Gator Bait Tri 2013

Age Group Results

August 24, 2013


Results By No Limits Timing (email: hutch26.2@gmail.com) No Limits Timing, LLC


Age Groups Men: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-99
Age Groups Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 55-59 60-99
Clydesdale Men: Top Finishers
Athena Women: Top Finishers

Age Groups

Top

Female Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 21 Blair Robinson 118 22 2 33:16.2 2:13/M 1:30.1 1 1:15:30.3 19.7mph 0:47.6 1 45:56.4 7:25/M 2:37:00.7  
2 40 Kristi Hall 21 35 1 30:16.9 2:01/M 1:52.6 3 1:23:23.3 17.8mph 0:29.6 3 51:54.4 8:22/M 2:47:57.0  
3 44 Laura Yeatts 75 35 3 40:08.9 2:41/M 1:26.7 2 1:19:20.2 18.8mph 1:34.3 2 47:58.6 7:44/M 2:50:29.0  
 
Top

Female Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 57 Lisa Burkhalter 12 48 1 30:33.4 2:02/M 1:14.1 1 1:14:43.6 19.9mph 1:10.1 3 1:10:44.4 11:25/M 2:58:25.7  
2 62 Monica Graves 30 46 2 36:04.7 2:24/M 1:27.3 2 1:24:08.3 17.7mph 1:04.8 1 1:00:26.1 9:45/M 3:03:11.5  
3 86 Teresa Henderson 23 42 3 44:04.7 2:56/M 4:20.3 3 1:25:32.1 17.4mph 2:01.3 2 1:08:57.1 11:07/M 3:24:55.7  
 
Top

Female Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 84 Becky Adams 16 56 2 40:33.4 2:42/M 1:45.6 2 1:25:25.8 17.4mph 1:03.8 2 1:13:27.9 11:51/M 3:22:16.7  
2 85 Monica Baldwin 19 61 3 57:02.0 3:48/M 2:32.8 1 1:23:25.0 17.8mph 2:47.1 1 57:23.6 9:15/M 3:23:10.7  
3 92 Laura Callaway 11 52 1 36:01.7 2:24/M 3:34.1 3 1:35:26.1 15.6mph 3:10.0 3 1:16:09.9 12:17/M 3:34:22.0  
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 91 Stephanie Mobley 79 24 1 44:03.4 2:56/M 1:59.3 1 1:31:45.8 16.2mph 1:03.3 1 1:12:59.9 11:46/M 3:31:52.0  
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 49 Nadine Lippa 98 27 1 32:57.9 2:12/M 1:57.8 1 1:12:22.1 20.6mph 3:15.6 1 1:03:20.1 10:13/M 2:53:53.7  
2 82 Crystal Clark 39 26 2 36:57.2 2:28/M 2:10.1 2 1:26:05.1 17.3mph 0:52.8 2 1:15:28.9 12:10/M 3:21:34.2  
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 61 Karen Hosick 68 31 1 41:36.7 2:46/M 1:45.3 1 1:27:08.6 17.1mph 1:10.6 1 50:40.4 8:10/M 3:02:21.7  
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 47 Christy Draughn 105 39 3 38:49.2 2:35/M 1:51.6 1 1:14:48.8 19.9mph 1:35.1 2 55:55.9 9:01/M 2:53:00.7  
2 48 Laure Lecompte 103 35 2 31:37.9 2:06/M 1:29.6 4 1:20:34.6 18.5mph 1:01.8 3 58:58.6 9:31/M 2:53:42.7  
3 56 Susan Dobson 82 38 6 43:05.2 2:52/M 1:57.3 3 1:18:10.1 19.0mph 1:40.8 1 53:18.6 8:36/M 2:58:12.2  
4 66 Erica Lorence 51 37 1 28:07.4 1:52/M 2:16.1 6 1:30:09.3 16.5mph 1:21.3 4 1:03:57.4 10:19/M 3:05:51.7  
5 68 Lynn Fowler 38 36 4 39:19.9 2:37/M 2:00.3 2 1:14:51.1 19.9mph 1:00.3 5 1:09:19.1 11:11/M 3:06:31.0  
6 83 Meghan Buffington 94 35 5 42:00.4 2:48/M 2:06.2 5 1:24:55.5 17.5mph 1:39.6 6 1:11:13.6 11:29/M 3:21:55.5  
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 88 Melinda Hand 40 42 2 44:35.9 2:58/M 2:13.9 1 1:28:19.3 16.8mph 0:58.1 1 1:10:55.1 11:26/M 3:27:02.5  
2 93 Kim Presley 116 40 1 42:21.9 2:49/M 3:18.3 2 1:32:01.3 16.2mph 2:22.3 2 1:17:42.9 12:32/M 3:37:47.0  
3 100 Stephanie Anderson 102 43 3 47:42.2 3:11/M 2:34.1 3 1:36:37.0 15.4mph 2:18.1 3 1:34:08.4 15:11/M 4:03:20.0  
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 95 Catherine Holmes 57 49 1 41:56.7 2:48/M 4:49.0 1 1:35:59.4 15.5mph 5:54.9 1 1:12:16.4 11:39/M 3:40:56.5  
2 101 Telly Fields 13 45 2 47:31.9 3:10/M 2:11.1 2 1:38:24.5 15.1mph 1:33.1 2 1:36:03.4 15:30/M 4:05:44.2  
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 97 Terri Hayward 113 56 1 44:21.7 2:57/M 3:47.6 1 1:31:52.3 16.2mph 3:33.1 1 1:21:12.4 13:06/M 3:44:47.2  
 
Top

Female 60 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 98 Jan Powers 58 63 1 41:31.4 2:46/M 2:45.4 1 1:34:54.3 15.7mph 4:28.8 1 1:32:25.6 14:54/M 3:56:05.7  
 
Top

Male Overall Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Davis Frease 86 23 1 22:36.4 1:30/M 0:49.4 2 1:02:45.8 23.7mph 0:37.3 1 39:30.6 6:22/M 2:06:19.7  
2 2 Michael Kinler 74 32 2 24:29.0 1:38/M 1:23.9 1 59:05.3 25.2mph 0:41.6 2 42:32.9 6:52/M 2:08:12.7  
3 3 Joey Lee 64 45 3 27:02.9 1:48/M 0:59.4 3 1:03:23.3 23.5mph 0:28.6 3 42:47.4 6:54/M 2:14:41.7  
 
Top

Male Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 4 Joe 'Super G' Giambrone 2 46 1 26:15.4 1:45/M 1:01.6 1 1:03:03.5 23.6mph 0:35.6 1 45:09.6 7:17/M 2:16:06.0  
2 10 Jerry Berg 83 44 2 27:53.7 1:52/M 0:54.6 2 1:08:34.3 21.7mph 0:45.6 3 49:52.1 8:03/M 2:28:00.5  
3 11 Chuck Denegri 55 55 3 28:36.2 1:54/M 1:04.6 3 1:08:46.5 21.6mph 1:08.7 2 49:17.1 7:57/M 2:28:53.2  
 
Top

Male Grand Masters Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 14 Be Smith 85 56 1 29:57.9 2:00/M 1:01.6 1 1:05:51.3 22.6mph 0:53.8 3 52:54.1 8:32/M 2:30:39.0  
2 16 Richard Cottrell 115 52 2 32:18.2 2:09/M 1:24.9 2 1:07:02.6 22.2mph 0:53.3 2 49:39.9 8:00/M 2:31:19.0  
3 33 Greg Gearhart 107 57 3 39:51.9 2:39/M 2:03.9 3 1:15:58.8 19.6mph 1:36.6 1 44:58.4 7:15/M 2:44:29.7  
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 45 Jonathan Comeaux 31 22 2 36:33.9 2:26/M 1:58.8 2 1:13:47.6 20.2mph 1:18.8 1 56:58.6 9:11/M 2:50:38.0  
2 46 Jay Hall 108 24 1 35:44.9 2:23/M 1:21.3 1 1:13:25.3 20.3mph 1:16.1 2 59:14.1 9:33/M 2:51:02.0  
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 6 Steven Pruitt 88 26 2 28:31.7 1:54/M 0:52.6 2 1:05:20.6 22.8mph 0:37.1 1 47:30.9 7:40/M 2:22:53.0  
2 8 Matt Steiner 84 28 4 29:49.7 1:59/M 0:49.6 1 1:04:03.0 23.2mph 0:50.3 2 49:28.9 7:59/M 2:25:01.7  
3 15 Dave Krzeminski 99 28 1 22:33.7 1:30/M 2:10.4 3 1:09:30.8 21.4mph 1:13.8 8 55:27.4 8:57/M 2:30:56.2  
4 26 Bobby Thomas 67 26 7 34:37.2 2:18/M 1:39.1 4 1:11:37.6 20.8mph 1:06.6 5 52:44.1 8:30/M 2:41:44.7  
5 28 Benjamin McNeil 101 27 5 32:25.9 2:10/M 2:22.1 6 1:15:28.8 19.7mph 0:39.8 3 51:13.6 8:16/M 2:42:10.5  
6 34 Timothy Farish 114 29 6 32:29.7 2:10/M 0:56.4 8 1:19:00.8 18.8mph 0:41.1 4 51:41.1 8:20/M 2:44:49.2  
7 35 Matt May 24 26 3 28:43.9 1:55/M 1:16.9 5 1:14:48.3 19.9mph 1:06.3 9 1:00:37.6 9:47/M 2:46:33.2  
8 53 Jason Lamb 1 29 10 42:44.7 2:51/M 0:53.1 7 1:18:42.1 18.9mph 0:36.3 6 53:54.6 8:42/M 2:56:51.0  
9 59 Ben Mobley 78 25 9 39:15.1 2:37/M 2:07.9 10 1:22:36.2 18.0mph 0:43.7 7 54:13.6 8:45/M 2:58:56.6  
10 99 Tony Roberts 33 29 8 36:45.4 2:27/M 1:42.8 9 1:21:37.8 18.2mph 0:57.8 10 1:59:20.9 19:15/M 4:00:25.0  
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 7 Chris McNeece 61 32 2 33:21.2 2:13/M 0:49.4 1 1:04:02.1 23.2mph 0:37.1 1 44:37.9 7:12/M 2:23:27.7  
2 72 Branan Southerland 3 33 4 36:30.7 2:26/M 1:15.8 2 1:11:33.3 20.8mph 0:56.3 6 1:19:20.9 12:48/M 3:09:37.2  
3 73 Jonathan McPhail 80 32 6 39:23.4 2:38/M 1:27.8 3 1:14:44.8 19.9mph 1:35.3 4 1:12:34.9 11:42/M 3:09:46.5  
4 76 Ron Gubitz 18 34 5 39:18.9 2:37/M 2:32.5 4 1:22:50.2 18.0mph 1:52.6 2 1:04:49.9 10:27/M 3:11:24.2  
5 77 Brian Gough 28 34 1 30:42.4 2:03/M 2:26.5 6 1:31:25.4 16.3mph 1:15.6 3 1:05:47.9 10:37/M 3:11:38.0  
6 87 Ryan Stinson 34 32 3 36:04.7 2:24/M 2:31.3 5 1:31:09.6 16.3mph 1:31.3 5 1:14:58.9 12:05/M 3:26:16.0  
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 5 James Martin 4 37 1 26:57.9 1:48/M 1:05.1 1 1:01:12.8 24.3mph 0:42.6 2 46:29.9 7:30/M 2:16:28.5  
2 9 Scott Hawkins 109 38 5 32:39.7 2:11/M 0:44.4 5 1:08:04.1 21.9mph 0:36.1 1 43:28.1 7:01/M 2:25:32.5  
3 17 Joel Neely 53 38 4 31:19.4 2:05/M 1:18.1 2 1:05:57.8 22.6mph 0:47.1 9 52:15.1 8:26/M 2:31:37.7  
4 20 Hal "thor" Harrington 8 38 7 33:16.0 2:13/M 1:56.0 6 1:08:52.0 21.6mph 1:28.0 6 51:25.0 8:18/M 2:36:57.0  
5 22 Michael Draughn 104 38 9 35:31.7 2:22/M 1:27.6 3 1:06:34.6 22.4mph 1:23.1 4 50:52.4 8:12/M 2:39:49.5 4:00
6 25 Michael Sledge 6 39 15 38:50.7 2:35/M 1:03.8 4 1:07:45.3 22.0mph 0:43.1 7 52:08.4 8:25/M 2:40:31.5  
7 27 Jason Marshall 62 38 11 36:12.4 2:25/M 1:30.0 9 1:10:11.7 21.2mph 2:01.5 8 52:12.1 8:25/M 2:42:08.0  
8 29 David Josey 37 35 12 36:18.4 2:25/M 1:52.6 11 1:12:26.1 20.5mph 1:17.6 5 50:54.1 8:13/M 2:42:49.0  
9 31 Bryan Chase 52 39 6 32:41.4 2:11/M 1:23.9 12 1:14:16.3 20.0mph 1:32.3 10 53:30.6 8:38/M 2:43:24.7  
10 39 Donavon Lewis 32 38 3 30:51.4 2:03/M 1:03.5 8 1:09:58.6 21.3mph 0:59.6 15 1:05:01.4 10:29/M 2:47:54.7  
11 50 Jeff Gaydos 87 39 13 37:14.2 2:29/M 1:49.8 18 1:26:13.6 17.3mph 0:53.3 3 48:54.4 7:53/M 2:55:05.5  
12 52 Philip Medford 7 39 16 38:55.4 2:36/M 2:28.5 10 1:12:18.7 20.6mph 1:38.1 13 1:00:30.1 9:45/M 2:55:51.0  
13 54 Trey Combs 77 36 18 39:20.7 2:37/M 1:27.3 16 1:19:30.8 18.7mph 1:09.3 12 55:36.1 8:58/M 2:57:04.5  
14 55 Brad Solomon 97 35 19 42:25.9 2:50/M 3:33.8 13 1:15:08.8 19.8mph 1:15.1 11 54:41.4 8:49/M 2:57:05.2  
15 60 Jim Cole 41 38 10 35:41.2 2:23/M 1:58.6 14 1:17:08.1 19.3mph 1:18.3 17 1:05:40.1 10:35/M 3:01:46.5  
16 67 Jonathan Jones 72 35 17 39:13.2 2:37/M 1:55.0 17 1:19:56.0 18.6mph 2:36.3 14 1:02:42.1 10:07/M 3:06:22.7  
17 78 Drew Cefalu 69 36 8 34:05.9 2:16/M 2:14.3 19 1:28:08.8 16.9mph 2:02.6 16 1:05:06.1 10:30/M 3:11:38.0  
18 79 Marco Hidalgo 73 37 14 37:31.4 2:30/M 2:18.2 15 1:19:24.7 18.7mph 1:15.6 18 1:11:44.6 11:34/M 3:12:14.7  
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 12 Gregory Mazzaferro 90 41 2 30:03.4 2:00/M 1:11.4 3 1:07:47.2 22.0mph 1:00.2 2 49:19.1 7:57/M 2:29:21.5  
2 13 Cliff Story 70 44 1 27:58.9 1:52/M 1:21.1 2 1:07:22.0 22.1mph 0:38.3 3 52:54.6 8:32/M 2:30:15.2  
3 19 Shaun Mayatte 92 40 4 31:38.4 2:07/M 1:49.3 1 1:07:09.6 22.2mph 1:08.0 4 54:54.9 8:51/M 2:36:40.5  
4 24 Kevin Clearman 56 40 9 37:25.9 2:30/M 1:30.6 5 1:11:30.2 20.8mph 1:01.9 1 48:27.4 7:49/M 2:39:56.2  
5 36 Brady "easy Rid Clark 14 41 5 35:36.9 2:22/M 1:35.3 4 1:10:30.1 21.1mph 0:59.3 5 57:57.9 9:21/M 2:46:39.7  
6 38 Craig Robbins 36 42 3 30:24.0 2:02/M 2:25.2 9 1:15:22.7 19.7mph 1:35.3 6 58:03.1 9:22/M 2:47:50.5  
7 43 Derek Melton 43 41 7 35:53.4 2:24/M 1:12.1 6 1:12:19.0 20.6mph 0:56.7 7 59:54.6 9:40/M 2:50:16.0  
8 58 Paul Hand 49 41 8 36:32.9 2:26/M 2:07.8 8 1:13:10.1 20.3mph 1:49.1 8 1:04:49.4 10:27/M 2:58:29.5  
9 70 Bradley Atkinson 93 41 6 35:43.7 2:23/M 1:51.7 7 1:13:00.7 20.4mph 2:39.3 9 1:14:47.1 12:04/M 3:08:02.7  
10 80 William Butler 15 42 10 37:41.4 2:31/M 1:50.8 10 1:16:44.2 19.4mph 1:27.7 10 1:15:18.4 12:09/M 3:13:02.7  
11 90 Paul Seago 48 44 11 41:24.9 2:46/M 1:24.3 11 1:25:02.1 17.5mph 1:49.8 11 1:19:38.9 12:51/M 3:29:20.2  
12 94 Chris Gordon 91 41 12 49:42.0 3:19/M 2:51.3 12 1:25:40.1 17.4mph 1:29.8 12 1:21:03.1 13:04/M 3:40:46.5  
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 18 David Jackson 89 48 3 33:25.9 2:14/M 1:26.3 2 1:10:00.1 21.3mph 0:53.6 2 50:07.4 8:05/M 2:35:53.5  
2 23 Scott Joransen 20 46 1 26:38.2 1:47/M 1:17.6 3 1:10:02.7 21.2mph 3:45.7 4 58:07.6 9:22/M 2:39:52.0  
3 30 David Simmonds 100 49 4 36:50.9 2:27/M 2:00.6 6 1:13:50.1 20.2mph 1:03.6 1 49:12.9 7:56/M 2:42:58.2  
4 32 Marcus Eichhorn 46 49 2 29:02.5 1:56/M 1:10.6 1 1:05:38.5 22.7mph 0:54.1 7 1:07:41.4 10:55/M 2:44:27.2  
5 42 Darryl Dabbs 42 45 6 39:36.2 2:38/M 1:27.3 5 1:13:47.3 20.2mph 1:01.6 3 52:39.1 8:30/M 2:48:31.7  
6 64 Walter Frazier 59 45 5 37:30.0 2:30/M 2:04.3 7 1:18:01.8 19.1mph 0:41.8 6 1:06:29.4 10:43/M 3:04:47.5  
7 69 Russell Carpenter 95 47 7 40:33.7 2:42/M 2:07.2 4 1:13:04.0 20.4mph 1:43.2 8 1:10:11.9 11:19/M 3:07:40.2  
8 75 Michael Matherne 81 45 8 42:12.2 2:49/M 2:43.6 8 1:18:38.8 18.9mph 2:01.8 5 1:05:15.4 10:31/M 3:10:52.0  
9 96 Michael Dulske 60 49 9 44:00.4 2:56/M 2:20.6 9 1:25:31.1 17.4mph 1:45.1 9 1:28:34.9 14:17/M 3:42:12.2  
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 41 Jeff Finch 45 53 2 38:26.2 2:34/M 1:58.6 2 1:10:26.3 21.1mph 2:04.3 1 55:36.1 8:58/M 2:48:31.7  
2 65 Dale Cordes 119 50 1 34:16.4 2:17/M 1:58.1 1 1:10:11.9 21.2mph 1:26.0 2 1:16:57.1 12:25/M 3:04:49.7  
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 63 Mike Hayward 112 57 1 30:42.4 2:03/M 2:47.1 1 1:16:26.8 19.5mph 2:15.1 2 1:11:50.9 11:35/M 3:04:02.5  
2 74 Jerry Phillips 25 59 3 41:46.4 2:47/M 2:52.6 2 1:20:52.6 18.4mph 1:29.3 1 1:03:47.9 10:17/M 3:10:49.0  
3 81 Joseph Kowalewski 106 57 2 32:21.2 2:09/M 1:55.6 3 1:23:56.3 17.7mph 1:54.1 3 1:15:36.4 12:12/M 3:15:43.7  
 
Top

Male 60 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 37 Jack Gustafson 71 62 1 35:33.0 2:22/M 1:41.8 1 1:12:43.6 20.5mph 1:51.6 1 55:02.1 8:53/M 2:46:52.2  
2 51 Mark Barnett 76 61 2 37:16.2 2:29/M 1:28.1 2 1:15:23.6 19.7mph 0:48.6 3 1:00:51.6 9:49/M 2:55:48.2  
3 71 Mark Johnston 9 65 5 43:30.7 2:54/M 2:03.1 3 1:22:49.3 18.0mph 1:33.8 2 59:01.6 9:31/M 3:08:58.7  
4 89 Thomas Hammond 111 71 3 42:16.4 2:49/M 3:54.8 4 1:26:36.1 17.2mph 2:22.6 4 1:12:50.4 11:45/M 3:28:00.5  
5 102 Stephen Hill 110 63 4 42:39.4 2:51/M 5:18.6 5 1:40:14.5 14.8mph 3:26.1 5 1:35:33.6 15:25/M 4:07:12.5  
 

Clydesdale

Top

Male Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Gene Amason II 29 36 2 42:15.9 2:49/M 1:32.6 1 1:08:44.2 21.6mph 0:58.2 1 1:04:11.6 10:21/M 2:57:42.7  
2 2 Archie Stringer 96 42 3 44:32.7 2:58/M 1:09.3 3 1:20:29.8 18.5mph 1:15.6 2 1:11:53.1 11:36/M 3:19:20.7  
3 3 John Collier 44 47 1 40:28.2 2:42/M 1:01.8 2 1:20:11.3 18.6mph 0:53.3 3 1:23:50.4 13:31/M 3:26:25.2  
 

Athena

Top

Female Open Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total  
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time Penalty
1 1 Erika Miller 63 46 1 47:37.9 3:10/M 3:48.8 1 1:39:08.0 15.0mph 1:34.1 1 1:28:59.1 14:21/M 4:01:08.2