Degray Lake Sprint 2012

Age Group Results

August 19, 2012


Results By No Limits Timing (email hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Age Groups Men: Top Finishers 0-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Age Groups Women: Top Finishers 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-99
Clydesdale Men: 0-39 40-99
Athena Women: 0-99

Age Groups

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 16 Lindsay Herron 333 31 2 9:20.1 1:52/M 1:05.4 1 47:50.8 20.1mph 0:44.7 1 23:44.6 6:47/M 1:22:45.8  
2 54 Rosemary Richter 496 29 3 9:50.6 1:58/M 1:22.2 3 56:21.5 17.0mph 0:57.7 2 24:06.9 6:53/M 1:32:39.0  
3 56 Jodi Coffee 392 36 1 8:37.6 1:43/M 1:17.1 2 55:14.8 17.4mph 0:55.2 3 27:06.6 7:45/M 1:33:11.5  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 62 Rebecca Irons 460 41 1 12:22.9 2:28/M 1:40.2 1 52:08.2 18.4mph 1:06.7 1 26:37.1 7:36/M 1:33:55.3  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 83 Julie Meaux 401 53 1 11:51.1 2:22/M 1:51.7 1 57:04.8 16.8mph 0:52.2 1 29:20.3 8:23/M 1:41:00.3  
 
Top

Female 16 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 126 Shelby Armstrong 303 19 1 13:39.9 2:44/M 2:42.5 1 1:04:31.6 14.9mph 1:03.5 1 31:29.1 9:00/M 1:53:26.8  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 104 Hannah Clardy 516 22 1 10:26.6 2:05/M 2:30.5 1 1:06:41.9 14.4mph 1:00.7 1 26:03.8 7:27/M 1:46:43.8  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 127 Lizz Webb 379 28 2 12:29.6 2:30/M 2:22.7 1 1:02:26.2 15.4mph 0:51.2 1 35:30.1 10:09/M 1:53:40.0  
2 141 Brittany Jackson 337 27 1 9:46.6 1:57/M 3:39.0 2 1:09:19.9 13.8mph 0:49.1 2 40:54.8 11:41/M 2:04:29.5  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 59 Kelley Wilde 509 30 3 10:13.1 2:03/M 2:21.0 2 51:38.9 18.6mph 0:54.5 1 28:16.4 8:05/M 1:33:24.0  
2 72 Breanne Brakhop 520 34 9 13:00.8 2:36/M 1:56.8 1 49:46.9 19.3mph 1:40.2 5 31:43.9 9:04/M 1:38:08.8  
3 81 Brenda Flores 447 31 1 8:16.4 1:39/M 2:07.7 4 1:00:41.4 15.8mph 1:06.0 2 28:42.6 8:12/M 1:40:54.3  
4 92 Carrie Simpson 407 33 2 9:43.1 1:57/M 1:38.5 3 56:35.3 17.0mph 1:03.4 7 33:46.6 9:39/M 1:42:47.0  
5 111 Pamela Davis 441 32 5 12:19.1 2:28/M 2:23.1 5 1:02:45.7 15.3mph 0:40.0 4 31:01.9 8:52/M 1:49:10.0  
6 123 Melinda Simmons 478 32 6 12:27.4 2:29/M 2:08.1 6 1:03:49.2 15.0mph 0:55.4 6 33:30.6 9:34/M 1:52:50.8  
7 129 Sarah Moss 348 34 7 12:35.3 2:31/M 2:24.0 8 1:10:07.9 13.7mph 0:42.5 3 28:56.8 8:16/M 1:54:46.8  
8 131 Jennifer Grantham 395 31 4 11:10.1 2:14/M 2:22.3 7 1:06:58.6 14.3mph 1:28.7 8 33:53.4 9:41/M 1:55:53.3  
9 143 Sarah Hood 334 30 8 12:36.9 2:31/M 2:38.6 9 1:13:06.8 13.1mph 2:31.8 9 34:42.8 9:55/M 2:05:37.0  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 78 Hillary Looney 399 38 4 12:02.1 2:24/M 3:29.7 1 55:50.6 17.2mph 1:16.6 1 27:23.3 7:49/M 1:40:02.5  
2 105 Krista Baily 390 39 3 11:21.3 2:16/M 1:46.6 2 1:00:53.7 15.8mph 0:33.6 2 32:13.1 9:12/M 1:46:48.5  
3 135 Nicole McGough 345 36 1 10:01.6 2:00/M 2:37.2 6 1:11:03.9 13.5mph 0:44.1 3 33:18.9 9:31/M 1:57:45.8  
4 138 Shasta Pentecost 355 36 5 12:14.6 2:27/M 2:12.4 3 1:07:12.5 14.3mph 0:56.2 6 37:20.4 10:40/M 1:59:56.3  
5 140 Misty Smith 367 35 2 10:56.1 2:11/M 2:09.9 5 1:10:39.4 13.6mph 1:18.3 4 35:39.9 10:11/M 2:00:43.8  
6 142 Julie Armstrong 301 39 6 15:16.9 3:03/M 2:49.1 4 1:09:46.7 13.8mph 1:27.6 5 36:10.1 10:20/M 2:05:30.5  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 80 Beth Jones 397 44 2 12:26.6 2:29/M 1:23.2 2 59:01.1 16.3mph 0:28.3 1 27:24.6 7:50/M 1:40:44.0  
2 98 Jackie Matchett 343 42 4 13:35.1 2:43/M 1:55.7 1 58:07.8 16.5mph 1:23.6 2 29:29.1 8:25/M 1:44:31.5  
3 109 Ashley Philbrick 470 44 3 12:55.4 2:35/M 2:08.8 3 59:26.3 16.2mph 0:59.1 4 32:45.4 9:21/M 1:48:15.0  
4 116 Dana Lindner 581 42 1 10:37.4 2:07/M 2:16.8 5 1:01:54.1 15.5mph 1:19.2 5 34:15.9 9:47/M 1:50:23.5  
5 120 Jeanna Powell 358 41 5 16:02.6 3:12/M 2:09.3 4 1:01:39.4 15.6mph 1:03.5 3 30:21.8 8:40/M 1:51:16.8  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 67 Amy Maxson 400 45 1 9:56.4 1:59/M 1:23.6 3 55:19.2 17.4mph 1:01.1 3 29:21.3 8:23/M 1:37:01.8  
2 68 Michele Adams 427 45 4 14:18.8 2:52/M 2:22.7 1 53:09.4 18.1mph 1:02.6 1 26:30.9 7:34/M 1:37:24.5  
3 73 Barbara Sugg 501 48 2 9:56.6 1:59/M 1:45.7 2 53:46.8 17.9mph 0:51.9 5 32:04.9 9:10/M 1:38:26.0  
4 86 Kelly Thompson 411 48 5 15:21.8 3:04/M 2:08.8 4 55:32.4 17.3mph 1:06.4 2 27:22.6 7:49/M 1:41:32.3  
5 117 Lesley Oslica 517 47 3 12:22.4 2:28/M 1:43.2 5 1:02:55.3 15.3mph 1:22.2 4 32:00.6 9:09/M 1:50:23.8  
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 89 Linda Harris 330 51 1 10:18.3 2:04/M 1:53.3 1 58:32.6 16.4mph 1:12.3 1 30:02.6 8:35/M 1:41:59.3  
2 108 Dale Flory 326 51 2 13:03.1 2:37/M 1:36.6 2 1:00:20.6 15.9mph 0:39.0 2 32:09.6 9:11/M 1:47:49.0  
3 134 Toni Kretzer 422 53 3 13:38.6 2:44/M 2:32.5 3 1:01:05.8 15.7mph 1:52.8 3 38:34.6 11:01/M 1:57:44.5  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 95 Charlene Reinsch 360 58 6 16:52.3 3:22/M 2:17.4 1 56:02.6 17.1mph 0:49.2 1 27:28.4 7:51/M 1:43:30.0  
2 97 Kathy Stevens 371 57 4 13:12.6 2:38/M 2:44.9 2 56:50.2 16.9mph 0:56.2 3 30:21.3 8:40/M 1:44:05.5  
3 101 Terri Seiter 364 55 3 12:56.8 2:35/M 1:40.4 3 1:00:12.5 15.9mph 0:58.7 2 29:37.6 8:28/M 1:45:26.3  
4 132 Barbara Carter 312 56 1 12:33.1 2:31/M 2:22.1 4 1:04:14.0 14.9mph 1:13.4 4 35:52.8 10:15/M 1:56:15.5  
5 136 Charlotte Hobbs 522 55 2 12:34.1 2:31/M 1:37.3 6 1:07:03.2 14.3mph 1:30.1 5 36:56.1 10:33/M 1:59:41.0  
6 147 Mona Meggers 346 57 5 13:19.3 2:40/M 2:59.8 5 1:06:35.0 14.4mph 2:46.6 6 43:11.0 12:20/M 2:08:52.0  
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 121 Betty Neathery 493 61 1 13:35.9 2:43/M 3:02.0 1 1:00:45.2 15.8mph 2:06.2 1 32:19.1 9:14/M 1:51:48.5  
2 146 Cathy Dingler 321 61 2 16:10.9 3:14/M 2:05.3 2 1:13:35.1 13.0mph 1:16.0 2 34:42.6 9:55/M 2:07:50.0  
 
Top

Female 65 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 144 Anne Powell 357 70 1 13:55.6 2:47/M 2:11.4 1 1:11:51.0 13.4mph 0:59.2 1 38:19.9 10:57/M 2:07:17.3  
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Maxwell Sawyer 497 23 1 7:01.6 1:24/M 0:50.6 1 39:31.6 24.3mph 0:23.9 1 18:37.9 5:19/M 1:06:25.8  
2 2 Gary Taylor 409 49 2 7:35.3 1:31/M 0:53.9 2 44:22.9 21.6mph 0:34.0 2 20:10.1 5:46/M 1:13:36.5  
3 3 Horacio D'Agostino 319 31 3 7:38.8 1:32/M 0:43.9 3 45:00.8 21.3mph 0:22.4 3 20:52.9 5:58/M 1:14:39.0  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 John Saxton 406 40 1 7:43.9 1:33/M 1:14.2 1 42:28.9 22.6mph 0:45.0 1 23:23.9 6:41/M 1:15:36.0  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 18 Barry Bryant 489 52 1 10:27.9 2:05/M 1:07.1 1 46:11.5 20.8mph 0:46.3 1 24:19.1 6:57/M 1:22:52.0  
 
Top

Male 15 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 23 Kieran Taylor 410 15 1 9:18.1 1:52/M 1:03.8 1 51:26.2 18.7mph 0:40.1 1 22:03.9 6:18/M 1:24:32.3  
2 149 Grantland Utley 518 13 2 11:25.9 2:17/M 3:01.7 2 1:25:21.0 11.2mph 0:28.7 2 36:54.8 10:33/M 2:17:12.3  
 
Top

Male 16 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 30 Brendan Taylor 408 16 1 9:36.3 1:55/M 1:31.3 1 54:09.6 17.7mph 0:45.8 1 19:26.4 5:33/M 1:25:29.5  
2 55 Carson Miller 347 17 2 10:12.1 2:02/M 4:31.8 2 56:46.6 16.9mph 0:43.5 2 20:34.6 5:53/M 1:32:48.8  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 13 Alden Hotz 458 22 1 7:57.8 1:35/M 2:21.1 1 49:30.9 19.4mph 0:35.9 1 20:29.6 5:51/M 1:20:55.5  
2 66 Riley Maginn 573 21 3 9:02.1 1:48/M 2:01.4 3 57:16.4 16.8mph 0:31.8 2 27:49.8 7:57/M 1:36:41.5  
3 77 Shelby Basham 307 24 4 11:41.6 2:20/M 1:55.0 2 53:43.4 17.9mph 1:03.5 6 31:37.9 9:02/M 1:40:01.5  
4 106 Richard Peek 353 24 2 8:40.3 1:44/M 2:09.2 5 1:04:59.1 14.8mph 0:56.8 5 30:23.9 8:41/M 1:47:09.5  
5 114 Justin Magness 342 24 6 14:53.1 2:59/M 2:54.0 4 1:01:20.8 15.7mph 1:11.8 4 29:24.6 8:24/M 1:49:44.5  
6 118 Jacob Worthan 386 24 5 13:35.3 2:43/M 1:53.9 6 1:05:37.9 14.6mph 1:10.6 3 28:08.8 8:02/M 1:50:26.8  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 Chris Cheek 315 29 3 9:19.6 1:52/M 1:13.0 1 43:00.9 22.3mph 0:29.2 3 22:29.4 6:25/M 1:16:32.3  
2 11 Patrick Garvin 572 27 1 8:48.3 1:46/M 1:06.0 3 47:33.4 20.2mph 0:42.2 1 21:51.4 6:15/M 1:20:01.5  
3 20 David Magness 464 27 5 9:57.6 1:59/M 1:28.5 2 47:23.1 20.3mph 0:45.5 4 23:50.4 6:49/M 1:23:25.3  
4 33 Josh Whisenhunt 413 28 9 11:18.4 2:16/M 1:13.1 5 50:30.2 19.0mph 0:53.5 2 21:51.6 6:15/M 1:25:47.0  
5 35 Blake Duffield 322 27 8 10:59.8 2:12/M 1:15.3 4 49:02.7 19.6mph 0:48.9 6 24:20.1 6:57/M 1:26:27.0  
6 42 Chris Wade 377 26 2 9:03.8 1:49/M 1:14.0 6 51:39.1 18.6mph 0:44.3 7 25:39.7 7:20/M 1:28:21.0  
7 44 Eric Grant 394 28 4 9:55.3 1:59/M 1:24.8 7 52:10.2 18.4mph 0:45.6 5 24:18.4 6:57/M 1:28:34.5  
8 58 Rick Winfield 384 27 6 10:10.8 2:02/M 1:25.7 8 52:13.3 18.4mph 1:06.6 9 28:19.3 8:05/M 1:33:16.0  
9 60 Nathan Castle 314 29 7 10:23.6 2:05/M 1:28.2 9 55:07.3 17.4mph 0:44.1 8 25:48.9 7:22/M 1:33:32.3  
10 94 Zachary Wesley 380 28 11 12:02.8 2:24/M 2:39.3 10 58:19.2 16.5mph 1:10.4 10 28:55.4 8:16/M 1:43:07.3  
11 113 Josh Spore 369 29 10 11:36.8 2:19/M 3:32.4 11 1:00:56.4 15.8mph 1:25.1 11 32:08.8 9:11/M 1:49:39.8  
12 115 Nathan Kendrick 339 26 12 12:32.1 2:30/M 1:39.7 12 1:01:18.5 15.7mph 1:22.9 12 32:55.1 9:24/M 1:49:48.5  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 Chris White 381 33 1 7:02.6 1:24/M 1:05.3 1 43:45.0 21.9mph 0:37.9 10 25:58.4 7:25/M 1:18:29.3  
2 12 Simon Sanghera 363 32 6 9:56.4 1:59/M 1:23.5 3 45:59.9 20.9mph 0:54.5 2 22:38.4 6:28/M 1:20:52.8  
3 15 Chris Ross 473 31 9 10:47.6 2:09/M 1:24.9 2 44:37.4 21.5mph 0:40.8 5 24:04.1 6:53/M 1:21:35.0  
4 27 Stephen Harrison 453 33 5 9:29.6 1:54/M 1:19.2 5 47:34.7 20.2mph 0:45.3 4 24:03.6 6:52/M 1:25:12.5 2:00
5 31 Richard Maguire 483 32 10 10:48.6 2:10/M 1:18.9 4 47:33.3 20.2mph 1:00.1 7 24:52.4 7:06/M 1:25:33.5  
6 36 John Collins 434 31 3 9:05.1 1:49/M 1:41.0 7 50:40.8 18.9mph 1:06.2 6 24:09.7 6:54/M 1:26:43.0  
7 40 Ben Lake 462 33 11 11:13.6 2:15/M 1:51.3 10 53:19.1 18.0mph 0:42.2 1 21:09.9 6:03/M 1:28:16.3  
8 41 Nick Kelly 421 33 7 9:58.6 2:00/M 1:31.0 8 50:51.0 18.9mph 0:39.6 8 25:18.9 7:14/M 1:28:19.3  
9 43 Scott Pool 356 33 4 9:12.1 1:50/M 2:09.8 6 49:25.9 19.4mph 1:28.5 11 26:06.4 7:27/M 1:28:22.8  
10 48 Michael Cone 436 34 13 11:39.5 2:20/M 2:00.2 9 52:00.6 18.5mph 1:21.6 3 22:57.4 6:33/M 1:29:59.5  
11 65 William Embry 490 31 12 11:37.6 2:19/M 2:01.8 11 53:46.2 17.9mph 0:37.4 12 26:20.4 7:31/M 1:34:23.5  
12 69 Ben Gipson 419 30 8 10:39.6 2:08/M 1:46.5 12 54:57.6 17.5mph 0:52.0 13 29:18.7 8:22/M 1:37:34.5  
13 82 Anton Avguchenko 305 33 2 8:21.4 1:40/M 2:12.2 13 58:18.7 16.5mph 0:22.7 14 31:44.6 9:04/M 1:40:59.8  
14 103 David Roberts 361 32 15 14:07.9 2:49/M 3:20.2 14 1:01:48.5 15.5mph 1:10.2 9 25:35.1 7:19/M 1:46:02.0  
15 139 Hamilton Peek 351 30 14 12:27.8 2:29/M 3:09.8 15 1:07:08.4 14.3mph 0:57.9 15 36:30.1 10:26/M 2:00:14.3  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 10 Peter Strickler 498 35 2 7:57.1 1:35/M 1:02.9 1 46:41.2 20.6mph 0:51.5 4 22:48.1 6:31/M 1:19:21.0  
2 17 Gregory Davis 440 36 7 9:50.6 1:58/M 1:06.3 5 48:31.6 19.8mph 0:47.6 1 22:34.3 6:27/M 1:22:50.5  
3 19 Bo Deal 442 39 5 9:33.6 1:55/M 1:49.8 2 47:07.2 20.4mph 0:34.3 5 23:52.4 6:49/M 1:22:57.5  
4 25 Jeffrey Wilder 510 38 4 9:30.9 1:54/M 1:26.9 4 48:02.1 20.0mph 0:48.8 3 22:46.7 6:30/M 1:24:35.5 2:00
5 32 Gregg Asher 304 37 6 9:41.1 1:56/M 1:54.2 7 50:02.0 19.2mph 1:17.8 2 22:40.9 6:29/M 1:25:36.3  
6 34 Timothy Thor 521 36 1 7:41.9 1:32/M 1:39.7 3 47:33.8 20.2mph 0:42.0 13 28:28.4 8:08/M 1:26:06.0  
7 39 Tom Collins 435 38 8 10:06.1 2:01/M 1:26.2 6 49:13.7 19.5mph 0:53.9 10 26:19.2 7:31/M 1:27:59.3  
8 49 Chris Reed 404 35 9 10:09.6 2:02/M 1:40.9 10 53:14.4 18.0mph 0:47.6 8 25:23.9 7:15/M 1:31:16.5  
9 52 Thomas Pownall 523 36 10 10:44.9 2:09/M 1:49.8 9 53:07.2 18.1mph 0:49.3 9 26:02.2 7:26/M 1:32:33.5  
10 53 Tony Baily 415 38 16 13:17.1 2:39/M 1:19.5 8 52:58.0 18.1mph 0:41.8 6 24:16.9 6:56/M 1:32:33.5  
11 71 Paul Ruckstuhl 405 37 3 8:01.4 1:36/M 1:32.2 12 56:27.8 17.0mph 0:57.2 17 31:00.3 8:51/M 1:37:59.0  
12 79 Matt Howard 335 37 14 11:51.9 2:22/M 3:09.3 15 1:00:10.7 16.0mph 0:30.4 7 24:23.3 6:58/M 1:40:05.8  
13 84 Ashish Salgaonkar 475 38 11 10:46.4 2:09/M 2:23.1 13 57:36.7 16.7mph 1:27.9 14 28:50.6 8:14/M 1:41:04.8  
14 87 Samuel Swadley 373 38 15 11:59.3 2:24/M 1:59.9 11 53:56.9 17.8mph 1:28.7 15 30:11.1 8:37/M 1:41:36.3 2:00
15 91 Jacob White 508 37 12 11:23.9 2:17/M 1:26.8 16 1:01:25.8 15.6mph 1:30.8 11 26:54.9 7:41/M 1:42:42.3  
16 99 Chad Kesterson 340 39 13 11:51.3 2:22/M 3:14.1 14 59:16.5 16.2mph 2:00.3 12 28:16.3 8:05/M 1:44:38.8  
17 125 Richard Armstrong 302 39 17 14:43.4 2:57/M 4:33.5 17 1:01:55.9 15.5mph 1:04.7 16 30:43.4 8:47/M 1:53:01.0  
18 148 Steve Shamburger 365 39 18 14:50.1 2:58/M 5:45.5 18 1:17:09.9 12.4mph 1:42.5 18 33:02.3 9:26/M 2:12:30.5  
19 151 Jeff Collins 317 37 19 26:23.4 5:17/M 4:06.5 19 1:25:52.5 11.2mph 0:56.4 19 45:45.9 13:04/M 2:43:04.8  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Richard Green 328 40 2 8:14.1 1:39/M 1:24.4 1 43:48.4 21.9mph 0:50.5 3 23:24.9 6:41/M 1:17:42.5  
2 9 Spencer Kinsey 341 41 3 8:36.1 1:43/M 1:17.6 3 45:28.8 21.1mph 0:42.1 2 23:00.1 6:34/M 1:19:05.0  
3 14 Randy McCalip 424 44 4 9:11.1 1:50/M 1:18.1 5 47:59.2 20.0mph 0:36.3 1 22:24.6 6:24/M 1:21:29.5  
4 21 Glen Neathery 349 40 10 10:44.1 2:09/M 2:01.7 2 44:23.1 21.6mph 1:33.0 8 25:05.9 7:10/M 1:23:48.0  
5 24 Jason Engle 418 42 8 10:31.9 2:06/M 1:04.9 6 48:39.1 19.7mph 0:42.1 4 23:34.6 6:44/M 1:24:32.8  
6 26 Travis Young 414 41 1 7:56.6 1:35/M 0:57.2 8 50:50.2 18.9mph 0:39.7 6 24:47.7 7:05/M 1:25:11.5  
7 29 Bruce Harrod 332 42 6 9:48.6 1:58/M 1:46.8 4 46:36.5 20.6mph 1:05.1 9 26:02.4 7:26/M 1:25:19.5  
8 37 William Fletcher 446 41 7 9:55.9 1:59/M 1:43.2 7 50:05.2 19.2mph 0:58.7 5 24:42.4 7:03/M 1:27:25.5  
9 38 Craig Nicholson 494 42 5 9:32.9 1:54/M 0:57.3 9 51:38.8 18.6mph 0:33.3 7 24:52.9 7:06/M 1:27:35.3  
10 70 Harvey Wilson 519 44 12 12:18.1 2:28/M 1:39.0 10 53:21.5 18.0mph 0:52.7 10 29:39.8 8:28/M 1:37:51.3  
11 100 Chad Cassie 416 41 9 10:43.6 2:09/M 5:59.4 11 53:32.2 17.9mph 4:38.1 11 30:01.3 8:35/M 1:44:54.8  
12 124 Robert Clayton 417 43 11 12:06.1 2:25/M 3:21.1 12 1:02:17.0 15.4mph 1:59.6 12 33:13.8 9:29/M 1:52:57.8  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 8 Jimmy Thompson 515 48 2 9:24.1 1:53/M 1:13.6 1 44:18.8 21.7mph 0:36.3 1 23:10.4 6:37/M 1:18:43.3  
2 22 Monty Whatley 507 45 4 9:41.1 1:56/M 1:26.4 2 46:45.5 20.5mph 0:52.2 2 25:43.6 7:21/M 1:24:29.0  
3 46 Tommy Thompson 500 45 8 11:29.4 2:18/M 1:37.5 4 48:32.9 19.8mph 0:53.0 4 26:47.1 7:39/M 1:29:20.0  
4 50 John Kelly 491 49 5 10:56.8 2:11/M 1:40.7 3 48:22.6 19.8mph 1:41.0 5 26:57.9 7:42/M 1:31:39.3 2:00
5 51 Kevin Kelly 492 47 3 9:36.4 1:55/M 1:32.9 5 52:01.6 18.5mph 1:07.8 6 27:34.4 7:53/M 1:31:53.3  
6 64 James Wheeler 486 47 6 10:57.1 2:11/M 2:28.3 6 53:01.1 18.1mph 2:06.9 3 25:46.3 7:22/M 1:34:20.0  
7 75 Barry Brock 309 49 1 9:18.6 1:52/M 2:36.2 7 57:03.8 16.8mph 0:45.9 7 29:03.9 8:18/M 1:38:48.5  
8 119 John Autry 488 47 9 13:18.3 2:40/M 3:22.4 8 58:29.9 16.4mph 1:10.3 8 34:32.3 9:52/M 1:50:53.5  
9 133 Clint Morgan 571 49 7 11:06.9 2:13/M 3:17.0 10 1:02:53.0 15.3mph 1:22.1 9 37:39.4 10:45/M 1:56:18.5  
10 145 John Alexander 524 49 10 15:46.6 3:09/M 5:40.2 9 1:01:29.8 15.6mph 3:37.9 10 41:09.3 11:45/M 2:07:44.0  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 47 Don M Starr 370 50 2 10:40.6 2:08/M 1:29.2 1 50:20.3 19.1mph 0:41.8 2 26:30.2 7:34/M 1:29:42.3  
2 57 Phil Hawkins 455 53 6 12:10.1 2:26/M 1:02.7 3 52:41.0 18.2mph 1:11.9 1 26:08.4 7:28/M 1:33:14.3  
3 63 David Ruckstuhl 362 51 1 8:03.4 1:37/M 2:12.2 2 50:35.9 19.0mph 1:57.8 7 31:10.2 8:54/M 1:33:59.5  
4 76 Mark Harris 331 52 7 12:55.9 2:35/M 2:46.1 4 53:42.8 17.9mph 1:15.2 3 28:08.8 8:02/M 1:38:49.0  
5 93 Daren Vandalsen 375 50 9 13:24.1 2:41/M 2:25.1 6 55:50.1 17.2mph 1:58.7 5 29:09.1 8:20/M 1:42:47.3  
6 96 Mike Maulden 344 54 5 12:01.8 2:24/M 1:59.7 7 59:33.6 16.1mph 1:01.2 6 29:22.6 8:23/M 1:43:59.0  
7 102 Brian Dinsmore 393 52 3 11:06.1 2:13/M 2:27.4 5 55:01.4 17.4mph 1:44.1 9 33:25.6 9:33/M 1:45:44.8 2:00
8 110 Michael Williams 511 53 4 11:31.3 2:18/M 3:44.7 9 1:02:04.7 15.5mph 0:41.9 4 28:32.3 8:09/M 1:48:35.0 2:00
9 122 Michael Griffin 329 50 8 13:04.1 2:37/M 3:41.4 8 1:00:49.5 15.8mph 2:02.0 8 32:49.4 9:23/M 1:52:26.5  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 28 Coak Matthews 484 57 1 7:35.9 1:31/M 1:42.6 1 48:01.4 20.0mph 1:14.4 2 26:43.6 7:38/M 1:25:18.0  
2 45 Dow Stough 481 55 2 10:38.6 2:08/M 2:42.9 2 48:15.1 19.9mph 1:39.0 1 25:40.5 7:20/M 1:28:56.3  
3 61 Lawrence Lee Lane 398 58 4 11:41.9 2:20/M 2:02.5 3 48:32.7 19.8mph 1:09.9 4 30:12.4 8:38/M 1:33:39.5  
4 85 Dick Miller 570 59 7 14:38.4 2:56/M 2:53.6 5 56:08.6 17.1mph 0:49.7 3 26:58.8 7:42/M 1:41:29.3  
5 88 Gregory Shira 366 56 5 11:46.4 2:21/M 2:09.3 4 55:43.4 17.2mph 0:41.2 5 31:38.1 9:02/M 1:41:58.5  
6 107 John Spore 368 56 3 10:55.1 2:11/M 2:56.8 7 58:45.3 16.3mph 1:56.5 6 32:53.1 9:24/M 1:47:27.0  
7 137 Richard Peek 354 58 8 15:36.3 3:07/M 2:39.6 6 58:23.7 16.4mph 1:56.6 8 41:17.6 11:48/M 1:59:54.0  
8 150 David Wolowsky 385 55 6 14:10.6 2:50/M 4:48.5 8 1:24:09.2 11.4mph 3:21.4 7 40:44.4 11:38/M 2:27:14.3  
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 74 Billy Carter 313 61 4 11:34.9 2:19/M 1:55.5 2 56:47.2 16.9mph 1:49.9 1 26:40.4 7:37/M 1:38:48.0  
2 90 Michael Miller 403 60 2 10:50.6 2:10/M 2:19.1 1 52:41.4 18.2mph 1:11.2 3 35:09.1 10:03/M 1:42:11.5  
3 112 Alan Trippel 412 64 3 11:20.8 2:16/M 2:35.9 4 1:00:05.3 16.0mph 1:33.2 2 33:55.4 9:41/M 1:49:30.8  
4 130 Jack Armstrong 487 60 5 12:09.3 2:26/M 3:16.6 3 59:37.1 16.1mph 1:29.4 4 38:40.6 11:03/M 1:55:13.3  
DQ DNF Lee Burrell 391 62 6 19:13.6 3:51/M 7:07.5 DQ 25:23.7 37.8mph 2:23.4        
DQ DNF Richard Springstead 389 63 1 10:31.1 2:06/M 1:25.5 DQ 58:36.7 16.4mph 2:02.0        
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 128 Wilburn Powell 359 69 1 13:58.8 2:48/M 2:08.3 1 59:16.6 16.2mph 0:43.6 1 37:52.1 10:49/M 1:53:59.5  
 

Clydesdale

Top

Male 39 and under

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Scott Pittillo 482 34 1 9:30.3 1:54/M 1:52.9 2 52:30.2 18.3mph 1:03.7 1 25:46.6 7:22/M 1:30:44.0  
2 4 Matthew Talley 502 36 5 13:06.1 2:37/M 1:32.8 1 52:19.1 18.3mph 1:16.0 2 29:35.2 8:27/M 1:37:49.3  
3 7 Brent Haughaboo 420 37 2 11:27.1 2:17/M 1:22.2 3 58:12.1 16.5mph 1:01.9 7 44:15.6 12:39/M 1:56:19.0  
4 8 Christopher Linz 423 23 6 14:18.6 2:52/M 3:32.2 6 1:07:36.6 14.2mph 0:40.1 3 31:42.4 9:03/M 1:57:50.0  
5 9 Adam Webb 378 31 4 12:12.6 2:26/M 2:22.2 5 1:02:24.2 15.4mph 1:41.9 5 40:02.6 11:26/M 1:58:43.8  
6 10 Scott Cothren 318 36 7 15:26.1 3:05/M 3:10.0 4 59:14.3 16.2mph 1:57.6 6 41:09.6 11:45/M 2:00:57.8  
7 12 Cody Dare 320 26 8 16:49.9 3:22/M 3:12.2 7 1:27:01.8 11.0mph 1:45.2 4 38:59.8 11:08/M 2:27:49.0  
 
Top

Male 40 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 2 Michael Johnson 461 44 1 9:58.9 2:00/M 2:14.0 3 52:51.8 18.2mph 1:20.2 1 28:42.9 8:12/M 1:35:08.0  
2 3 Don Plunkett 495 43 2 10:02.4 2:00/M 3:05.0 4 53:27.2 18.0mph 0:56.2 2 29:29.9 8:25/M 1:37:00.8  
3 5 Mike Schleiff 426 40 4 12:39.1 2:32/M 1:26.1 1 52:10.1 18.4mph 0:42.4 3 31:21.9 8:57/M 1:38:19.8  
4 6 Christopher Irons 336 40 3 12:16.6 2:27/M 1:35.9 2 52:45.9 18.2mph 0:48.1 4 31:59.8 9:08/M 1:39:26.5  
5 11 Chris Miller 402 44 5 14:54.1 2:59/M 2:56.4 5 1:09:20.2 13.8mph 1:48.2 5 46:04.9 13:10/M 2:15:04.0  
 

Athena

Top

Female 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Kathy Myhand 425 43 1 12:44.8 2:33/M 1:29.3 1 1:04:15.9 14.9mph 1:00.9 1 37:06.6 10:36/M 1:56:37.8  
2 2 Lisa Gardner 327 40 2 19:19.6 3:52/M 3:08.2 2 1:33:07.8 10.3mph 1:36.5 2 44:48.3 12:48/M 2:42:00.6