Toad Suck Tri Fest 2012

Age Group Results

September 09, 2012


Results By No Limits Timing (email hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Olympic Age Groups Men:
Olympic Age Groups Women:
Sprint Age Groups Men: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Sprint Age Groups Women: Top Finishers 1-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 70-99
Sprint Clydesdale Men: 0-39 40-99
Sprint Athena Women: 0-99
Sprint Physically Challenged Men:
Sprint Physically Challenged Women:

Sprint Age Groups

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 14 Lindsay Herron 133 31 1 8:47.7 1:45/M 1:12.1 2 42:53.5 21.0mph 1:02.0 1 22:15.0 6:57/M 1:16:10.6  
2 16 Amy Johnson 231 41 2 8:50.0 1:46/M 1:02.1 1 42:23.0 21.2mph 1:06.8 2 23:03.7 7:12/M 1:16:25.8  
3 27 Kalani Holleman 255 29 3 10:25.1 2:05/M 1:27.5 3 44:50.0 20.1mph 0:52.3 3 23:44.0 7:25/M 1:21:19.1  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 56 Amy Maxson 259 45 1 9:44.3 1:57/M 1:48.8 1 48:09.3 18.7mph 1:32.5 1 27:00.0 8:26/M 1:28:15.1  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 66 Linda Harris 213 51 1 9:37.1 1:55/M 1:51.0 1 48:30.3 18.6mph 1:57.5 1 27:49.0 8:42/M 1:29:45.1  
 
Top

Female 1 to 15

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 51 Emma Buckner 166 15 1 9:32.1 1:54/M 1:54.7 1 48:45.5 18.5mph 1:32.5 1 25:34.7 7:59/M 1:27:19.8  
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 126 Kaia Duke 193 19 1 7:58.4 1:36/M 3:01.7 1 55:42.0 16.2mph 1:06.3 2 31:33.5 9:52/M 1:39:22.1  
2 138 Ashley Ross 296 19 2 13:14.3 2:39/M 2:30.1 2 58:23.5 15.4mph 1:50.8 1 27:58.7 8:44/M 1:43:57.6  
3 191 Amy Bell 160 18 3 14:17.5 2:51/M 2:48.8 3 1:17:53.0 11.6mph 1:28.5 3 37:33.5 11:44/M 2:14:01.6  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 35 Alicia Allen 157 23 4 9:12.4 1:50/M 1:09.9 1 47:32.8 18.9mph 1:07.0 2 23:45.7 7:25/M 1:22:48.1  
2 50 Anna Mauceli 258 24 3 8:25.1 1:41/M 1:18.2 2 49:49.0 18.1mph 1:37.3 3 25:40.0 8:01/M 1:26:49.8  
3 64 Caitlin Gregory 209 22 2 7:57.0 1:35/M 1:19.9 4 52:26.0 17.2mph 1:52.8 5 25:44.2 8:03/M 1:29:20.1  
4 88 Samantha Pfister 139 24 8 10:22.0 2:04/M 2:48.1 6 53:02.0 17.0mph 0:57.5 4 25:44.0 8:03/M 1:32:53.8  
5 97 Jenny Redfern 287 21 9 11:20.8 2:16/M 2:33.8 9 55:34.5 16.2mph 1:05.5 1 23:33.5 7:22/M 1:34:08.3  
6 99 Katherine King 239 20 1 7:34.3 1:31/M 2:24.8 8 53:52.5 16.7mph 1:43.8 7 28:46.8 8:59/M 1:34:22.3  
7 100 Dorene Reno 290 22 6 10:17.2 2:03/M 1:49.7 3 51:40.5 17.4mph 1:13.0 8 29:28.7 9:13/M 1:34:29.3  
8 104 Anna Boone 144 23 10 11:33.5 2:19/M 1:34.3 5 52:59.3 17.0mph 1:25.3 6 27:35.0 8:37/M 1:35:07.6  
9 117 Jamie Araneda 132 21 5 9:49.0 1:58/M 1:53.9 7 53:38.3 16.8mph 1:37.3 10 31:04.0 9:43/M 1:38:02.6  
10 157 Catherine Jarrel 229 21 7 10:18.1 2:04/M 3:41.0 10 1:03:00.0 14.3mph 1:52.3 9 29:45.5 9:18/M 1:48:37.1  
11 186 Kristin Jones 234 24 11 15:00.7 3:00/M 2:36.3 11 1:14:35.1 12.1mph 1:56.0 11 34:25.2 10:45/M 2:08:33.6  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 31 Susan Vaughan 327 29 1 9:03.4 1:49/M 2:24.9 1 44:21.5 20.3mph 1:29.8 1 24:42.0 7:43/M 1:22:01.8  
2 65 Elizabeth Watson 331 29 3 10:10.7 2:02/M 1:27.2 3 47:45.8 18.8mph 1:27.0 5 28:41.7 8:58/M 1:29:32.6  
3 70 Katie Watts 333 26 4 10:24.6 2:05/M 2:08.3 4 51:28.0 17.5mph 1:22.3 2 24:52.8 7:46/M 1:30:16.1  
4 77 Amanda Chance 178 29 5 10:32.5 2:06/M 1:16.6 2 46:22.3 19.4mph 2:36.5 9 30:47.0 9:37/M 1:31:35.1  
5 101 Tina Hodges 222 26 2 9:35.9 1:55/M 1:47.5 5 53:33.8 16.8mph 1:06.5 4 28:39.2 8:57/M 1:34:43.1  
6 123 Nikki King 240 28 9 11:28.9 2:18/M 1:29.2 6 56:16.8 16.0mph 1:41.0 3 28:04.5 8:46/M 1:39:00.6  
7 130 Jessica Hall 212 27 7 11:08.7 2:14/M 2:26.9 8 56:53.0 15.8mph 1:38.8 6 28:47.5 9:00/M 1:40:55.1  
8 134 Jamie Moon 269 26 10 13:02.8 2:36/M 1:49.3 7 56:50.5 15.8mph 1:05.5 7 30:05.5 9:24/M 1:42:53.8  
9 139 Jessica Castle 177 26 8 11:26.3 2:17/M 2:11.8 9 57:55.3 15.5mph 2:08.0 8 30:33.0 9:33/M 1:44:14.6  
10 179 Emily Fry 201 26 6 11:03.0 2:13/M 2:21.8 10 1:06:18.5 13.6mph 1:32.5 10 41:13.5 12:53/M 2:02:29.6  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 37 Shannon Milam 264 32 4 11:49.3 2:22/M 1:29.3 2 45:38.8 19.7mph 1:24.5 2 23:06.2 7:13/M 1:23:28.3  
2 40 Kelley Wilde 336 30 2 9:49.6 1:58/M 1:25.7 1 44:37.0 20.2mph 1:20.5 4 26:43.0 8:21/M 1:23:56.1  
3 75 Mary Swindle 315 33 8 12:58.9 2:36/M 1:31.4 5 52:40.8 17.1mph 0:50.8 3 23:24.2 7:19/M 1:31:26.3  
4 85 Carrie Simpson 359 33 1 8:56.4 1:47/M 1:46.5 3 49:28.5 18.2mph 1:30.8 7 30:49.0 9:38/M 1:32:31.3  
5 105 Rachael Smith 310 32 3 9:52.6 1:58/M 1:53.8 6 53:24.8 16.9mph 1:13.5 6 28:51.5 9:01/M 1:35:16.4  
6 111 Rebekah Gates 203 31 7 12:52.6 2:34/M 2:19.0 4 52:08.3 17.3mph 28:54.0 1 1:01.0 0:19/M 1:37:15.1  
7 153 Aja Medina 262 34 9 13:23.1 2:41/M 2:11.2 7 58:31.5 15.4mph 2:00.8 8 31:19.5 9:47/M 1:47:26.3  
8 164 Candy Goff 207 33 5 11:57.7 2:23/M 3:15.6 10 1:04:42.3 13.9mph 1:27.8 5 28:47.5 9:00/M 1:50:11.1  
9 170 Emily Lawrence 244 30 6 12:45.3 2:33/M 2:14.0 11 1:05:30.3 13.7mph 1:28.8 10 32:24.8 10:08/M 1:54:23.3  
10 172 Amy Daniel 188 34 11 15:17.0 3:03/M 3:13.0 9 1:02:29.8 14.4mph 1:31.5 9 31:59.7 10:00/M 1:54:31.3  
11 177 Kelly Ross 297 34 10 14:19.4 2:52/M 2:58.5 8 1:00:03.0 15.0mph 1:50.5 12 39:21.2 12:18/M 1:58:32.8  
12 187 Juliet Smith 361 32 12 16:13.2 3:15/M 4:21.6 12 1:07:55.6 13.3mph 2:54.0 11 38:11.5 11:56/M 2:09:36.1  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 79 Danya Johnson 232 35 2 9:47.6 1:57/M 1:19.1 2 51:26.3 17.5mph 1:39.3 2 27:28.0 8:35/M 1:31:40.3  
2 93 Krista Baily 295 39 3 10:55.0 2:11/M 1:42.6 3 52:55.3 17.0mph 1:03.5 1 26:58.0 8:26/M 1:33:34.6  
3 108 Steffanie Delgado 135 36 5 12:26.8 2:29/M 2:26.6 1 46:16.8 19.5mph 2:03.8 7 33:06.3 10:21/M 1:36:20.3  
4 120 Tara Leamon 246 37 1 9:45.9 1:57/M 2:05.7 6 55:48.8 16.1mph 1:13.3 3 29:19.7 9:10/M 1:38:13.6  
5 147 Melissa Hinson 221 38 10 15:12.1 3:02/M 3:51.0 4 53:44.8 16.7mph 1:26.3 5 31:24.2 9:49/M 1:45:38.6  
6 162 Tammie McClurkin 349 39 4 12:19.0 2:28/M 3:18.8 9 59:27.8 15.1mph 2:56.3 6 32:03.7 10:01/M 1:50:05.8  
7 166 Elizabeth Glasbrenner 204 39 7 13:11.4 2:38/M 2:40.9 5 55:28.8 16.2mph 2:11.5 9 36:53.1 11:32/M 1:50:26.0  
8 171 Claire Putt 285 35 12 15:48.3 3:10/M 3:26.5 8 58:41.8 15.3mph 2:19.3 8 34:10.2 10:41/M 1:54:26.3  
9 173 Julie Hagood 158 35 11 15:14.6 3:03/M 8:01.2 7 56:24.8 16.0mph 4:01.0 4 31:09.5 9:44/M 1:54:51.3  
10 178 Suzanna Stephens 363 39 6 12:55.7 2:35/M 2:42.4 10 1:03:27.3 14.2mph 2:26.8 11 39:29.7 12:20/M 2:01:02.1  
11 182 Dawn Bello 161 36 8 14:26.0 2:53/M 2:33.1 11 1:08:36.0 13.1mph 1:59.0 10 37:35.3 11:45/M 2:05:09.6  
12 192 Sara Ivy 228 39 9 14:44.2 2:57/M 4:12.9 12 1:16:34.6 11.8mph 2:46.8 12 39:32.0 12:21/M 2:17:50.6  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 83 Beth Jones 369 44 4 12:00.3 2:24/M 1:58.6 4 51:33.5 17.5mph 1:04.0 2 25:36.0 8:00/M 1:32:12.6  
2 89 Amy Cahill 169 43 7 12:53.9 2:35/M 2:05.5 1 46:40.5 19.3mph 1:33.8 6 29:40.5 9:16/M 1:32:54.3  
3 91 Elizabeth Hart 216 43 3 11:49.7 2:22/M 1:41.6 2 49:15.0 18.3mph 1:57.3 3 28:17.5 8:50/M 1:33:01.3  
4 106 Jackie Matchett 256 42 5 12:20.7 2:28/M 2:25.7 3 49:30.5 18.2mph 1:48.5 5 29:11.5 9:07/M 1:35:17.1  
5 107 Stacy Ohlde 370 41 9 13:34.9 2:43/M 1:48.2 7 55:22.8 16.3mph 1:27.3 1 23:35.9 7:22/M 1:35:49.3  
6 129 Stacie Rhoads 291 43 6 12:44.3 2:33/M 1:53.6 6 55:17.3 16.3mph 1:47.8 4 29:00.7 9:04/M 1:40:43.8  
7 132 Dana Lindner 247 42 2 9:43.0 1:57/M 3:04.4 5 53:17.8 16.9mph 1:49.8 9 33:46.2 10:33/M 1:41:41.3  
8 152 Kari Kennedy 237 44 1 9:31.1 1:54/M 2:00.2 9 1:01:03.5 14.7mph 2:09.3 8 32:12.7 10:04/M 1:46:57.1  
9 169 Crystal Henry 219 42 10 14:32.8 2:54/M 7:31.7 8 55:59.3 16.1mph 3:45.5 7 29:49.3 9:19/M 1:51:38.8  
10 174 Telly Fields 198 44 8 13:13.4 2:39/M 1:34.4 10 1:02:02.3 14.5mph 2:02.3 10 36:19.5 11:21/M 1:55:12.1  
11 190 Marla Tidwell 321 40 11 16:25.3 3:17/M 3:08.6 11 1:14:36.0 12.1mph 2:31.5 11 37:19.3 11:40/M 2:14:00.8  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 60 Kelly Thompson 365 48 4 12:47.6 2:33/M 1:42.5 1 47:16.0 19.0mph 1:26.8 1 25:42.2 8:02/M 1:28:55.3  
2 112 Viviane Ajarrista 134 47 3 12:44.8 2:33/M 2:04.3 2 50:03.8 18.0mph 2:12.8 4 30:17.3 9:28/M 1:37:23.1  
3 142 Beth Milligan 267 45 1 11:54.8 2:23/M 2:29.7 4 55:43.6 16.2mph 2:32.0 6 32:17.7 10:05/M 1:44:58.1  
4 143 Debra Smith 309 48 2 12:02.2 2:24/M 1:54.9 5 56:21.5 16.0mph 3:06.3 5 31:50.2 9:57/M 1:45:15.3  
5 148 Angela Nguyen 275 45 7 15:23.4 3:05/M 2:51.2 3 55:12.1 16.3mph 2:29.8 3 29:59.5 9:22/M 1:45:56.1  
6 149 Claudia Courtway 147 49 6 13:27.9 2:41/M 2:13.2 6 1:02:17.0 14.5mph 1:39.3 2 26:37.5 8:19/M 1:46:15.1  
7 180 Claudia Moran 271 45 5 13:09.6 2:38/M 2:22.0 7 1:05:56.8 13.7mph 2:13.0 7 39:02.5 12:12/M 2:02:44.1  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 102 Leslie Sample 299 51 1 9:08.8 1:50/M 1:53.6 1 51:40.3 17.4mph 2:16.0 1 29:52.8 9:20/M 1:34:51.6  
2 131 Sharon Cole 136 51 6 13:08.8 2:38/M 1:56.0 3 54:23.3 16.5mph 1:57.8 2 29:57.2 9:22/M 1:41:23.3  
3 156 Jan Schmeski 304 53 3 11:54.1 2:23/M 3:07.5 2 53:32.5 16.8mph 3:09.0 5 36:14.0 11:19/M 1:47:57.3  
4 159 Cindy Hendricks 218 52 2 11:13.5 2:15/M 2:50.8 4 58:46.0 15.3mph 1:47.3 3 34:24.0 10:45/M 1:49:01.8  
5 181 Donna Larkin 345 51 4 12:31.0 2:30/M 4:31.8 7 1:08:38.3 13.1mph 2:06.0 4 35:58.3 11:14/M 2:03:45.6  
6 188 Karen Wright 342 53 8 17:19.7 3:28/M 2:36.6 6 1:06:41.6 13.5mph 2:16.5 6 41:02.5 12:49/M 2:09:57.1  
7 189 Debbie Dinsmore 190 50 7 15:20.0 3:04/M 4:15.6 5 1:02:42.6 14.4mph 5:41.8 7 44:07.5 13:47/M 2:12:07.6  
8 193 Lisa Hoyt 224 50 5 12:37.0 2:31/M 7:12.9 8 1:12:42.8 12.4mph 2:53.0 8 45:08.3 14:06/M 2:20:34.1  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 96 Charlene Reinsch 289 58 2 14:06.1 2:49/M 2:35.5 1 49:35.0 18.2mph 1:42.3 1 25:51.0 8:05/M 1:33:50.1  
2 133 Patricia Markowski 253 55 1 13:19.5 2:40/M 3:19.3 2 50:50.8 17.7mph 3:33.5 2 30:52.3 9:39/M 1:41:55.6  
3 183 Donna Duerr 191 57 3 17:52.7 3:34/M 4:42.2 3 1:05:40.8 13.7mph 1:38.8 3 36:27.0 11:23/M 2:06:21.6  
 
Top

Female 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 141 Anne Powell 283 70 1 12:42.1 2:32/M 2:06.0 1 55:00.8 16.4mph 1:20.3 1 33:46.7 10:33/M 1:44:56.1  
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Maxwell Sawyer 301 23 2 6:34.4 1:19/M 0:51.0 2 35:46.5 25.2mph 0:07.0 2 17:38.0 5:31/M 1:00:57.1  
2 2 Alex Goff 206 21 3 7:35.0 1:31/M 0:56.8 1 34:39.0 26.0mph 17:12.5 1 0:44.0 0:14/M 1:01:07.6  
3 3 Andy Borremans 163 16 1 6:14.0 1:15/M 0:42.4 3 39:12.5 23.0mph 0:56.5 3 19:00.5 5:56/M 1:06:06.1  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Gary Taylor 316 49 1 7:16.0 1:27/M 0:53.6 1 38:49.3 23.2mph 0:54.0 1 19:23.5 6:03/M 1:07:16.6  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 17 Jeff Courtway 185 52 1 7:52.3 1:34/M 1:09.5 1 42:46.5 21.0mph 1:14.3 1 23:27.0 7:20/M 1:16:29.8  
 
Top

Male 1 to 15

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 19 Zachary Rail 353 15 6 9:44.6 1:57/M 1:46.5 3 44:08.8 20.4mph 1:24.3 1 20:29.0 6:24/M 1:17:33.3  
2 21 Kieran Taylor 317 15 4 9:28.1 1:54/M 0:40.0 2 43:51.8 20.5mph 0:51.3 2 22:07.0 6:55/M 1:18:58.3 2:00
3 22 Bryan Pendergraft 280 12 3 9:22.5 1:52/M 1:06.1 1 43:27.8 20.7mph 0:52.0 4 24:31.0 7:40/M 1:19:19.6  
4 44 Jason Rail 352 13 7 10:50.5 2:10/M 1:50.1 5 49:12.3 18.3mph 1:24.8 3 22:10.7 6:56/M 1:25:28.6  
5 49 Alex Shipman 306 14 5 9:43.8 1:57/M 1:19.8 4 48:31.3 18.6mph 1:18.0 5 25:56.7 8:06/M 1:26:49.8  
6 98 Chip Fields 197 14 1 8:05.5 1:37/M 2:09.6 6 54:26.0 16.5mph 1:02.0 6 28:32.0 8:55/M 1:34:15.3  
7 128 Wyatt Hoyt 225 12 2 9:11.4 1:50/M 1:56.2 7 54:37.8 16.5mph 1:16.8 7 33:27.7 10:27/M 1:40:30.1  
 
Top

Male 16 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 25 Clayton Wilkins 337 17 2 7:05.6 1:25/M 0:50.0 1 39:29.5 22.8mph 0:46.3 4 31:46.7 9:56/M 1:19:58.3  
2 32 Carson Miller 265 17 3 9:13.5 1:51/M 2:33.3 3 49:32.0 18.2mph 0:53.5 1 19:55.0 6:13/M 1:22:07.6  
3 45 Colton Courtway 184 19 1 6:36.5 1:19/M 1:13.3 2 49:02.8 18.4mph 1:15.8 3 27:20.2 8:33/M 1:25:28.8  
4 53 Taylor Adams 142 18 4 10:34.0 2:07/M 2:31.3 4 49:52.0 18.0mph 1:45.0 2 23:04.7 7:13/M 1:27:47.3  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 29 Zach Reed 288 22 2 8:54.9 1:47/M 1:17.7 2 45:04.3 20.0mph 1:12.5 6 25:25.0 7:57/M 1:21:54.6  
2 36 Miller Williams 338 24 3 10:06.3 2:01/M 1:20.8 3 46:03.9 19.5mph 1:20.1 4 24:29.8 7:39/M 1:23:21.1  
3 43 David Chinchilla 182 22 7 18:30.2 3:42/M 1:23.4 1 44:05.3 20.4mph 1:35.0 1 19:45.5 6:10/M 1:25:19.6  
4 46 Brandon Thompson 319 22 5 11:32.3 2:18/M 1:50.5 4 50:36.3 17.8mph 0:45.3 2 21:27.5 6:42/M 1:26:12.1  
5 78 Riley Maginn 348 21 1 8:21.0 1:40/M 2:26.9 6 54:28.5 16.5mph 1:21.8 5 24:59.2 7:48/M 1:31:37.6  
6 115 Stephen Blake 162 23 6 12:53.8 2:35/M 2:23.6 7 59:49.5 15.0mph 1:01.8 3 21:45.5 6:48/M 1:37:54.3  
7 137 Cody Hall 211 23 4 11:25.1 2:17/M 2:14.3 5 51:32.8 17.5mph 2:19.8 7 36:20.7 11:21/M 1:43:52.8  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 Derek King 308 28 5 8:55.5 1:47/M 1:09.1 1 38:14.3 23.5mph 1:08.3 2 21:47.0 6:48/M 1:11:14.3  
2 10 Chris Cheek 180 29 3 8:38.7 1:44/M 1:05.7 2 39:06.5 23.0mph 0:54.8 4 22:11.8 6:56/M 1:11:57.6  
3 12 Ryan Garvin 202 27 1 8:09.4 1:38/M 0:48.7 6 47:03.8 19.1mph   1 20:31.0 6:25/M 1:13:11.6  
4 28 William Shelton 358 29 2 8:30.2 1:42/M 1:39.4 5 46:18.0 19.4mph 1:39.8 5 23:21.5 7:18/M 1:21:29.1  
5 30 Matthew Glenn 205 25 11 11:26.6 2:17/M 1:34.7 4 45:16.3 19.9mph 1:42.0 3 21:56.7 6:51/M 1:21:56.6  
6 38 Nathan Franklin 200 29 8 10:11.3 2:02/M 2:48.5 3 43:20.5 20.8mph 2:01.5 6 25:32.7 7:59/M 1:23:54.8  
7 71 Stuart Creamer 186 29 6 9:51.1 1:58/M 3:11.0 7 49:22.0 18.2mph 1:22.5 7 26:33.7 8:18/M 1:30:20.6  
8 92 Zachary Wesley 334 28 10 10:47.2 2:09/M 2:36.1 8 51:00.0 17.6mph 1:58.3 8 26:39.7 8:20/M 1:33:01.6  
9 124 Christopher Brynell 145 27 4 8:52.1 1:46/M 2:31.5 10 54:51.5 16.4mph 1:15.3 11 31:48.0 9:56/M 1:39:18.6  
10 125 Jason Cook 152 25 7 9:53.2 1:59/M 3:23.1 11 55:22.3 16.3mph 1:35.8 9 29:05.7 9:05/M 1:39:20.3  
11 127 Ben Bright 165 28 9 10:24.8 2:05/M 2:34.6 9 52:35.3 17.1mph 2:36.0 12 32:11.5 10:03/M 1:40:22.3  
12 136 Nathan Kendrick 236 26 12 11:45.7 2:21/M 1:49.7 12 57:48.0 15.6mph 2:13.3 10 30:05.5 9:24/M 1:43:42.3  
13 194 William Piwetz 281 28 13 11:52.3 2:22/M 1:42.0 13 1:14:01.5 12.2mph 9:24.0 13 49:29.5 15:28/M 2:26:29.6  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 11 Chris White 335 33 1 6:40.2 1:20/M 0:58.6 1 39:27.0 22.8mph 1:04.0 2 24:22.9 7:37/M 1:12:33.0  
2 34 Scott Pool 282 33 2 8:57.8 1:47/M 2:10.6 2 44:57.0 20.0mph 2:07.0 3 24:27.0 7:38/M 1:22:39.6  
3 47 David Josey 235 34 8 11:19.0 2:16/M 2:46.1 3 45:07.0 19.9mph 1:55.8 5 25:24.5 7:56/M 1:26:32.6  
4 63 Joshua Nemitz 274 34 4 10:02.4 2:00/M 1:56.0 9 50:43.0 17.7mph 1:21.0 4 25:06.5 7:51/M 1:29:09.1  
5 69 Bobby Watson 330 31 7 10:53.7 2:11/M 2:01.7 6 49:39.0 18.1mph 1:15.8 6 26:16.3 8:13/M 1:30:06.6  
6 73 Scott Walters 329 34 5 10:04.8 2:01/M 1:06.5 5 49:35.8 18.2mph 1:26.8 9 29:07.2 9:06/M 1:31:21.3  
7 74 Travis Fowler 199 31 3 9:34.6 1:55/M 1:45.0 8 50:36.5 17.8mph 1:34.3 8 27:54.2 8:43/M 1:31:24.8  
8 80 Toby Burkett 167 34 6 10:52.6 2:10/M 1:37.0 7 50:21.3 17.9mph 1:39.3 7 27:34.3 8:37/M 1:32:04.6  
9 87 Adam Smith 360 33 10 13:05.0 2:37/M 2:17.3 10 51:51.3 17.4mph 1:39.0 1 23:58.1 7:29/M 1:32:50.9  
10 103 Aaron Stone 314 32 9 12:56.6 2:35/M 2:12.7 4 46:51.3 19.2mph 1:53.8 10 30:57.9 9:40/M 1:34:52.5  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Luke Porter 351 37 3 8:30.1 1:42/M 0:46.0 1 38:05.8 23.6mph 1:00.5 1 19:31.7 6:06/M 1:07:54.3  
2 6 Erik Leamon 245 37 2 8:12.3 1:38/M 0:39.3 2 39:14.3 22.9mph 0:49.0 2 20:42.5 6:28/M 1:09:37.6  
3 13 Joshua Rankin 286 35 5 9:52.4 1:58/M 1:21.5 3 39:54.0 22.6mph 1:12.0 3 22:04.2 6:54/M 1:14:24.3  
4 24 Brent Staley 312 35 4 9:07.5 1:49/M 1:08.6 4 43:37.8 20.6mph 1:11.8 4 24:45.7 7:44/M 1:19:51.6  
5 48 Thomas Pownall 371 36 6 10:13.0 2:03/M 2:05.8 5 48:05.8 18.7mph 1:33.5 5 24:46.2 7:44/M 1:26:44.6  
6 55 Paul Ruckstuhl 356 37 1 7:26.0 1:29/M 1:39.0 8 50:22.0 17.9mph 1:27.8 6 27:07.2 8:28/M 1:28:02.1  
7 68 Jonathan Chance 179 38 7 10:32.9 2:06/M 1:49.2 6 48:21.5 18.6mph 1:38.5 7 27:36.2 8:38/M 1:29:58.6  
8 84 Matthew Murphy 272 36 9 10:50.4 2:10/M 2:20.9 7 49:04.3 18.3mph 1:18.3 10 28:40.2 8:58/M 1:32:14.3  
9 95 Michael Pate 278 38 10 10:53.1 2:11/M 3:00.3 9 50:50.3 17.7mph 1:11.5 9 27:53.7 8:43/M 1:33:49.1  
10 116 Joe Carter 175 39 8 10:46.1 2:09/M 1:41.0 12 54:10.8 16.6mph 3:30.8 8 27:47.5 8:41/M 1:37:56.3  
11 118 Todd Wyatt 343 37 11 12:03.6 2:25/M 2:45.3 11 52:36.3 17.1mph 1:18.8 11 29:19.0 9:10/M 1:38:03.1  
12 151 Andrew Abraham 155 37 14 15:09.8 3:02/M 4:06.0 10 52:18.0 17.2mph 2:38.0 15 32:36.2 10:11/M 1:46:48.3  
13 167 Chris Shuptrine 307 39 15 17:24.5 3:29/M 2:52.1 13 56:43.5 15.9mph 1:33.8 14 32:28.5 10:09/M 1:51:02.6  
14 168 Anthony Fillippino 149 39 12 14:00.0 2:48/M 6:36.8 14 57:04.5 15.8mph 2:14.5 13 31:28.5 9:50/M 1:51:24.6  
15 175 Jamey Riddle 292 36 13 14:32.3 2:54/M 3:02.8 15 1:06:54.3 13.5mph 1:42.0 12 29:40.5 9:16/M 1:55:52.1  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 John Saxton 302 40 1 7:22.1 1:28/M 1:06.7 1 38:03.0 23.7mph 1:13.8 1 22:19.2 6:58/M 1:10:05.1  
2 15 Travis Young 366 41 2 7:46.9 1:33/M 0:53.0 4 43:14.0 20.8mph 1:09.5 2 23:09.8 7:14/M 1:16:13.3  
3 18 Bruce Harrod 215 42 5 8:48.2 1:46/M 1:28.6 2 41:12.3 21.8mph 1:28.5 3 23:43.5 7:25/M 1:16:41.3  
4 20 Aj Johnson 230 44 6 9:04.3 1:49/M 1:13.1 3 42:27.0 21.2mph 1:06.8 4 24:00.5 7:30/M 1:17:51.8  
5 33 Bill Dillard 148 42 7 10:16.4 2:03/M 1:20.2 5 45:37.3 19.7mph 1:02.5 5 24:07.7 7:32/M 1:22:24.3  
6 41 Martin Moix 268 42 4 8:13.0 1:39/M 2:25.3 7 46:45.3 19.3mph 1:59.3 7 24:43.2 7:43/M 1:24:06.3  
7 52 Steve Rowland 298 42 3 8:03.1 1:37/M 1:19.7 9 47:26.8 19.0mph 1:36.8 12 29:00.5 9:04/M 1:27:27.1  
8 57 Andy Messenger 263 40 14 12:44.1 2:33/M 2:45.5 6 46:36.3 19.3mph 1:38.8 6 24:39.7 7:42/M 1:28:24.6  
9 67 Bill Wilson 339 44 11 11:47.4 2:21/M 1:45.5 8 46:46.3 19.2mph 1:21.5 10 28:05.5 8:47/M 1:29:46.3  
10 81 Kevin Chenoweth 181 43 13 12:27.1 2:29/M 1:54.2 11 48:29.0 18.6mph 1:36.8 9 27:41.0 8:39/M 1:32:08.3  
11 86 Wynn Loudon 248 41 9 11:06.0 2:13/M 1:31.8 10 47:49.3 18.8mph 1:55.3 13 30:19.5 9:28/M 1:32:42.1  
12 90 James Darcey 368 44 8 10:22.3 2:04/M 2:01.3 12 50:06.3 18.0mph 1:46.5 11 28:44.5 8:59/M 1:33:01.1  
13 114 Brent Renaud 354 41 15 13:54.8 2:47/M 2:30.8 13 53:43.8 16.8mph 1:35.3 8 25:51.0 8:05/M 1:37:35.8  
14 135 Robert Clayton 146 43 10 11:31.3 2:18/M 2:31.6 14 53:56.8 16.7mph 2:09.8 14 33:04.5 10:20/M 1:43:14.1  
15 176 Jeff Jones 233 41 12 12:26.0 2:29/M 2:39.6 15 1:03:39.8 14.1mph 1:38.3 15 35:37.7 11:08/M 1:56:01.6  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 9 Jimmy Thompson 364 48 3 8:30.5 1:42/M 1:06.8 1 39:00.5 23.1mph 1:11.3 1 21:50.7 6:49/M 1:11:40.1  
2 23 Keith Wingfield 340 47 2 8:12.6 1:38/M 0:48.8 2 44:23.3 20.3mph 0:56.8 3 25:24.2 7:56/M 1:19:45.8  
3 39 Andrew Hunt 226 48 1 7:48.0 1:34/M 1:05.1 4 48:18.3 18.6mph 1:27.3 2 25:16.2 7:54/M 1:23:55.1  
4 76 Stuart Norton 277 47 9 13:06.1 2:37/M 1:25.0 3 48:06.5 18.7mph 1:30.0 4 27:23.2 8:33/M 1:31:31.1  
5 113 Kenith Sobel 362 46 4 9:19.8 1:52/M 1:44.8 5 51:32.5 17.5mph 1:47.8 10 33:06.5 10:21/M 1:37:31.6  
6 122 Joseph McKay 261 47 6 11:35.5 2:19/M 2:38.1 7 53:07.5 16.9mph 2:29.3 6 28:50.7 9:01/M 1:38:41.3  
7 140 Jay Bernard 143 47 5 11:30.1 2:18/M 1:36.5 8 54:31.0 16.5mph 1:19.8 11 35:52.7 11:13/M 1:44:50.3  
8 146 Ted Upshaw 325 45 8 12:46.8 2:33/M 5:00.5 6 52:01.8 17.3mph 3:51.8 7 31:53.2 9:58/M 1:45:34.3  
9 154 Erick McCarthy 260 45 7 12:32.2 2:30/M 3:03.2 11 1:02:13.0 14.5mph 1:23.3 5 28:22.2 8:52/M 1:47:34.1  
10 163 Jon McCurdy 350 48 11 15:05.7 3:01/M 3:26.9 9 57:01.8 15.8mph 1:44.8 8 32:50.2 10:16/M 1:50:09.6  
11 165 Bo Hill 220 47 10 13:39.9 2:44/M 4:02.0 10 57:11.3 15.7mph 2:25.3 9 32:58.2 10:18/M 1:50:16.8  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 26 Dan Stoecklein 313 54 1 7:24.5 1:29/M 1:21.6 1 43:03.5 20.9mph 1:30.3 5 27:25.5 8:34/M 1:20:45.6  
2 42 Jeff Carfagno 172 54 3 10:50.1 2:10/M 1:14.7 5 47:07.5 19.1mph 1:04.3 1 24:54.0 7:47/M 1:25:10.8  
3 54 Jon Norcross 276 52 6 12:55.2 2:35/M 2:10.9 4 46:31.5 19.3mph 1:19.3 2 25:00.2 7:49/M 1:27:57.3  
4 58 Steve Kline 242 53 5 12:15.5 2:27/M 2:30.9 2 45:29.3 19.8mph 2:21.5 4 25:50.7 8:04/M 1:28:28.1  
5 62 Mark Harris 214 52 8 13:23.4 2:41/M 2:17.7 3 46:00.0 19.6mph 1:49.0 3 25:37.0 8:00/M 1:29:07.3  
6 110 Daren Vandalsen 326 50 9 13:31.6 2:42/M 3:17.3 7 49:33.0 18.2mph 2:42.3 6 27:55.8 8:43/M 1:37:00.1  
7 119 Brian Dinsmore 189 52 4 11:02.1 2:12/M 2:13.0 6 48:24.3 18.6mph 2:12.0 9 34:19.7 10:43/M 1:38:11.3  
8 144 Dan Sobkoviak 311 51 7 13:14.2 2:39/M 3:11.9 9 55:46.0 16.1mph 2:59.3 7 30:07.7 9:25/M 1:45:19.3  
9 145 Bruce Hendricks 217 54 10 16:23.4 3:17/M 3:34.7 8 53:03.3 17.0mph 1:27.8 8 30:58.0 9:41/M 1:45:27.3  
10 184 Rick Toth 138 51 2 10:23.5 2:05/M 3:36.9 10 1:12:27.8 12.4mph 1:56.5 10 38:12.2 11:56/M 2:06:37.1  
11 195 Rick Schmeski 357 54             11 4:05:15.1 76:38/M 4:05:15.1  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 72 Jim Schuler 305 57 1 9:53.9 1:59/M 5:31.7 1 46:35.0 19.3mph 2:05.8 1 27:10.0 8:29/M 1:31:16.6  
2 109 Michael Koone 243 58 2 11:43.6 2:21/M 3:40.7 2 48:28.0 18.6mph 2:20.5 2 28:14.0 8:49/M 1:36:27.1 2:00
3 121 Jim Emery 196 59 3 12:03.1 2:25/M 3:34.0 4 51:52.5 17.4mph 2:01.5 3 28:45.2 8:59/M 1:38:16.6  
4 158 Richard Peek 279 58 6 14:16.4 2:51/M 2:59.2 3 50:20.8 17.9mph 2:34.5 5 38:41.5 12:05/M 1:48:52.6  
5 161 Byron Tate 137 56 4 13:00.9 2:36/M 4:32.2 5 58:05.5 15.5mph 3:45.5 4 30:10.0 9:26/M 1:49:34.3  
6 185 David Wolowsky 341 55 5 13:07.0 2:37/M 4:17.0 6 1:05:59.7 13.6mph 3:58.0 6 40:08.5 12:33/M 2:07:30.3  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 59 James Miller 266 62 2 9:40.8 1:56/M 1:28.3 1 46:36.0 19.3mph 1:23.0 4 29:36.7 9:15/M 1:28:45.1  
2 61 Billy Carter 174 61 5 12:07.4 2:25/M 1:56.0 2 47:32.5 18.9mph 2:09.8 1 25:17.5 7:54/M 1:29:03.3  
3 82 Bob Marston 254 62 1 9:30.4 1:54/M 1:37.4 3 49:54.0 18.0mph 1:26.8 5 29:43.5 9:17/M 1:32:12.3  
4 94 Kirk Riley 355 61 4 11:57.9 2:23/M 1:57.0 4 50:09.5 17.9mph 1:33.3 2 28:04.5 8:46/M 1:33:42.3  
5 150 James Duncan 194 64 3 11:41.3 2:20/M 3:34.5 6 59:34.5 15.1mph 2:43.5 3 28:54.0 9:02/M 1:46:28.1  
6 160 Lee Burrell 168 62 6 13:21.7 2:40/M 2:27.5 5 52:32.8 17.1mph 2:14.5 6 38:48.2 12:08/M 1:49:24.8  
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 155 Wilburn Powell 284 69 1 13:07.7 2:37/M 1:48.4 1 53:59.8 16.7mph 1:23.8 1 37:20.5 11:40/M 1:47:40.3  
 

Sprint Clydesdale

Top

Male 39 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Clint Honnoll 223 32 1 9:37.5 1:55/M 0:59.3 1 45:34.8 19.8mph 0:56.8 1 25:06.2 7:51/M 1:22:14.8  
2 4 Justin Lum 249 23 3 10:59.3 2:12/M 2:09.8 3 49:29.8 18.2mph 1:09.0 2 25:17.0 7:54/M 1:29:05.1  
3 7 Kent Manion 252 33 2 10:48.7 2:10/M 2:00.0 2 48:27.8 18.6mph 1:42.5 5 29:29.7 9:13/M 1:32:28.8  
4 9 Christopher Linz 347 23 4 11:58.2 2:24/M 2:29.4 6 52:41.0 17.1mph 1:34.3 4 28:44.2 8:59/M 1:37:27.3  
5 11 Scott Cothren 183 36 6 12:42.9 2:32/M 2:11.3 4 51:28.3 17.5mph 1:45.3 6 34:34.0 10:48/M 1:42:41.8  
6 12 Jeremy Riddle 293 39 7 16:17.1 3:15/M 2:41.0 7 54:32.0 16.5mph 1:21.0 3 28:00.0 8:45/M 1:42:51.3  
7 14 Robert Watson 332 39 5 12:33.7 2:31/M 3:10.4 5 52:11.5 17.2mph 2:06.3 7 39:20.0 12:18/M 1:49:22.1  
 
Top

Male 40 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 David Thomas 318 42 1 8:37.9 1:43/M 2:12.2 5 50:52.6 17.7mph 1:33.0 1 21:40.7 6:46/M 1:24:56.6  
2 3 Patrick Carroll 173 51 2 9:39.0 1:56/M 1:02.8 2 48:20.3 18.6mph 1:18.3 2 25:26.2 7:57/M 1:25:46.8  
3 5 Russ Case 176 43 3 10:12.7 2:02/M 1:53.9 4 49:13.0 18.3mph 1:26.3 3 27:40.7 8:39/M 1:30:26.8  
4 6 Christopher Irons 227 40 5 11:31.8 2:18/M 1:19.8 1 47:05.8 19.1mph 1:23.3 7 30:41.5 9:35/M 1:32:02.3  
5 8 Alan King 238 49 4 10:39.3 2:08/M 1:37.8 3 49:04.5 18.3mph 1:36.8 6 30:17.5 9:28/M 1:33:16.1  
6 10 Michael Tucker 324 40 7 14:46.9 2:57/M 2:50.2 6 53:47.8 16.7mph 1:27.3 4 28:07.5 8:47/M 1:40:59.8  
7 13 Preston Keller 344 45 6 12:21.2 2:28/M 2:36.9 7 58:01.0 15.5mph 1:31.5 5 29:30.0 9:13/M 1:44:00.8  
 

Sprint Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Kathy Myhand 273 43 1 11:07.8 2:13/M 1:33.0 2 54:56.8 16.4mph 1:25.5 1 36:29.4 11:24/M 1:45:32.7  
2 2 Heidi Thompson 320 44 4 13:00.0 2:36/M 2:49.4 1 54:02.8 16.7mph 2:04.5 3 37:54.0 11:51/M 1:49:50.8  
3 3 Christina Klasky 241 45 2 12:50.4 2:34/M 2:51.7 3 55:11.0 16.3mph 1:40.8 2 37:28.7 11:43/M 1:50:02.8  
4 4 Stacy Tierney 322 30 3 12:59.2 2:36/M 2:34.4 4 1:02:14.3 14.5mph 1:28.3 4 45:15.0 14:08/M 2:04:31.3  
5 5 Chantal Roberts 294 39 5 17:05.8 3:25/M 5:05.8 5 1:07:06.1 13.4mph 3:50.8 5 49:59.2 15:37/M 2:23:07.8