Tri Ark Triathlon 2013

Age Group Results

August 10, 2013


Results By No Limits Timing (email: hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Age Groups Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Age Groups Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64
Clydesdale Men: 0-99
Athena Women:
Physically Challenged Men: 0-99
Physically Challenged Women:

Age Groups

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 18 Amy Jenkins 84 37 1 30:40.7 2:03/M 1:38.3 1 1:09:44.1 20.8mph 1:01.1 2 57:39.7 9:18/M 2:40:44.1
2 20 Kimberly Pietropola 97 32 2 31:22.1 2:05/M 1:50.9 3 1:19:15.4 18.3mph 0:45.8 1 47:50.9 7:43/M 2:41:05.3
3 35 Liz Francis 37 53 3 34:10.9 2:17/M 1:57.6 2 1:15:46.9 19.1mph 1:01.3 3 1:01:51.6 9:59/M 2:54:48.4
 
Top

Female Master Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Kelly Thompson 112 49 1 43:02.7 2:52/M 2:09.7 1 1:15:29.4 19.2mph 1:30.1 1 54:11.7 8:44/M 2:56:23.8
 
Top

Female Grand Master Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 46 Mary Ann Robinson 100 54 1 30:58.5 2:04/M 1:50.0 1 1:16:42.9 18.9mph 1:13.3 1 1:09:16.5 11:10/M 3:00:01.4
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 42 Whitney Gilliam 73 20 1 32:53.7 2:12/M 3:43.6 1 1:24:21.6 17.2mph 1:13.6 1 55:44.2 8:59/M 2:57:56.8
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 63 Tabrina Bratton 20 27 1 40:07.5 2:40/M 2:03.2 1 1:31:28.6 15.9mph 0:34.6 1 1:03:34.0 10:15/M 3:17:48.2
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 39 Janalee Gustafson 76 31 2 37:28.5 2:30/M 1:47.9 2 1:21:05.6 17.9mph 0:48.1 1 55:33.9 8:58/M 2:56:44.3
2 56 Courtney Speights 109 31 1 30:39.6 2:03/M 1:52.8 3 1:23:42.3 17.3mph 0:55.4 4 1:13:49.7 11:54/M 3:11:00.0
3 59 Amy Manion 90 32 3 45:22.0 3:01/M 2:07.4 1 1:16:13.2 19.0mph 1:04.6 3 1:09:10.4 11:09/M 3:13:57.8
4 61 Amberlee Ederington 30 31 4 46:27.7 3:06/M 2:07.1 4 1:28:35.4 16.4mph 1:56.3 2 55:44.1 8:59/M 3:14:50.7
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 41 Jessi Hargis 78 36 1 34:38.5 2:19/M 1:43.5 1 1:21:11.9 17.9mph 0:59.8 1 58:50.8 9:29/M 2:57:24.6
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 73 Rebecca Harris 79 40 1 53:46.4 3:35/M 2:15.1 1 1:29:24.7 16.2mph 1:02.6 1 1:21:30.0 13:09/M 3:47:58.9
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 47 Pat Thornton 113 48 1 40:54.5 2:44/M 3:38.2 2 1:25:52.1 16.9mph 1:35.8 1 50:15.0 8:06/M 3:02:15.9
2 48 Emily Hartman 122 45 2 41:25.8 2:46/M 2:48.1 1 1:15:08.6 19.3mph 1:26.6 2 1:01:37.5 9:56/M 3:02:26.8
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 53 Dianne King 87 50 1 28:07.6 1:52/M 2:59.7 3 1:23:42.1 17.3mph 1:44.8 2 1:10:32.8 11:23/M 3:07:07.2
2 54 Cheryl Webb 9 51 3 47:24.6 3:10/M 2:03.9 1 1:13:49.6 19.7mph 0:52.1 1 1:03:45.1 10:17/M 3:07:55.5
3 64 Lori Rudy 101 50 2 40:20.3 2:41/M 1:54.5 2 1:23:02.1 17.5mph 0:47.1 3 1:12:12.9 11:39/M 3:18:17.0
 
Top

Female 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 71 Betty Neathery 94 62 1 46:32.6 3:06/M 2:41.7 1 1:30:02.9 16.1mph 2:31.6 1 1:20:02.0 12:55/M 3:41:50.9
 
Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Alden Hotz 82 23 1 27:58.9 1:52/M 1:40.8 3 1:05:23.1 22.2mph 0:44.3 1 41:48.9 6:45/M 2:17:36.2
2 2 Brent Turner 115 40 3 31:24.6 2:06/M 1:08.4 1 1:01:52.3 23.5mph 0:34.6 2 44:30.9 7:11/M 2:19:31.0
3 3 Danny Mellow 93 30 2 31:04.0 2:04/M 1:13.0 2 1:03:17.9 22.9mph 0:25.1 3 46:37.4 7:31/M 2:22:37.5
 
Top

Male Master Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Scott Stanger 110 47 1 31:07.9 2:04/M 1:32.1 1 1:04:14.9 22.6mph 0:58.8 1 48:21.0 7:48/M 2:26:14.9
 
Top

Male Grand Master Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Joseph Nichols 96 51 1 28:24.7 1:54/M 1:57.3 1 1:09:33.4 20.9mph 1:03.8 1 47:24.6 7:39/M 2:28:23.9
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Coy Bryant 2 22 1 23:10.6 1:33/M 1:37.8 1 1:06:36.2 21.8mph 0:39.6 1 53:54.5 8:42/M 2:25:58.8
2 17 James Thomas 8 23 2 25:58.9 1:44/M 2:15.3 2 1:10:36.9 20.5mph 1:28.1 2 58:55.0 9:30/M 2:39:14.4
3 69 Bracey Young 121 23 3 36:00.0 2:24/M 2:22.2 3 1:31:47.9 15.8mph 0:39.1 3 1:18:15.4 12:37/M 3:29:04.8
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 15 David Magness 88 28 2 31:01.9 2:04/M 1:22.1 1 1:04:16.6 22.6mph 0:36.8 1 56:41.8 9:09/M 2:33:59.4
2 60 Micah Cassady 26 26 3 34:55.0 2:20/M 2:42.9 2 1:23:43.1 17.3mph 1:15.3 2 1:11:48.3 11:35/M 3:14:25.0
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Matthew Godbehere 75 32 4 31:42.6 2:07/M 1:02.4 2 1:03:39.6 22.8mph 0:51.1 2 47:23.1 7:39/M 2:24:38.9
2 7 Simon Sanghera 103 33 6 34:24.5 2:18/M 1:49.7 1 1:03:05.1 23.0mph 1:16.1 1 46:44.2 7:32/M 2:27:19.9
3 10 Hunter Bridges 21 33 3 31:14.1 2:05/M 1:20.2 5 1:07:23.9 21.5mph 0:52.1 3 47:45.2 7:42/M 2:28:35.6
4 11 Stephen Harrison 3 34 2 29:04.3 1:56/M 1:43.3 3 1:05:42.3 22.1mph 0:40.8 5 51:31.5 8:19/M 2:28:42.4
5 16 Richard Maguire 89 33 7 36:10.4 2:25/M 1:26.6 4 1:07:07.1 21.6mph 0:53.1 4 50:47.5 8:11/M 2:36:24.9
6 21 Adam Smith 107 34 5 33:28.9 2:14/M 1:52.8 7 1:11:24.1 20.3mph 1:17.8 7 55:37.2 8:58/M 2:43:41.1
7 23 Joey Gieringer 55 34 1 28:40.3 1:55/M 2:04.5 6 1:10:35.1 20.6mph 1:22.1 9 1:02:54.8 10:09/M 2:45:36.9
8 30 Brandon Allen 15 31 9 37:55.5 2:32/M 2:06.5 8 1:12:16.6 20.1mph 0:44.4 6 55:10.1 8:54/M 2:48:13.3
9 44 Kyle Benton 19 31 8 36:39.2 2:27/M 2:19.8 9 1:19:44.4 18.2mph 1:42.1 8 59:07.1 9:32/M 2:59:32.7
10 70 Mark Eliason 31 31 10 48:30.4 3:14/M 6:07.6 10 1:27:48.4 16.5mph 2:32.8 10 1:15:21.7 12:09/M 3:40:21.1
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Jeremy Harwood 80 36 1 30:49.4 2:03/M 1:37.1 1 1:05:58.4 22.0mph 1:02.3 1 48:39.7 7:51/M 2:28:07.1
2 26 Shane Hamilton 77 38 2 32:30.4 2:10/M 2:01.1 5 1:14:22.6 19.5mph 1:28.8 2 56:04.6 9:03/M 2:46:27.7
3 28 Gregg Asher 18 38 3 33:10.0 2:13/M 1:58.2 3 1:13:54.4 19.6mph 1:06.3 3 57:12.1 9:14/M 2:47:21.2
4 33 Chris Reed 99 36 4 35:12.2 2:21/M 2:19.2 6 1:14:40.6 19.4mph 0:56.8 5 57:26.0 9:16/M 2:50:35.1
5 34 Michael Ruehs 102 36 5 35:43.1 2:23/M 2:52.9 4 1:13:57.6 19.6mph 1:40.8 4 57:24.3 9:15/M 2:51:39.0
6 51 Lee Tuxhorn 117 35 7 45:12.7 3:01/M 2:27.0 2 1:07:59.6 21.3mph 1:03.8 7 1:09:43.5 11:15/M 3:06:26.9
7 62 Aaron Tooke 114 36 8 48:10.1 3:13/M 4:32.9 7 1:19:30.6 18.2mph 1:55.3 6 1:03:38.0 10:16/M 3:17:47.1
8 66 Tommy Neal 6 36 6 41:55.3 2:48/M 3:03.4 8 1:21:17.4 17.8mph 2:06.3 8 1:14:54.8 12:05/M 3:23:17.4
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 25 Larry Nguyen 95 43 3 35:41.9 2:23/M 2:21.3 1 1:08:33.0 21.2mph 1:27.1 1 58:03.9 9:22/M 2:46:07.2
2 40 Mark Wittig 120 44 2 34:31.3 2:18/M 2:15.4 2 1:14:19.9 19.5mph 2:00.1 2 1:04:08.0 10:21/M 2:57:14.9
3 52 Kevin Chenoweth 28 44 4 37:02.9 2:28/M 2:41.1 3 1:15:24.9 19.2mph 0:49.6 4 1:11:05.2 11:28/M 3:07:03.8
4 58 Juan Schiavone 104 41 1 33:22.8 2:13/M 2:47.7 4 1:25:56.6 16.9mph 1:38.1 3 1:09:11.0 11:10/M 3:12:56.4
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Randy McCalip 92 45 3 30:34.6 2:02/M 1:19.1 1 1:07:57.6 21.4mph 0:28.6 1 48:31.0 7:50/M 2:28:51.2
2 13 James Owens 7 46 2 28:50.7 1:55/M 1:06.5 2 1:08:56.6 21.0mph 0:36.1 2 52:56.2 8:32/M 2:32:26.3
3 29 D. Michael Huckabay Jr. 83 49 1 26:11.8 1:45/M 2:06.2 7 1:18:34.6 18.5mph 1:08.8 4 59:30.5 9:36/M 2:47:32.2
4 32 Monty Whatley 119 46 4 34:01.8 2:16/M 2:05.9 3 1:10:20.4 20.6mph 1:28.8 5 1:01:53.2 9:59/M 2:49:50.3
5 37 Mike Brown 23 46 5 37:10.0 2:29/M 3:21.2 4 1:15:50.4 19.1mph 1:17.3 3 58:14.1 9:24/M 2:55:53.2
6 55 Michael Chaffin 27 49 7 45:18.5 3:01/M 1:35.7 6 1:16:57.7 18.9mph 1:01.1 6 1:03:33.2 10:15/M 3:08:26.3
7 57 Tim Dungan 29 45 8 45:56.1 3:04/M 2:10.1 5 1:16:09.6 19.1mph 1:38.8 7 1:05:46.7 10:36/M 3:11:41.5
8 65 James Shaw 106 45 6 39:45.0 2:39/M 2:27.3 8 1:21:08.4 17.9mph 1:34.8 8 1:17:06.1 12:26/M 3:22:01.8
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 14 Keith Francis 32 53 2 31:49.0 2:07/M 1:19.8 1 1:02:34.4 23.2mph 0:46.3 2 56:32.3 9:07/M 2:33:01.9
2 19 Barry Bryant 1 53 3 32:52.9 2:11/M 1:53.1 2 1:07:56.9 21.4mph 0:34.6 3 57:34.9 9:17/M 2:40:52.5
3 24 Michael Angel 16 51 1 31:17.9 2:05/M 1:10.3 4 1:14:04.1 19.6mph 0:34.1 4 58:35.3 9:27/M 2:45:41.9
4 31 Monty Murry 5 52 5 34:01.1 2:16/M 2:46.1 5 1:16:06.8 19.1mph 1:21.1 1 55:02.7 8:53/M 2:49:18.1
5 43 Doug Turner 116 50 7 38:04.0 2:32/M 3:07.4 3 1:11:53.4 20.2mph 1:36.8 7 1:03:28.7 10:14/M 2:58:10.6
6 45 Jay Wagnon 118 50 4 33:40.7 2:15/M 3:38.3 8 1:19:00.9 18.4mph 1:28.3 5 1:02:09.2 10:01/M 2:59:57.6
7 50 Phil Hawkins 123 54 8 43:19.5 2:53/M 1:26.2 7 1:17:30.6 18.7mph 1:13.8 6 1:02:15.8 10:02/M 3:05:46.2
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 22 Coak Matthews 4 58 1 26:45.4 1:47/M 2:50.8 2 1:10:08.6 20.7mph 1:39.8 2 1:03:38.3 10:16/M 2:45:03.2
2 27 Alan Johnson 85 57 3 36:11.5 2:25/M 1:35.9 1 1:09:12.9 21.0mph 0:48.3 1 58:49.3 9:29/M 2:46:38.2
3 36 Patrick McCabe 91 58 2 29:01.1 1:56/M 3:07.8 3 1:16:10.6 19.0mph 0:48.6 3 1:06:08.5 10:40/M 2:55:16.9
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 67 Scott Burks 25 63 1 37:02.3 2:28/M 2:09.7 1 1:23:59.6 17.3mph 2:05.1 1 1:21:26.1 13:08/M 3:26:42.9
2 72 Jack Armstrong 17 61 2 38:29.5 2:34/M 3:52.7 2 1:30:21.1 16.1mph 2:34.8 2 1:28:56.4 14:21/M 3:44:14.8
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 49 Mark Johnston 86 65 1 41:21.8 2:45/M 2:10.9 1 1:18:26.9 18.5mph 1:32.3 1 59:31.3 9:36/M 3:03:03.4
2 68 Sam Taggart 111 67 2 47:27.8 3:10/M 2:28.6 2 1:21:17.9 17.8mph 1:10.3 2 1:15:27.2 12:10/M 3:27:52.1
 

Clydesdale

Top

Male 0 - 99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Scott Pittillo 10 35 1 31:45.0 2:07/M 1:52.4 1 1:05:44.9 22.1mph 0:59.1 1 51:04.1 8:14/M 2:31:25.7
 

Physically Challenged

Top

Male 0-99

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Jacob Schulte 105 33 1 51:55.4 3:28/M 2:43.4 1 1:16:29.4 19.0mph 1:17.8 1 1:08:57.2 11:07/M 3:21:23.4