.2

5

53:16.9

21.0

1:05.4

8

25:19.3

8:10

1:39:22.7

 

6

25

Eddie Lanier

269

38

7

16:50.4

2:06

2:08.3

6

55:41.0

20.0

0:50.9

5

23:56.6

7:43

1:39:27.4

 

7

33

Rocky Stephens

272

37

6

16:47.4

2:06

1:57.6

7

57:02.4

19.6

1:03.3

7

24:48.0

8:00

1:41:38.9

 

8

39

Eric Horent

267

39

8

17:30.4

2:11

1:32.1

10

58:57.1

18.9

1:00.3

6

24:45.6

7:59

1:43:45.7

 

9

51

Todd Genre

275

37

10

18:27.2

2:18

2:05.0

9

58:49.2

19.0

1:05.1

10

28:11.0

9:05

1:48:37.7

 

10

53

Casey Tingle

271

38

12

20:19.9

2:32

2:32.0

8

57:48.8

19.3

1:30.0

9

26:49.3

8:39

1:49:00.2

 

11

70

Djerdj Palfi

277

36

11

19:57.9

2:30

1:47.5

11

59:02.7

18.9

1:14.5

12

34:08.3

11:01

1:56:11.2

 

12

74

Timothy Teepell

276

36

4

15:19.4

1:55

2:30.3

13

1:11:01.9

15.7

1:18.9

11

31:13.6

10:04

2:01:24.2

 

13

76

Jonathon Miller

278

35

13

22:48.7

2:51

2:06.6

12

59:26.1

18.8

1:37.8

13

36:02.1

11:37

2:02:01.4

 

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

5

Patrick Fellows

298

40

1

11:51.1

1:29

1:02.1

1

47:13.5

23.6

0:35.0

1

21:41.6

7:00

1:22:23.4

 

2

12

Jeff Bloom

251

42

2

12:35.4

1:34

0:59.9

3

51:28.3

21.7

0:32.1

3

24:32.6

7:55

1:30:08.4

 

3

14

Tahanie Thibodeaux

255

40

4

14:55.2

1:52

1:22.9

2

50:35.2

22.1

0:37.4

4

24:59.3

8:04

1:32:30.2

 

4

19

George Say

247

44

3

13:13.2

1:39

2:03.9

7

57:06.3

19.5

0:48.8

2

22:53.0

7:23

1:36:05.4

 

5

37

Christopher Ferguson

256

40

5

16:51.2

2:06

2:05.8

6

56:51.5

19.6

1:24.4

5

25:44.0

8:18

1:42:57.2

 

6

41

Michael Hotaling

249

42

7

18:35.9

2:19

2:05.1

4

53:30.1

20.9

0:53.6

10

29:13.1

9:25

1:44:17.9

 

7

52

John Kukura

250

42

9

20:25.4

2:33

2:54.5

5

56:29.6

19.8

1:25.7

6

27:42.3

8:56

1:48:57.7

 

8

69

John Maak

253

41

8

19:12.2

2:24

2:39.5

10

1:04:17.9

17.4

0:54.1

9

28:58.1

9:21

1:56:01.9

 

9

71

Paul Stutes

252

42

11

24:11.2

3:01

2:30.1

9

59:49.9

18.7

1:41.9

8

28:53.0

9:19

1:57:06.2

 

10

72

Chad Soileau

258

40

10

22:03.4

2:45

2:36.4

8

59:41.5

18.7

0:51.1

11

32:41.8

10:33

1:57:54.4

 

11

78

Hugo Andricain

257

40

6

18:13.4

2:17

2:18.2

11

1:13:01.3

15.3

0:43.7

7

28:24.1

9:10

2:02:40.9

 

 
Top

Male 45 to 49

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

8

Barry Edwards

259

47

1

12:38.2

1:35

1:06.1

2

48:38.8

22.9

0:40.3

2

21:27.1

6:55

1:24:30.7

 

2

10

Brad Chiasson

239

48

6

16:58.4

2:07

1:38.3

1

47:41.2

23.4

0:47.2

1

21:20.8

6:53

1:28:26.2

 

3

11

Marcus Eichhorn

240

47

3

14:16.7

1:47

1:06.6

3

49:05.7

22.7

0:42.2

4

24:13.8

7:49

1:29:25.2

 

4

13

Kevin Pilet

238

49

4

15:24.4

1:56

1:40.2

5

51:57.4

21.5

1:00.3

3

21:28.8

6:55

1:31:31.4

 

5

20

Ralph Calais

244

45

5

16:08.2

2:01

1:52.6

6

52:14.3

21.4

1:07.3

5

24:51.3

8:01

1:36:13.9

 

6

29

Gregory Loisel

242

46

2

13:54.2

1:44

1:46.6

8

55:33.8

20.1

1:20.9

8

27:52.1

8:59

1:40:27.7

 

7

30

Carl J Dupre

241

46

9

19:34.4

2:27

2:48.9

4

50:15.6

22.2

0:51.5

7

27:43.8

8:56

1:41:14.4

 

8

38

Jay Delima

246

45

8

19:21.2

2:25

2:13.0

7

52:25.5

21.3

1:10.4

9

28:35.3

9:13

1:43:45.7

 

9

47

James Runnels

243

46

7

17:57.2

2:15

2:14.7

9

57:23.4

19.4

1:41.4

6

26:42.1

8:37

1:45:58.9

 

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

44

Robert Cordell

237

50

1

16:23.4

2:03

1:54.5

1

55:57.5

19.9

0:58.8

2

30:17.8

9:46

1:45:32.2

 

2

45

Dennis Dyer

235

52

2

16:31.9

2:04

2:38.1

2

56:37.4

19.7

1:17.5

1

28:41.1

9:15

1:45:46.2

 

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

56

Joe Wills

233

56

1

22:12.7

2:47

1:49.8

1

59:45.7

18.7

0:56.0

2

25:59.3

8:23

1:50:43.7

 

2

65

William Kleinpeter

232

56

2

22:15.2

2:47

3:37.2

2

1:02:17.4

17.9

0:41.2

1

24:53.3

8:02

1:53:44.4

 

3

82

Gene Saizon

230

59

3

25:08.4

3:09

4:32.2

3

1:02:47.9

17.8

2:17.9

3

37:57.1

12:15

2:12:43.7

 

 
Top

Male 60 to 64

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

58

Douglas Kopp

228

62

2

21:01.2

2:38

2:03.1

3

1:03:21.7

17.6

0:56.0

1

24:12.8

7:48

1:51:34.9

 

2

62

Thomas Vernetti

226

64

3

21:45.7

2:43

1:45.5

1

59:56.5

18.6

1:09.3

2

28:05.6

9:04

1:52:42.7

 

3

73

Santiago Caballero

227

63

1

20:11.4

2:31

2:41.7

2

1:03:12.6

17.7

1:11.7

3

32:05.6

10:21

1:59:23.2

 

 
Top

Male 65 and over

 

Overall

 

------------ Swim ------------

T1

------------ Bike ------------

T2

------------ Run ------------

Total

 

Place

Place

Name Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Pace

Time

Penalty

1

81

Ronnie Carroum

225

68

1

26:32.9

3:19

2:18.6

1

1:02:59.7

17.7

1:53.5

1

37:19.3

12:02

2:11:04.2